Drasztikus lépésre készül az Európai Parlament a magyar kormánnyal szemben
További Külföld cikkek
- Videón, ahogy a horvát miniszterelnök-helyettes lakott területen vaktában lövöldözik egy autóból
- Vietnámban nagy pénzt kap, aki feljelenti a közlekedési szabálysértőket
- Annyira összekapott két horvát gyerek a játszótéren, hogy az egyikük iskolai ollót szúrt a másikba
- Majka szerint Donald Trump egy „nőket zaklató, öreg, narancssárga milliárdos”
- Ez lesz idén a tíz legveszélyesebb konfliktus a világban
Magyarország 2024 júliusától kezdve fél évig töltheti be az Európai Unió Tanácsának soros elnöki tisztségét. Ennek azonban a jelek szerint nem mindenki örül, ugyanis az Európai Parlamentben hamarosan egy határozattal tiltakozhatnak a magyar soros elnökség ellen.
Az EP június 1-jei plenáris ülésén dönthet az állásfoglalásról, amelyet a parlament öt pártja terjesztett be közösen. A Népszava birtokába jutott a konkrét javaslat, amelyben a jogállamiság helyzetére hivatkozva kérdőjelezték meg, hogy Magyarország alkalmas-e a soros elnöki tisztségre. Azt írták, hogy a magyar kormány megsérti az EU alapvető értékeit, és nem tartja magát a lojális együttműködés elvéhez.
A szövegben felrótták egyebek mellett az egységes piacot sértő magyarországi intézkedéseket, bírálták az egyes vállalatok üzleti érdekeit veszélyeztető döntéseket, a versenytársakat hátrányba hozó diszkriminációt, valamint azokat a megfélemlítési módszereket, amelyeket szerintük a miniszterelnökhöz kötődő személyek alkalmaznak abból a célból, hogy ellenőrzésük alá vonják a magyar ipar stratégiai ágazatait. Ezenkívül elítélik az EU-ellenes politikai kampányokat, amelyek szerintük azt a célt szolgálják, hogy eltereljék a figyelmet az uniós értékek megsértéséről és a rendszerszintű korrupcióról.
Az állásfoglalás tervezete szerint arra szólítanák fel a EU tanácsát, hogy találjanak megoldást erre a problémára,
máskülönben, mint írták, az Európai Parlament avatkozik be.
Az Európai Parlament az utóbbi években több alkalommal is fogadott el Magyarországot elítélő határozatokat. A mostani határozati javaslat szövege abból a szempontból tűnik másnak azokhoz képest, hogy konkrét válaszlépést is kilátásba helyez a beavatkozás emlegetésével (bár az egyelőre nem egyértelmű, hogy ezt milyen formában tudnák megtenni).
Több vállalat is bepanaszolta a kormányt az EP-nél
Több, Magyarországon működő multi is bepanaszolta a magyar kormányt az Európai Parlament delegációjánál, amely nemrég járt Budapesten – ezt a hvg.hu tudta meg. A lappal a Budapest Airport is közölte, hogy tájékoztatták a delegációt arról, hogy a kormány mindenáron meg akarja szerezni a ferihegyi repteret.
Monika Hohlmeier elnök az EP-delegáció missziózáró sajtótájékoztatóján szintén azt mondta, több nemzetközi vállalat is panaszt tett a kormányra, mert attól félnek, a diszkriminatív, érzésük szerint ellenük irányuló magyar törvények azt a célt szolgálják, hogy kiszorítsák őket Magyarországról. Korábban a Budapest Airporttal kapcsolatban is felmerültek olyan sajtóhírek, miszerint a kormány „zsarolja” őket azért, hogy hozzájussanak a reptérhez.
(Borítókép: Pier Marco Tacca / Getty Images)