- Külföld
- izrael palesztin konfliktus
- kormány
- tüntetés
- miniszterelnökség
- zsidóság
- izrael
- palesztina
- budapest
- hamász
- külügyminisztérium
Budapesten szerveznek palesztinbarát tüntetést, fegyveres védelmet kapnak a zsidó intézmények
További Külföld cikkek
- A Hamász által fogva tartott izraeli túszok közül nyolcan meghalhattak
- Itt az újabb uniós szankció, célkeresztbe kerültek a georgiai diplomaták
- Szexuális zaklatási botrány miatt mondott le a Fuji TV elnöke
- Pusztító tűz áldozata lett egy párizsi városháza, 150 tűzoltó vonult ki a helyszínre
- Politico: Orbán Viktor és Marine Le Pen nagy dobásra készül Madridban
A Hamász volt vezetője, Khaled Meshaal tüntetésekre szólította fel a muszlim világot a palesztinok támogatása érdekében, és arra, hogy a szomszédos országok népei csatlakozzanak az Izrael elleni harchoz. A demonstrációkat péntekre hirdette meg: „az arab és iszlám világ terei és utcái felé kell indulnunk” – írta a Reutersnek küldött nyilatkozatában Meshaal, aki jelenleg a Hamász diaszpórairodáját vezeti. A kijelentései ködösek, és nem teljesen egyértelmű, hogy mire gondol, konkrétumokat nem tartalmaznak. A Fox News már használta a „globally” szót, és egyértelműen arra a megállapításra jutott, hogy
A HAMÁSZ VOLT VEZETŐJE A VILÁGON ÉLŐ ÖSSZES MUSZLIMOT SZÓLÍTJA FEL: TILTAKOZZANAK IZRAEL ELLEN, ÉS CSATLAKOZZANAK A HARCUKHOZ.
A deklaráció szerint Jordánia, Szíria, Libanon és Egyiptom kormányainak és népeinek még nagyobb kötelessége támogatni a palesztinokat. „Jordánia törzsei, Jordánia fiai, Jordánia testvérei, ez az igazság pillanata, és a határok közel vannak hozzátok, mindannyian tisztában vagytok a felelősségetekkel” – írta Meshaal. Szó szerint az alábbi kijelentést tette: „Minden tudósnak, aki dzsihádot tanít, mindenki, aki tanít és tanul, ez a pillanat, (az elméletek) alkalmazásának pillanata" – fogalmazott Meshaal. (Az idézett szöveg angolul így hangzik: „To all scholars who teach jihad... to all who teach and learn, this is a moment for the application (of theories)”)
A kontextushoz hozzátartozik, Mohamed bin Szalmán, Szaúd-Arábia koronahercege és Ebrahim Raiszi, Irán elnöke csütörtökön első alkalommal folytatott beszélgetést telefonon a háború kirobbanása óta. Raiszi kijelentette, Iránnak és Szaúd-Arábiának „támogatnia kell az elnyomott muszlim nemzetet, a palesztinokat ebben a kritikus helyzetben”. Az iráni elnök és a szaúdi koronaherceg arról is tárgyalt, hogy „véget kell vetni a Palesztina elleni háborús bűnöknek”. Összességében jól látható, hogy sokkal nagyobb konfliktus kezd kirajzolódni, egyes értelmezések szerint ennek már globális következményei lehetnek.
A zsidó szervezetek segítséget kérnek
A Hamász volt vezetőjének kijelentései nyomán több zsidó szervezetet megkerestünk, valamint a rendőrségnek és a Miniszterelnökségnek is küldtünk kérdéseket. Megyeri Jonatán rabbi, az EMIH kommunikációs igazgatója a kérdéseinkre küldött válaszában közölte, annak dacára, hogy a magyarországi zsidó közösségek európai, sőt világviszonylatban is nagy biztonságban vannak, az Izraelt ért brutális támadás és a zsidókat ért fenyegetések miatt azonnal megerősítették az intézményeik védelmét.
A hazai rendvédelmi szervekkel és hatóságokkal szoros együttműködésben iskoláink, zsinagógáink és más intézményeink a korábbinál is szigorúbb, állandó fegyveres védelmet kaptak. Sajnos az elmúlt napokban több gyanús eset is volt, melyek mindegyikét a rendvédelmi szervek és biztonsági szolgálataink hathatós segítségével sikerült azonosítani, és azokkal szemben kellő hatékonysággal eljárni.
Kiemelte, hogy egy palesztinbarát szervezet péntek délutánra szimpátiatüntetést szervez a Külgazdasági és Külügyminisztérium elé. „Figyelembe véve a Hamász terrorszervezet Katarban, békében tartózkodó korábbi vezetőjének felhívását, a leghatározottabban kérjük a magyar kormányt és a jogkörrel rendelkező szerveket: ne engedélyezzenek a zsidó közösségek és valamennyi, magát embernek tartó személy méltóságát súlyosan sértő megmozdulást” – nyilatkozta az Indexnek az EMIH kommunikációs igazgatója.
Grósz Andor, a Mazsihisz elnöke a megkeresésünkre figyelmünkbe ajánlotta a legutóbbi beszédét, amelyben úgy fogalmazott, nem lehet elhallgatni azt az „aggasztó tényt, hogy Európa és Észak-Amerika több országában zajlottak le olyan Izrael-ellenes demonstrációk, amelyek ellen a helyi hatóságok nem léptek föl megfelelő eréllyel. Ugyanakkor nagy öröm számunkra, magyar zsidók számára, hogy Budapesten és Magyarországon gyilkos terroristákat ünneplő tömegtüntetés nem fordult elő idáig”. Majd a kérdéseinkre azt is hozzátette:
„REMÉLJÜK, A KORMÁNY AZ ORSZÁG TÁRSADALMI ÉRDEkeINEK – AMELYekNEK ALKOTMÁNYOS RÉSZE A ZSIDÓSÁG – MEGFELELŐEN KEZELI MAJD A HELYZETET.”
A Tett és Védelem Alapítvány úgy fogalmazott, megütközve szembesült azzal, hogy egy palesztinbarát szervezet péntek délután négy órára gyűlést jelentett be: „Állj ki Gázáért és bátor embereiért!” – olvasható a meghívóban. Emlékeztetnek, a Hamász terrorszervezet hétvégi támadásai után 1300 lemészárolt ártatlan áldozat, lefejezett csecsemők, elrabolt gyerekek, megerőszakolt nők, meggyalázott holttestek maradtak. „Most arra kérnek minket, közösen ünnepeljük a gyalázatos tettek elkövetőit, az elvetemült terrorista söpredéket, akik nemhogy bátornak, de embernek sem nevezhetők. Nem különb az sem, aki közösséget vállal velük!”
Majd közölték: „Magyarország az elmúlt évtizedben következetesen kiállt a magyar zsidóság és Izrael állam mellett. Szemben számos nyugat-európai országgal, ahol ezrek, tízezrek ünnepelték és éljenezték a palesztin tömeggyilkosokat, Magyarországon ilyentől soha nem kellett tartani”. Majd szintén arra kérik a kormányt: ne engedélyezzék a pénteki palesztinbarát megmozdulást.
A Kormányzati Tájékoztatási Központ kérdéseinkre azt válaszolta, hogy „A terrorizmus elfogadhatatlan, Magyarország Izrael mellett áll.”
Amennyiben megérkezik a Rendőrség válasza a cikkünket frissítjük.
Nem lesz demonstráció
Frissítés 2023. október 13-án: Orbán Viktor miniszterelnök péntek reggeli interjújában kijelentette, szimpátiatüntetések vannak a terroristák mellett egész Európában. Azonban Magyarországon erre nem lesz lehetőség. A terrorizmus melegágyának nevezte ezeket a demonstrációkat. Nyugat-Európában sokan helyeslik ezeket az akciókat, mert szerinte a befogadott menekültek között a Hamász szimpatizánsai is ott vannak.
Egyértelmű a kormány álláspontja
Kovács Zoltán nemzetközi kommunikációért és kapcsolatokért felelős államtitkár még tavaly januárban emlékeztetett arra, hogy a miniszterelnök zéró toleranciát vezetett be az antiszemitizmus ellen. 2012-ben lépett életbe az Alaptörvény, amely a magyar zsidóságot a magyar nemzet elválaszthatatlan részeként ismeri el. Azonkívül, hogy a kóser vágás európai betiltásának erősödő tendenciájával szemben Magyarország egyedüliként emelte fel szavát, Orbán Viktor volt az első magyar miniszterelnök, aki nyilvánosan elismerte:
MAGYARORSZÁG BŰNT KÖVETETT EL A HOLOKAUSZTOT ILLETŐEN, „HISZEN VÉTKEZETT, AMIKOR NEM VÉDTE MEG ZSIDÓ POLGÁRAIT”.
Ezeket a korábbi nyilatkozatokat és tetteket erősítette meg pár napja az Indexnek Szalay-Bobrovniczky Vince társadalmi kapcsolatokért felelős helyettes államtitkár, amikor úgy fogalmazott: „A magyar kormány mélységesen elítéli azt az aljas és sunyi terrortámadást, ami a napokban történt. Izraellel együtt érzünk, támogatjuk őket, amiben tudjuk, és amiben a két fél meg tud állapodni. A kormány természetesen elismeri Izraelnek azon elidegeníthetetlen jogát, hogy megvédje saját magát”.
Európában rengeteg antiszemita támadás történt, Magyarországon egy sem
Franciaországban egyre nagyobb a félelem az erőszakos antiszemita cselekményektől, ezért a továbbiakban francia rendőrség őrzi két zsidó származású parlamenti képviselő, Yael Braun-Pivet és Meyer Habib otthonát. A francia belügyminiszter közölte, a Hamász szombati terrorakciója óta 100 antiszemita cselekményt regisztráltak az országban. Mindeközben a német kancellár, Olaf Scholz zéró toleranciát hirdetett az antiszemitizmussal szemben. Franciaországban csaknem 500 ezer zsidó él, a legnagyobb közösség Európában.
„Támadás Magyarországon nem történt, ugyanakkor a közösségi médiában megjelenő tartalmakat folyamatosan figyeljük és monitorozzuk, ahol sajnos nagyon sokan éltetik a terroristákat. Állandó a kapcsolatunk a rendvédelmi szervekkel, akikkel szorosan együttműködünk a biztonsági intézkedésekkel kapcsolatban” – nyilatkozta az Indexnek Szalai Kálmán, a Tett és Védelem Alapítvány vezetője.
Közben 1300-ra emelkedett azoknak az áldozatoknak a száma, akik a Hamász akciójának estek áldozatul, illetve a terroristák megközelítőleg 100 embert tartanak túszként fogva.
(Borítókép: Sameh Rahmi / NurPhoto / Getty Images)