- Külföld
- háború
- orosz-ukrán-konfliktus
- ukrajna
- oroszország
- belarusz
- aljakszandr lukasenka
- vlagyimir putyin
Több forrás szerint is kórházba került Putyin szövetségese
További Külföld cikkek
- A halálba zuhant egy várandós nő túrázás közben Görögországban
- Visszaadta a hivatalából eltávolított vécét egy volt brazil városi tanácsos
- Bejelentette lemondását Karl Nehammer osztrák kancellár
- Megkezdődött Jimmy Carter több napon át tartó hivatalos állami búcsúztatása
- Autó után kötött koporsóval drifteltek egy körforgalomban Romániában
Az államfő egészségi állapotával összefüggő pletykák azután erősödtek fel még jobban, hogy május 14-én a politikus 29 év óta először maradt távol a belorusz zászlóavatási ünnepségtől.
A dpa német hírügynökség vasárnapi beszámolója szerint a 68 éves államfőt Raman Halovcsenka fehérorosz miniszterelnök helyettesítette a rendezvényen.
A belorusz állami televízió napok óta nem mutatott új képsorokat Lukasenkáról, aki azonban az ünnepnap alkalmából üzenetben tolmácsolta jókívánságait.
Nem sokkal korábban a szomszédos Ukrajna sajtóorgánumai, köztük az RBK-Ukrajina ukrán hírügynökség arról írtak, hogy a belorusz államfő és környezete vírusfertőzést kapott.
Az err.ee orosz nyelvű észt és az Ukrajinszka Pravda ukrán hírportálok belorusz forrásokra, köztük az Evroradióra hivatkozva közölték, hogy az államfőt szombat este a Minszk melletti elnöki klinikára szállították.
Lukasenka legutóbb május 9-én jelent meg a nyilvánosság előtt, a győzelem napja alkalmából rendezett díszszemlén, a moszkvai Vörös téren. A minszki elnöki hivatal eddig nem reagált megkeresésekre az ügyben – adta hírül az MTI.
Paval Latuska lengyelországi száműzetésben élő volt belorusz kulturális miniszter pénteken arról beszélt, hogy Lukasenka „nyilvánvalóan komolyan megbetegedett”.
A Kreml már reagált is
Azóta a Kreml is reagált a Lukasenka egészségi állapota körüli találgatásokra: azt írták, hogy a Minszk által kiadott hivatalos közleményekre szabad hagyatkozni, semmi másra – írja a Sky News.
Mindez akkor történt, amikor Dmitrij Peszkov szóvivő azt mondta, hogy Vlagyimir Putyin hétfőn megtartja a Biztonsági Tanács ülését, miután azt előrehozták – az ülésre általában pénteken szoktak sort keríteni.
Elmondta továbbá, hogy Oroszország „rendkívül negatívan” értékeli Nagy-Britannia azon döntését, miszerint nagy hatótávolságú Storm Shadow cirkálórakétákat és más katonai eszközöket szállít Ukrajnának.
Ezenfelül elutasította a The Washington Post egy amerikai hírszerzési kiszivárogtatásra hivatkozó jelentését, amely szerint a Wagner-zsoldoscsoport vezetője, Jevgenyij Prigozsin felajánlotta, hogy elárulja az orosz csapatok helyzetét Ukrajnának, és ezt átverésnek nevezte.
Aljakszandr Lukasenka 1994 óta vezeti Belaruszt, amikor megnyerte a Szovjetunió felbomlását követő első elnökválasztást. Azóta is ő irányítja az országot, annak ellenére, hogy a 2020-as elnökválasztást vitatott eredményű, tömeges kormányellenes tüntetések követték – írja a Financial Times.
Az orosz–ukrán háború fejleményeit hétfőn is percről percre közvetítjük.
(Borítókép: Aljakszandr Lukasenka 2018. november 8-án Kazahsztánban. Fotó: Mikhail Svetlov / Getty Images)