Lemondatnák a perui államfőt a kormányzati erőszak miatt
További Külföld cikkek
- Egy zenekar énekese rákosnak hazudta magát, majd zsebre tette az adományokat
- Izrael újra lecsapott Bejrút belvárosában, videón a pusztítás
- Angela Merkel szerint ezért jelent Elon Musk nagy veszélyt a Trump-kormányban
- Moszkva üzent, az ukránok egész 2025-ös hadjáratát meghiúsították
- Minden, amit Vlagyimir Putyin új „csodafegyveréről” eddig tudni lehet
Az indítványt 28 képviselő írta alá, akik a hivatalából múlt hónapban eltávolított Pedro Castillo baloldali elnök hívei. Castillo utódja, Boluarte másfél hónapja áll az ország élén, ellenfelei szerint ez idő alatt „tartós erkölcsi alkalmatlanságról” tett tanúságot − számolt be az MTI.
Castillo múlt év végén fel akarta oszlatni az őt alkotmányos vádeljárással menesztő parlamentet, ezt követően pedig rendeleti úton tervezett kormányozni. A kongresszus ezt államcsínykísérletnek tekintette, Castillót így letartóztatása után az addigi alelnök, Dina Boluarte váltotta az államfői székben.
A impeachmentindítványnak a 130 fős kongresszus legalább 52 képviselőjének támogatását kell elnyernie ahhoz, hogy a kongresszus napirendre vegye az eljárás megtárgyalását.
Peru történelmében soha nem volt még példa arra, hogy a kormány lelkén ilyen rövid idő − egy hónap − alatt több mint negyven ember élete száradjon
− állítják az indítványban. A képviselők Boluartét azzal vádolják, hogy hagyta elhatalmasodni „az erőszak aránytalan mértékű alkalmazását”.
Az államfő a hét elején „politikai tűzszünetre” szólított fel. Boluarte korábban azzal vádolta elődjét, hogy közel másfél évi hivatali ideje alatt felerősítette a politikai polarizációt, teret adva a szélsőséges nézeteknek.
Félszáz ember halt meg eddig
Castillo december elejei őrizetbe vétele óta országszerte heves tiltakozások robbantak ki, Peru több térségében azóta is szükségállapot van érvényben. A megmozdulások eddig mintegy 50 halálos áldozatot követeltek, köztük volt egy rendőr is. Emberi jogi csoportok túlzott erőszak alkalmazásával vádolják a rendőrséget és a katonaságot. Állításuk szerint a biztonsági erők éleslőszert vetettek be, és helikopterekről könnygázt dobtak a tüntetőkre. A biztonsági erők viszont házi készítésű fegyverek és robbanószerek bevetésével vádolják a tüntetőket.
Az ombudsman hivatala szerint szerdán országszerte több mint 90 blokádot állítottak a tiltakozók, emellett újabb halálos áldozatról érkezett hír Cusco városából. A tüntetők Boluarte lemondását, a parlament azonnali feloszlatását és új választások kiírását követelik.
A szenátus a kialakult belpolitikai válság miatt karácsony előtt úgy döntött, hogy 2024 áprilisában előrehozott választásokat kell tartani.