- Külföld
- ensz
- közgyűlés
- izrael
- palesztina
- hamász
- konfliktus
- terror izraelben
- antonio guterres
- főtitkár
- nyilatkozat
- vita
Balhé lett az ENSZ BT ülésén Izrael és Palesztina ügyéből
További Külföld cikkek
- Egy zenekar énekese rákosnak hazudta magát, majd zsebre tette az adományokat
- Izrael újra lecsapott Bejrút belvárosában, videón a pusztítás
- Angela Merkel szerint ezért jelent Elon Musk nagy veszélyt a Trump-kormányban
- Moszkva üzent, az ukránok egész 2025-ös hadjáratát meghiúsították
- Minden, amit Vlagyimir Putyin új „csodafegyveréről” eddig tudni lehet
A Hamász október 7-i támadása óta háborús helyzet van Izraelben. Az már szinte biztosnak tekinthető, hogy az izraeli hadsereg le fogja rohanni a Gázai övezetet, a kérdés csak az, hogy mikor.
Ebben a helyzetben került szóba Izrael és Palesztina helyzete az ENSZ Biztonsági Tanácsának ülésén. A The Times of Israel szerint az ENSZ főtitkára, António Guterres az ülésen egy beszédet is mondott, amelyben úgy fogalmazott:
Fontos figyelemmel lenni arra is, hogy a Hamász támadása nem a vákuumban történt.
„A palesztin népet 56 éve vetik alá egy olyan elnyomásnak, amelybe belefulladnak. Végig kellett nézniük, amint fokozatosan, településenként elrabolják a földjüket, és erőszakot szenvedtek el; a gazdaságuk romba dőlt; a népüknek menekülnie kellett, az otthonaikat lerombolták. Az abba vetett reményeik pedig, hogy egy politikai megoldás véget vethet a szenvedésük, elvesztek” – fogalmazott a főtitkár.
António Guterres azt is hozzátette ezután, hogy a palesztin nép által elszenvedett sérelmek természetesen „nem igazolhatják a Hamász által elkövetett megdöbbentő támadásokat”.
De utána – az izraeli felet figyelmeztetve – azt is hozzáfűzte, hogy ezek a támadások „nem igazolhatják a palesztin néppel szembeni kollektív büntetést” sem. Mindez az alábbi videóban is hallható:
Israeli Foreign Minister Eli Cohen will not meet with UN Secretary General Antonio Gutteres after his statement that “the Hamas attack did not arise out of nowhere.”
— Sprinter (@Sprinter99800) October 24, 2023
Israel's ambassador to the UN called on UN Secretary-General Antonio Guterres to resign over his statements that… pic.twitter.com/OTu1UuuzZ6
Guterres ezután azzal folytatja: mélyen aggasztják azok „az egyértelmű kihágások” a nemzetközi humanitárius joggal szemben, amelyeket a Gázai övezetben láthatnak. Azt is elmondta, hogy az ENSZ-nek eddig már legalább 35 munkatársa halt meg a Gázai övezetben végrehajtott bombázásokban az utóbbi két hét alatt.
Tartozom a családjaiknak azzal, hogy elítélem ezeket a gyilkosságokat és számos más, ehhez hasonló gyilkosságot
– mondta, majd azt is hozzátette: a civileket meg kell védeni, nem szabad őket emberi pajzsként használni, és azt sem szabad parancsba adni, hogy 1,1 millió ember 24 óra alatt meneküljön a Gázai övezet déli részére, ahol aztán az izraeli hadsereg tovább folytatja a bombázásukat.
Megjegyezte végül azt is, hogy „egy fegyveres konfliktusban egyik fél sem áll a nemzetközi humanitárius jog felett”, a háborúnak vannak szabályai, és Izraelnek mindent meg kell tennie a civilek, civil létesítmények és az ENSZ létesítményeinek védelme érdekében.
"I'm deeply concerned about the clear violations of international humanitarian law that we are witnessing in Gaza."
— Sky News (@SkyNews) October 24, 2023
UN Secretary General Antonio Guterres says "no party to an armed conflict is above international humanitarian law".https://t.co/YoCyGgcXqw
📺 Sky 501 / YouTube pic.twitter.com/Pqwkv9vLKm
Izrael felháborodottan válaszolt, az ENSZ-főtitkár lemondását követelte
A beszéd után Gilan Erdan, Izrael ENSZ-beli nagykövet Guteress megszólalását „sokkolónak”, „szörnyűnek” és az „a régiónk valóságától teljesen elrugaszkodottnak” nevezte.
A megszólalásával [...] igazolta a terrorizmust és a gyilkosságokat. Szomorú, hogy egy ilyen nézetekkel bíró személy került annak a szervezetnek az élére, amelyet a holakauszt után hoztak létre
– mondta a nagykövet Guterres felszólalására reagálva.
Gilan Erdan később az X-en (korábbi Twitter) is közzétett egy posztot erről a közösségi oldalán, amelyben „azonnali lemondásra” szólította fel az ENSZ főtitkárát, mivel szerinte a felszólalásával azt bizonyította, hogy nem méltó a szervezet vezetésére.
The @UN Secretary-General, who shows understanding for the campaign of mass murder of children, women, and the elderly, is not fit to lead the UN.
— Ambassador Gilad Erdan גלעד ארדן (@giladerdan1) October 24, 2023
I call on him to resign immediately.
There is no justification or point in talking to those who show compassion for the most…
Hozzá hasonlóan indulatos módon nyilvánult meg Izrael külügyminisztere, Eli Kohen, aki azt nyilatkozta Guterres beszéde után:
Főtitkár úr, Ön melyik világban él? Az biztos, hogy nem a miénkben.
A miniszter azt is tudatta, hogy a felszólalás miatt lemondta tervezett találkozóját Guteressel. „Nem fogok találkozni az ENSZ-főtitkárral. Október 7. után nincs már helye kiegyensúlyozott álláspontoknak. A Hamászt el kell törölni a Föld színéről” – írta a közösségi médiában az izraeli külügyminiszter, aki az ülésen bejátszott egy olyan hangfelvételt is, melyen a Hamász egyik terroristája izraeliek megölésével dicsekedett el.
Az amerikai külügyminiszter is kritikát fogalmazott meg
Mindeközben a gázai palesztin hatóság külügyminisztere, Rijad al-Maliki kedden arról beszélt az ENSZ Biztonsági Tanácsában, hogy a szervezet tétlenül nézi Izrael „mészárlásait” Gázában. Az MTI beszámolója szerint azt is hozzátette a tanács tagjaihoz szólva:
Nem bántja az emberségüket 56 év izraeli gyarmatosító megszállása, a terrorista gyilkosságok, a pusztítás és az éhezés, amelyet a palesztinoknak most is el kell szenvedniük?
Az Egyesült Államok külügyminisztere, Antony Blinken saját felszólalásában azt kritizálta, hogy a világ országainak egy jelentős része nem ítélte el a Hamász október 7-i támadását.
Fel kell tenni a kérdést: hol van a düh? Hol van az ellenszenv? Hol van a visszautasítás? Hol van a nyílt elítélése ezeknek a szörnyűségeknek?
– fogalmazott.
Beszélt arról is, hogy mindent meg kell tenni a túszok kiengedése érdekében, és hogy az Egyesült Államok nem szeretne konfliktust Iránnal, de ha ők vagy a szövetségeseik amerikai személyeket támadnak meg, akkor határozott választ fognak adni. Arra kérte a Biztonsági Tanács többi tagját: szólítsák fel ők is Iránt annak érdekében, hogy az ország ne nyisson újabb háborús fronton Izraellel szemben északon, a libanoni határnál.
Beszéde végén arra is kitért, hogy a későbbiekben a konfliktust a kétállami megoldás, vagyis Izrael mellett Palesztina létrehozása oldhatja meg, és kollektíve arra kérte a tagokat, hogy „kettőzzék meg erőfeszítéseiket” ennek érdekében.
Az egyetlen út a tartós békéhez és a régió biztonságához, az egyetlen módszer ahhoz, hogy kitörjünk az erőszaknak ebből a szörnyű ciklusából, csak az lehet, ha a két népnek két külön állama lesz
– mondta Blinken, hozzátéve: ez nem lesz egyszerű, de idővel mindenképp „normalizálni” kell a helyzetet a régióban.
Az izraeli külügyminiszter szerint nem lesz fegyverszünet
Az MTI szerint Eli Kohen izraeli külügyminiszter az ENSZ Biztonsági Tanácsa előtt felszólalva határozottan elutasította a Gázai övezetre vonatkozó fegyverszüneti javaslatokat. is.
Az izraeli diplomácia vezetője megkérdezte a tanácstól, hogy tagjai szerint mi lenne az „arányos válasz” a csecsemők meggyilkolására, a nők megerőszakolására és az áldozatok lefejezésére, majd fényképeket mutatott fel a Hamász által túszul ejtett 200 ember közül néhányról.
Hogyan köthetnénk tűzszünetet olyasvalakivel, aki felesküdött az elpusztításunkra? Nem mi akartuk ezt a háborút, de afelől nincs kétségünk, hogy győzni fogunk
– hangsúlyozta Kohen „az új náciknak” nevezve a Hamászt. „Ahogy a civilizált világ összefogott a nácik legyőzésére, és ahogy a civilizált világ összefogott az Iszlám Állam legyőzésére, a civilizált világnak most egységesen Izrael mögé kell állnia a Hamász legyőzése érdekében” – mondta.