Titokzatos gáztámadások tartják rettegésben az iráni lányiskolákat
További Külföld cikkek
- A halálba zuhant egy várandós nő túrázás közben Görögországban
- Visszaadta a hivatalából eltávolított vécét egy volt brazil városi tanácsos
- Bejelentette lemondását Karl Nehammer osztrák kancellár
- Megkezdődött Jimmy Carter több napon át tartó hivatalos állami búcsúztatása
- Autó után kötött koporsóval drifteltek egy körforgalomban Romániában
Ennek nyomán elszabadultak az indulatok Iránban, elsősorban az egyetemisták kezdtek átfogó tiltakozásokba, tüntetésekbe. A hatóságok nem válogattak az eszközökben, hogy megtörjék az ellenállást. Ennek eredményeként több mint ötszázan haltak meg. A kemény fellépés a megmozdulások elfojtása után is megmaradt, sőt még szigorítottak is rajta. Egyre komolyabban veszik nők esetében a hidzsáb, vagyis a fejet takaró kendő viseletét. Aki megszegi a szabályt, azt figyelmeztetik, rosszabb esetben büntetésre számíthat.
A hatóságok azt is bejelentették, hogy növelik a térfigyelő, arcfelismerő kamerák számát országszerte, így próbálják kiszűrni a szabályokat megszegő nőket.
Titokzatos gáztámadások
Néhány hónapja sorra értek különös gáztámadások az ország 25 régiójában több mint 200 oktatási intézményt. Az esetekről beszámoló iráni források – az ISNA (Iranian Students’ News Agency), az Iran International és az Amerika Hangja – egyöntetűen állítják, hogy kizárólag lánygimnáziumok és lányok által látogatott felsőoktatási intézmények voltak a támadások célpontjai, összesen ötezren szenvedtek valamilyen sérülést ennek következtében.
Az első akciók Irán szent városában, Kumban történtek még tavaly novemberben. Egyébként csak Kumban 60 lányiskolát ért gáztámadás. Azután sorban jöttek a nagyvárosok, Teherán, Ardebil, Borudzserd, Neisápur, Karadzs, Siráz és Kermánsáh. Utána pedig már az egyetemeket sem kímélték, hiszen a Teherán közelében található Karadzs városában működő orvosi egyetem női kollégiumában 21 hallgató lett rosszul idén március elején. Sokakat jelenleg is kórházban ápolnak, amint ezen az Instagram-videón látszik.
A vizsgálat sötétben tapogatózik
Az esetek kivizsgálására egy különbizottságot állítottak fel az iráni parlamentben. Ennek egyik tagja, Mohammad Hosszein Aszefri szerint bár több tesztet is végeztek, de a mai napig nem sikerült kideríteni, miféle vegyület felelős a gáztámadásokért. Az akciókban megsérültek arról számoltak be, hogy
iszonyatos bűzt éreztek hirtelen, mint amilyet a rothadó gyümölcs vagy záptojás áraszt, mielőtt a mérgezés tünetei – fejfájás, torokfájás és iszonyú légszomj – jelentkeztek volna.
Mivel a hatóságok nem nagy aktivitást mutatnak az ügy felderítése érdekében, ezért a közösségi médiában felröppent találgatások szerint maguk a hatóságok állhatnak az akciók mögött, amelyeket – tudtukkal – síita, szunnita, esetleg hazara szélsőségesek követnek el, hogy akadályozzák a nők oktatását, hasonlóan Afganisztánhoz. A szomszédos afgán emirátusban a tálib vezetés nemrégiben kijelentette, hogy a nők oktatását a jövőben csak és kizárólag az iszlám engedélyezte keretek között tudják elképzelni. A bejelentést Teheránban meleg hangú üzenetben üdvözölték.
Az iráni állami média nemrégiben jelentette, hogy Lar városában őrizetbe vettek három tinilányt, akik nyilvánosan tett vallomásukban elismerték, hogy ők felelősek az egyik akcióért. A vallomást valószínűleg megfélemlítéssel kényszerítették ki belőlük.
Az iráni hatóságok egyébként semmit nem tesznek a hasonló gáztámadások megakadályozása érdekében, állításuk szerint rossz diáktréfáról vagy külföldi erők beavatkozásáról lehet szó. Emiatt egyébként sokfelé voltak újabb tüntetések.
مگر این مردم چه میخواهند و چه میگویند که اینچنین لشکرکشی میکند علیه شان ؟
— یاشار تبریزی (@yashartabrizi2) April 15, 2023
میگویند،حکومت نالایق،بچه کش،وطن فروش، متحجر و بی شرف نمیخوایم، نمیخوایم.
خوب؛حق انتخاب سرنوشت جزو حقوق اولیه تمام انسانهاست،و با سرکوب و خط و نشان کشیدن متوقف هم نخواهد شد.#اعتراضات_سراسری
شاهین شهر pic.twitter.com/mP0Le8VXQT