- Külföld
- háború
- oroszország
- ukrajna
- robbanóanyag
- detonáció
- upab-1500b
- halálos fegyver
- orosz-ukrán-konfliktus
Újabb pusztító fegyvert vetettek be az oroszok
További Külföld cikkek
- Legalább hárman meghaltak egy buszbalesetben Norvégiában
- Ketten meghaltak az osztrák Alpokban egy lavinában
- Jóslatok 2025-re: háború tör ki Nagy-Britanniában, visszatér a pestis, majd eljön a világvége
- Két nőt megkéseltek karácsonykor, belehaltak a sérüléseikbe
- Vészhelyzetet hirdettek Oroszországban
Minderről a Defense Express nevű ukrán portál számolt be, amely szerint ezek a fegyverek „súlyos fenyegetést” jelentenek Ukrajnára nézve. Mint írták, az orosz hadsereg ezt a fegyvert néhány hete vetette be először a Csernyihivi területen, az akcióról több videó is készült.
A portál szerint a szakértők csak utólag, a robbanóanyag maradványait megvizsgálva azonosították, hogy UPAB-1500B okozhatta felvételeken látható robbanást.
Russian Air Force conducted an airstrike using a guided UPAB-1500B glide bomb pic.twitter.com/GWe3pNH1Jo
— LogKa (@LogKa11) March 5, 2023
Csernyihivben már bevetették a fegyvert
„Az UPAB-1500B azért jelent súlyos fenyegetést, mert olyan siklóbombáról van szó, amelyet inerciális és műholdas navigációs rendszerrel is felszereltek, és amelynek 1010 kilogrammnyi súlyú robbanófeje van, amellyel képes a legerősebb objektumok elleni csapások végrehajtására. A bombát a célponttól 40 kilométeres távolságra lehet ledobni, amihez a hordozógépnek 14 kilométeres magasságba kell emelkednie” – részletezte a Defense Express.
⚡️Ukrainian sources post more footage of what they claim to be the Russian airforce recently using the UPAB-1500B (1,500kg glide bomb), a weapon they haven’t utilised so far in this war. pic.twitter.com/DrzNwwV0wh
— War Monitor (@WarMonitors) March 4, 2023
A portál mindemellett azt is leszögezte, hogy egyelőre a csernyihivi támadás az egyetlen olyan eset, amikor ezt a fegyvert bevetették az oroszok. Hozzátették azt is, hogy
az UPAB-1500B-vel végrehajtott csapásokra azáltal is fel lehet készülni, ha a hordozógépet időben kiszúrják a légvédelmi radarrendszerek.
Beszámoltak arról is, hogy a minap a donyecki Jenakijeve térségében lelőttek egy SZU–34-es orosz gépet, amelyről elképzelhető, hogy szintén egy ilyen bombát akart volna bevetni (a gép megsemmisítéséről videó is készült).
Az ukránok is képesek hasonló csapást mérni
A Defense Express szerint a fegyver működését először 2019-ben mutatták be az oroszok. A gyártó a másfél tonnás összsúlyú változat mellett egy kisebb, 500 kilós verziót is készített belőle UPAB-500B néven, annak a robbanófeje 390 kilogrammot tesz ki.
A minap már írtunk arról, hogy az ukránok valószínűleg szintén elkezdtek használni olyan csapásmérő fegyvert, amelyet szintén a nagyobb építmények, erődítmények és hidak megsemmisítésére lehet használni, és nagyjából a HIMARS-okhoz hasonlóan működik.
A háború fejleményeit vasárnap is percről percre közvetítjük ebben a cikkünkben.
(Borítókép: Orosz–belorusz hadgyakorlat 2022. február 19-én. Fotó: Stringer / Anadolu Agency / Getty Images)