Megszavazta az adósságplafon felfüggesztését az amerikai szenátus
További Külföld cikkek
- Meghalt John Prescott
- Szardínián köthetnek ki a Donald Trump által elüldözött amerikaiak
- Gigantikus pert akasztanak a Netflix nyakába a Jake Paul–Mike Tyson-meccs miatt
- Kiszivárgott egy titkos orosz dokumentum, így osztaná fel a Kreml Ukrajnát a háború után
- Bombaciklon sújtott le az Egyesült Államokra, többen meghaltak
Az Egyesült Államok szenátusa csütörtökön késő este elfogadta az adósságplafon felfüggesztéséről és a szövetségi kiadások visszafogásáról szóló kétpárti törvényjavaslatot, amelyet átküldött Joe Biden elnöknek, hogy időben alá tudja írni, és így elkerülhető legyen a technikai államcsőd − írta meg a The Washington Post.
A megállapodást szerdán este fogadta el a képviselőház, és a tervek szerint hétfőn léphet hatályba, amikor a kormány már nem lenne képes kifizetni valamennyi számláját további kölcsönök felvétele nélkül. A szenátorok igyekeztek még a hétvége előtt megszavazni a megállapodást, még akkor is, amikor néhány csalódott törvényhozó olyan módosítások megszavazását sürgette, amelyek a folyamat lelassulását kockáztatták. Egyik módosító indítványt sem fogadták el.
Az aggodalmainak eloszlatására, hogy az adósságplafonról szóló törvényjavaslat túlságosan korlátozná a Pentagon kiadásait, Charles E. Schumer demokrata és Mitch McConnell republikánus frakcióvezető közös nyilatkozatot adott ki. Ebben kijelentették, hogy „az adósságplafonról szóló megállapodás semmiben sem korlátozza a szenátus azon képességét, hogy sürgősségi kiegészítő forrásokat rendeljen el annak biztosítására, hogy katonai képességeink elegendőek legyenek Kína, Oroszország és más ellenfeleink elrettentéséhez”.
A szenátus 63–36-os arányban meghozott döntése hetekig tartó tárgyalások eredménye volt, amelyek csak szakaszosan haladtak, és időnként teljesen le is álltak. Ahogy a június 5-i határidő egyre közeledett, a 99 oldalas végleges törvényjavaslat elvesztette a szélsőjobboldali törvényhozók és néhány liberális demokrata támogatását. A végső elfogadásával azonban véget ért az adósságplafon emelésével kapcsolatos hónapok óta tartó pártpolitikai civakodás − és elhárult a gazdasági katasztrófa.
A munkánk még messze nem ért véget, de ez a megállapodás kritikus lépés előre, és emlékeztet arra, hogy mi minden lehetséges, ha az ország érdekében cselekszünk. Alig várom, hogy a lehető leghamarabb aláírhassam ezt a törvényjavaslatot, és holnap közvetlenül az amerikai néphez fordulhassak
− mondta Biden elnök a szavazás utáni nyilatkozatában.
A felsőház gyorsan döntött
A szenátusban négy demokrata és Bernie Sanders független képviselő nemmel szavazott, míg 44 demokrata és a velük koalícióban lévő független Angus King, valamint Kyrsten Sinema igennel. A Republikánus Párt részéről 17 republikánus szavazott igennel, 31 pedig nemmel. A törvényjavaslat elfogadásához 60 szavazatra volt szükség.
A szenátus nagyrészt háttérbe szorult a tárgyalások alatt − ezt a dinamikát a szenátorok csütörtökön újságírók előtt és felszólalásaikban is világossá tették. Azonban gyorsan elfogadták a jogszabályt, miután az szerda este elsöprő kétpárti többséggel átment a képviselőházon. Azzal, hogy a módosító indítványokat nem fogadták el, lehetővé tették az alkuval elégedetlen törvényhozók számára, hogy a törvényjavaslat kisiklatása nélkül adjanak hangot aggályaiknak.
Ezzel a jogszabállyal 2025. január 1-jéig felfüggesztik a szövetségi hitelfelvétel törvényi korlátozását. A legtöbb más fejlett országgal ellentétben az Egyesült Államok korlátozza a kormány által felvehető adósság összegét, függetlenül a törvényhozás által elkülönített kiadásoktól. Schumer és republikánus kollégája, Mitch McConnell betartotta ígéretét, hogy mindent megtesznek a Joe Biden és Kevin McCarthy republikánus kongresszusi házelnök által tárgyalt törvényjavaslat elfogadásának felgyorsítása érdekében.