A kárpátaljai magyarok egyharmada is elmenekülhetett Ukrajnából a háború miatt
További Külföld cikkek
- Továbbra sincs nyugalom Georgiában, elutasították az elnök keresetét a választással kapcsolatban
- Alig értek véget a választások, Trump miatt már a kormányalakítással foglalkoznának Írországban
- NATO-főtitkár: A NATO-nak Ukrajna támogatására kell összpontosítani, nem a béketárgyalásokra
- Joe Biden kegyelme Donald Trumpot segítheti
- Puccskísérlet Dél-Koreában: betiltották a pártokat, de a parlament ellenáll
Szerinte az is kérdéses, hogy maradt-e egyáltalán 100 ezer magyar Kárpátalján, lehet ugyanis, hogy már ennél is kevesebb magyar él a régióban. Dunda György megemlítette, hogy legutóbb több mint 20 éve volt népszámlálás Kárpátalján, akkor még 150 ezer magyar élt a területen. A lapigazgató arról is beszélt, hogy a háború miatt Kárpátaljára menekülők miatt a magyarság részaránya akár 10 százalék alá is csökkenhet a térségben.
Az újságíró úgy tapasztalja, Kárpátalján nincs nagy magyar–ukrán feszültség, elmondása szerint azt leginkább a politika gerjeszti:
A tősgyökeres kárpátaljaiak jól ismernek bennünket, és ahogy több száz éven keresztül mi békében, toleranciában, egymás kultúráját, hagyományait, nyelvét tisztelve éltünk, ezt a háborús állapotok hál' istennek nem változtatták meg. Inkább a politika által kiváltott médiahergelés az, ami feszültséget kelt az együttélésben
– jegyezte meg.
Az Euronews megemlíti, hogy Ukrajnában szóba került a nemzetiségi iskolák megszüntetése. A törekvést a magyar kormány élesen kritizálta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter vezetésével, aki az EBESZ-hez fordult, hogy a nemzeti kisebbségi főbiztosa segítsen elhalasztani egy új ukrán törvény végrehajtását.
Az orosz–ukrán háború eseményeit folyamatosan követjük, pénteki, percről percre frissülő cikkünket itt találja.
(Borítókép: Jevhen Tyitov / AP / MTI)