Továbbra is a legmagasabb szintű harci készültségben marad a szerb hadsereg
További Külföld cikkek
- Elraboltak egy csecsemőt egy bécsi kórház szülészeti osztályáról
- Pattanásig feszült a hangulat a Külügyi Tanács brüsszeli ülése előtt
- Szijjártó Péter szerint szégyenletes, abszurd és elfogadhatatlan ez a döntés
- Oroszország azzal támadja az Egyesült Királyságot, hogy Ukrajna oldalán belépett a háborúba
- Vlagyimir Putyin belebukhat, ha meghozza ezt a súlyos döntést
„A Szerb Hadsereg készen áll bármilyen felsőbb parancs végrehajtására, de abban a reményben, hogy politikai megoldás születik” – tette hozzá a tárcavezető.
Szerinte a Kosovo Force (KFOR), azaz a koszovói NATO parancsnoksága alatt működő nemzetközi békefenntartó haderő egységei a koszovói rendőrséget védik.
Megjegyezte, hogy a négy polgármesterből ketten el sem fogadták az amerikai nagykövet meghívását, amit úgy értelmeztek, hogy Albin Kurti pártjának tagjai nem akartak tárgyalóasztalhoz ülni.
A szerb hadsereg nem akar tárgyalni
A kérdésre, miszerint mit tesz majd a szerb hadsereg, a védelmi miniszter a következőt mondta:
Nem a hadsereg dolga a tárgyalás, az ő dolga az, hogy megvédje a területeit és a légteret. Azért van teljes harci készültség, hogy ne vízzel, szendvicsekkel és takarókkal várjuk a szerbeket Jarinjenél. Hogy azok, akiknek kell, tudják, hogy vannak vörös vonalak, és nem ismétlődhet meg 1995. augusztus 5-e vagy 2004 márciusa és májusa. Ez ma már nem az a Szerbia
– idézte Vucsevicset a Szabad Magar Szó.
Pénteken a hadsereg legmagasabb készültségi szintjét rendelte el Alekszandar Vucsics szerb elnök azt követően, hogy zavargások törtek ki Koszovóban és Metohijában. Az április 23-i, előrehozott koszovói választások az ország északi részén óriási felháborodást keltettek a helyi, javarészt szerbek lakta területeken.
A szerbek bojkottálták a választásokat, ezért Zvecsánnak albán polgármestere lett, amit a helyi szerbek nem fogadtak el. A koszovói biztonsági erők péntek délelőtt körülzártak több szerb önkormányzatot.
A helyiek összecsaptak a könnygázt bevető rendőrökkel, sőt lövések is eldördültek. A Koszovóban élő szerbek több helyen úttorlaszokat állítottak fel.
Mint azt korábban megírtuk, hétfőn a KFOR egységei is kivonultak az észak-koszovói zavargások helyszíneire.
A koszovói szerbek azt követelik, hogy a koszovói kormány nyilvánítsa semmisnek az áprilisi polgármester-választást, és tegye lehetővé, hogy továbbra is szerbek vezessék az ottani intézményeket.
Albin Kurti miniszterelnök azonban annak ellenére, hogy a múlt hét végén több külföldi diplomata is a helyzet rendezését kérte tőle, a közösségi médiában vasárnap azt írta: a megválasztott polgármesterek minden állampolgár ügyeit figyelembe veszik majd.
A KFOR hétfőn közölte: megnövelte jelenlétét a szerbek lakta észak-koszovói önkormányzatokban azért, hogy biztosítsa minden koszovói közösség számára a biztonságos környezetet és a szabad mozgást. Egyben mindkét felet arra kérte, hogy tartózkodjon a helyzet további elmérgesítésére alkalmat adó tevékenységektől, emlékeztetett az MTI.