Saját pártja mentette fel az amerikai képviselőház elnökét
További Külföld cikkek
- Tarjányi Péter: Általában nem jobb, hanem rosszabb vezetők érkeznek
- Orbán Viktor sajnálja, hogy az ukrán elnök kizárta a karácsonyi tűzszünet lehetőségét
- Nem nyugszanak a kedélyek Szíriában, a lázadók felgyújtották a bukott elnök apjának sírját
- Nyolc jelölt indul az elnökválasztáson Horvátországban
- Észak-Korea szerint Dél-Koreában fasiszta, diktatórikus bábrendszer működik, amit nem irányít senki
A republikánus többség vezetőjének eltávolítását a republikánusok konzervatív nézeteket valló Szabadság elnevezésű tömörülésének tagja, Matt Gaetz kezdeményezte.
A Kongresszus alsóházában tartott név szerinti szavazáson 216–210 arányban voksoltak, és nyolc republikánus jelentette az elenyésző többséget, vagyis a házelnököt (speaker) végül a saját pártja mentette fel – írja az Euronews.
A szavazást több órán át tartó vita előzte meg, amelyben túlnyomóan republikánusok nyilvánítottak véleményt, és többségük Kevin McCarthy hivatalban tartása mellett szólalt fel, a szavazás során azonban a demokratákhoz csatlakozó konzervatív republikánusok szavazataival eltávolították a házelnököt.
Matt Gaetz floridai képviselő közvetlenül a szavazás után úgy fogalmazott, az ország hasznára válik, ami történt, és tagadta, hogy a történtek megbénítanák a képviselőház működését. Azzal vádolta a volt házelnököt, hogy megszegte a januári megválasztásakor tett ígéretét.
Kevin McCarthy a szavazás kezdetén még úgy nyilatkozott, biztos abban, hogy megtarthatja székét. Úgy vélekedett, hogy a floridai képviselőt személyes indokok mozgatják.
Matt Gaetz azt követően kezdeményezte Kevin McCarthy megfosztását a képviselőházi elnök hatalmát jelképező kalapácstól, hogy a képviselőház szombaton este a demokraták szavazatával fogadta el az ország átmeneti költségvetését, amit Kevin McCarthy által elért kompromisszumot tartalmazott, és abban nem szerepelt a republikánusok egy részének javaslata.
A költségvetés ugyan nem tartalmazta Ukrajna további támogatásának finanszírozását, ami az érintett republikánusok egyik követelése volt, ugyanakkor nem tartalmazott költségvetési kiadáscsökkentést sem, ami szintén szerepelt igényeik között.
A költségvetési kiadások csökkentését azért követelték, mert az Egyesült Államok államadóssága meghaladta a 33 ezer milliárd dollárt, ami minden idők legmagasabb értéke.
A képviselőházban történtekről élő adásban beszámoló médiumok jó része úgy fogalmazott, hogy „komolyabb dráma történt, mint januárban”, amikor hosszú napok, és 15 szavazási forduló után sikerült elérni a házelnök megválasztását.
A képviselőházban most új elnökválasztási eljárás kezdődik, amelynek során a jelöltnek el kell nyernie a leadott szavazatok több mint felét.
A képviselőházban a tavaly novemberi választásokon a republikánusok szűk, ötfős többségbe kerültek, ami azt jelenti, hogy szinte egyhangúságra vagy demokraták átszavazására van szükség bármilyen republikánus indítvány elfogadásához – adta hírül az MTI.