Ron DeSantis lassan bejelentheti indulását a republikánus előválasztáson
![339W2YR-highres](https://kep.index.hu/1/0/4790/47903/479032/47903252_721596cf28cd8f4ae56cec3a793dd20f_wm.jpg)
További Külföld cikkek
-
Brüsszelben százezres tömeg tüntetett a kormány megszorítási tervei ellen
- Szűk többséggel, de támogatta a szenátus az oltásellenes Robert F. Kennedy Jr.-t
- Dachauba is ellátogatott az amerikai alelnök a Volodimir Zelenszkijjel való találkozója előtt
- Orbán Viktor szerint Brüsszel addig támogatja a gyilkolást, amíg csak tudja
- Újabb részletek derültek ki a rémhalról, amit először észleltek felszín közelében
Florida republikánus kormányzója, Ron DeSantis még idén bejelenti indulását a republikánus elnökválasztáson – számolt be a New York Post.
A napfényes állam kormányzója hivatalosan még nem jelentette be indulási szándékát, ugyanakkor a lap szerint DeSantis közeli tanácsadóinak és segítőinek már elárulta:
ő is biztosan megméretteti magát a 2024-es republikánus előválasztáson.
Ez egyáltalán nem meglepő, Washingtonban már régóta szinte nyílt titokként kezelik a floridai kormányzó indulását, hiszen már több alapítvány gyűjt pénzt DeSantis elnöki kampányára.
Ugyanakkor a jobboldali lap arról ír, a hivatalos bejelentésig legalább májusig kell várni – akkor ér véget a floridai állami törvényhozás tavaszi ülésszaka –, míg a CNN értesülései szerint legkésőbb júniusban jelentheti be indulását a 44 éves kormányzó.
DeSantis elnöki ambícióit támasztja alá az is, hogy pénteken Iowába utazott, amit szombaton egy Nevadai látogatás követ.
Az előválasztások mindig Iowában kezdődnek el, de Nevada is az első állomások között szerepel.
Véres harc lesz a jelöltségért
Ron DeSantis indulását már régóta követeli több republikánus politikus és választó: a 2022-es félidős választások után ugyanis Floridában fölényesen választották újra kormányzónak, de a párt is nagyon jól szerepelt az elnökválasztáson csatatér államnak számító helyen.
A félidős választások után például a New York Post DeFUTURE szövegű címlapon emelte ki a kormányzó újrázását.
Murdoch’s NYPost goes with: DeFUTURE pic.twitter.com/MywWHRbrFL
— Alex Thompson (@AlexThomp) November 9, 2022
Emellett 2022-ben sokat szerepelt a Fox Newson, ahol vélt vagy valós eredményeit mutathatta be nap mint nap a nézőknek.
Mint azt korábban kielemeztük, a Republikánus Párt elitje nagyon szeretné, ha 2024-ben nem Donald Trump lenne az elnökjelöltjük, ugyanakkor jelenleg nem igazán tudják, hogyan lehetne finoman megszabadulni tőle – leginkább abban reménykednek, hogy Trump figyelmét megosztják az ellene zajló jogi eljárások, vagy ha a választók egyszerűen nem neki szavaznak bizalmat, akkor békésen beáll a jelölt mögé – miközben Trump eddig egy választási vereségéért sem vállalt felelősséget, azokat mindig csalásnak állította be.
Donald Trumpot se lenyelni, se kiköpni nem tudja a Republikánus Párt
Továbbra sem tudják, hogyan léphetnének tovább, hogy a bukott elnök ne áskálódjon ellenük.
Trump egyébként érzi, hogy DeSantis veszélyt jelent rá: közösségi oldalain gyakran támadja a floridai kormányzót, emellett sokszor azt állítja, DeSantis tőle lopott el bizonyos ötleteket, például amikor DeSantis bevándorlókat utaztatott Texasból a massaschusettsi Martha's Vineyard-szigetre, amiért egyébként embercsempészet miatt nyomoznak a floridai kormányzó ellen.
DeSantist részben az ilyen húzásai, illetve kultúrharcos mentalitása miatt sztárolják az amerikai jobboldalon.
Egy friss közvélemény-kutatás szerint egyébként nem csak narratívák szintjén várható kemény ütközet Trump és DeSantis között.
Majdnem egy évvel az előválasztás előtt Iowában jelenleg a két jelölt fej fej mellett áll, ugyanakkor országosan még mindig Trumpnak áll a zászló: a legutóbbi, viszonylag alacsony megszólaltatóval, de reprezentatív mintavétellel dolgozó országos felmérés szerint a republikánus szavazók 45 százaléka szavazna Trumpra, míg csak 29 százalékuk DeSantisra – igaz, DeSantis hivatalosan még el sem indította kampányát, és még nagyon sok idő van hátra az előválasztás kezdetéig.
Megvan Donald Trump első kihívója
Zajlik az előválasztási kampány a tengerentúlon.
Eddig mindössze hárman jelentették be indulásukat. Donald Trump mellett két, szinte lehetetlen esélyekkel induló jelölt: az egykori észak-karolinai kormányzó és ENSZ-nagykövet, Nikki Haley, illetve az elmondása szerint „anti-woke” üzletet vezető republikánus aktivista, Vivek Ramaswamy.
(Borítókép: Ron DeSantis. Fotó: Giorgio VIERA / AFP)