Átadták a közgazdasági Nobel-emlékdíjat
További Külföld cikkek
- Elfogultságmérőt épít be cikkeibe egy amerikai napilap
- Elvesztette a TikTok a fellebbezést az Egyesült Államokban, végleg betilthatják
- Házkutatást tartottak Calin Georgescu kampányának állítólagos finanszírozójánál
- Hatalmas robbanás döntött romba egy háromemeletes épületet Hágában
- A dél-koreai elnök bocsánatot kért a hadiállapot bevezetésére tett kísérletért
Az akadémia indoklásában egyebek között az szerepelt, hogy az 1946-ban született Claudia Goldin, aki a Harvard Egyetem professzora, nyújtotta
az első átfogó, évszázadokat felölelő beszámolót a nők keresetéről és munkaerőpiaci részvételéről.
Kutatásai feltárták a változások okait, valamint a nemek között fennálló szakadék fő okait.
A közgazdasági Nobel-emlékdíjat a svéd központi bank, a Svéd Nemzeti Bank (Sveriges Riksbank) alapította 1968-ban, fennállásának 300. évfordulója alkalmából. Célja az Alfred Nobel által alapított díjak kiegészítéseként a közgazdaságtudomány terén elért eredmények elismerése. Elnevezése hivatalosan: a Svéd Nemzeti Bank Alfred Nobel Közgazdaságtudományi Emlékdíja, amelyet a Svéd Királyi Tudományos Akadémia ítél oda.
Közgazdasági Nobel-emlékdíjasok
A díjat most 55. alkalommal ítélték oda, a 93 kitüntetett közül 26-an egyedül, 20 alkalommal ketten, 9 alkalommal hárman megosztva részesültek az elismerésben. Az eddigi legfiatalabb díjazott a francia–amerikai Esther Duflo, aki 2019-ben, 46 évesen, a legidősebb az amerikai Leonid Hurwicz, aki 2007-ben, 90 évesen kapta az elismerést. A ma élő legidősebb közgazdasági Nobel-emlékdíjas a 99 éves amerikai Robert Solow, akit 1987-ben tüntettek ki. A díjat eddig három nő kapta meg: 2009-ben az amerikai Elinor Ostrom, 2019-ben Esther Duflo és idén az amerikai Claudia Goldin.
A magyar születésű tudósok közül 1994-ben az amerikai John C. Harsanyit (Harsányi János, 1920–2000) ismerték el megosztott közgazdasági Nobel-emlékdíjjal „a nem kooperatív játékok elméletében az egyensúly-analízis területén végzett úttörő munkásságáért”.
Az elmúlt tíz év közgazdasági Nobel-emlékdíjasai:
- 2013 – Az amerikai Eugene Fama, Lars Peter Hansen és Robert J. Shiller azokért az empirikus kutatásokért, amelyekkel – egymástól függetlenül – azt vizsgálták, hogyan lehet több évre előre jelezni a részvény- és kötvénypiaci árak változását.
- 2014 – A francia Jean Tirole a piaci erők elemzéséért, amellyel „rávilágított, hogyan kell értelmezni és szabályozni olyan iparágakat, amelyekben csak néhány erős cég tevékenykedik”.
- 2015 – A brit–amerikai Angus Deaton a fogyasztás, a szegénység és a jólét területein folytatott kutatásaiért.
- 2016 – Az amerikai–brit Oliver Hart és a finn Bengt Holmström a szerződéselmélet területén folytatott kutatásaikért.
- 2017 – Az amerikai Richard H. Thaler a viselkedési közgazdaságtan területén folytatott kutatásaiért.
- 2018 – Az amerikai William D. Nordhaus és Paul M. Romer „a világgazdaság hosszú távú fenntartható növekedésével” kapcsolatos munkásságáért.
- 2019 – Az indiai–amerikai Abhijit Banerjee, a francia–amerikai Esther Duflo és az amerikai Michael Kremer a globális szegénység enyhítéséért végzett munkájáért.
- 2020 – Az amerikai Paul R. Milgrom és Robert B. Wilson az árverések mechanizmusának elméleti és gyakorlati kutatásában végzett munkájáért.
- 2021 – A kanadai David Card, az amerikai Joshua D. Angrist és a holland–amerikai Guido W. Imbens „az ok-okozati összefüggések elemzéséhez nyújtott módszertani hozzájárulásukért”.
- 2022 – Az amerikai Ben S. Bernanke, Douglas W. Diamond és Philip H. Dybvig a bankok szerepének és pénzügyi krízishelyzetek kutatásáért.