Csóktámadás: nagy vihart kavart a két külügyminiszter suta találkozása
További Külföld cikkek
- Soha nem látott veszélyekről beszélt Trump tanácsadója: Putyin nem akar tárgyalni, egész Ukrajnát akarja
- Kihalás felé menetel az orosz társadalom, a megoldás sokakat meglep majd
- Ezeknek az iparágaknak verne oda az illegális bevándorlók tömeges deportálása az USA-ból
- Lófejjel és egy vemhes tehén tetemével próbál megfélemlíteni egy vállalkozót az olasz maffia
- Durva üzenetet küldött Brüsszel: Magyarország imázsa forog kockán
„Kellemetlen pillanat” – így nevezte utólag a történteket a horvát külügyminiszter, aki bocsánatot kért kínos esetlenségéért. Gordan Grlic Radman nevét pillanatok alatt szétkürtölte a nemzetközi sajtó.
Ő azt állítja: nem volt azonnal tudatában a barátságosnak szánt gesztus következményeinek, annak, hogy a nagy nyilvánosság előtt talán megalázhatta német kollégáját.
Mivel a gépe késett, már csak a szokásos „családi fotón” futott össze Berlinben a vendéglátó Baerbockkal és az összes többi uniós kollégájával.
„Nem tudom, mi volt a gond. Mindig szeretettel köszöntjük egymást. Ez egy meleg, emberi interakció volt a kollégák között” – idézte Radman magyarázkodását a Der Spiegel, amely minden más német laphoz hasonlóan „Kuss-Attacke”-nak, csóktámadásnak nevezte az esetet.
**** Croatian FM Gordan Grlic-Radman made an awkward attempt to kiss his German counterpart Annalena Baerbock at the EU ministerial summit in Berlin
— Zlatti71 (@djuric_zlatko) November 4, 2023
Balkans media and netizens heavily criticized the episode and even branded it ‘sexual harassment'.
Source: @geopolitics_live pic.twitter.com/J0Jg7dI9Kt
A „családi fotó” készítése közben a 65 éves Radman először kezet rázott a nála jóval fiatalabb, 42 éves Baerbockkal, majd megpróbálta megcsókolni.
A helyzetből ítélve akár szájon is csókolhatta volna, ha a nő önkéntelenül el nem fordul.
Ügyetlen próbálkozás volt gyorsan üdvözölni egymást – a Bild szerint utóbb ezt mondták a Baerbockhoz közel állók.
Szégyent hozott az országára
Maga Baerbock nem reagált az esetre. „Ma nem tárgyaltunk csókolózásról” – ennyit mondott később, már Bakuban, ahol az azeri külügyminiszterrel találkozott.
Radmant odahaza nem kímélik. Azzal vádolják, hogy nyilvánosan megszégyenített egy német kormánypolitikust, és szégyent hozott a saját országára is.
A nő erőszakos megcsókolását erőszaknak is nevezik, nemde?
– emlékeztette például Jadranka Kosor volt horvát kormányfő.
A horvát közszolgálati televízió a Süddeutsche Zeitungot idézte, amely szerint a német külügyminiszter szemmel láthatóan kellemetlenül érezte magát.
„Roppant illetlen” – ezt mondta a BBC szerb adásának Rada Boric, a nők jogaiért harcoló aktivista.
A horvát Index a kormánytól és a külügytől kért magyarázatot, de egyelőre nem kapott.
„Danke Deutschland”
Horvátország egyébként a függetlenség elismerése óta hálásan emlékezik Németországra és akkori külügyminiszterére, Hans-Dietrich Genscherre, aki az Egyesült Királysággal és Franciaországgal ellentétben úgy vélte, hogy tiszteletben kell tartani a nemzetek önrendelkezési jogát.
„Danke Deutschland”, köszönjük, Németország, és „Danke Genscher”, köszönjük, Genscher – zúgott végig Horvátországon 1992. január 6-án azok után, hogy Berlin elismerte önállóságát.
Danke Deutschland címmel egy nem túl sikeres slágert is költöttek, a dalmáciai Trogir főutcáját pedig hálából – a kancellár és külügyminisztere után – Kohl és Genscher utcájának nevezték el.
Egy közeli falucskában Genscherről elnevezett kávézó nyílt, ugyanakkor Szerbiában gyűlöletkampányt indítottak ellene, holott egyértelműen nem a német külügyminiszter robbantotta szét Jugoszláviát.
A moldovai találkozó
Zelenszkijtől, Macrontól vagy a román elnök Klaus Iohannistól eltérően a magyar kormányfő nem elégedett meg azzal, hogy kezet fog az Európai Politikai Közösség vendéglátójával, a moldovai elnökkel idén nyáron, hanem megpróbált kezet csókolni. Maia Sandu szemmel láthatóan zavarba jött, és visszahúzta a kezét – írta a román Libertateára hivatkozva a Transtelex.
Orbán Viktor egyébként kézcsókkal szokta megtisztelni a hölgyeket, kiváltképp Angela Merkelt.
A kisinyovi csúcsértekezlet még emlékezetesebb pillanata volt, amikor a 201 centis albán miniszterelnök, Edi Rama „hátulról támadva” nyakon csókolta a 163 centis olasz miniszterelnököt.
Giorgia Meloni kétségbeesetten próbálta megtartani az egyensúlyát, miközben egyik lába a levegőben kalimpált.
A heves vérmérsékletű spanyolok
Nemrég egyébként egy másik csókbotrány is megrázta a világot, ami után a Nemzetközi Labdarúgó-szövetség, a FIFA három évre a foci környékéről is kitiltotta a spanyol labdarúgó-szövetség egyébként lemondott vezetőjét.
Luis Rubiales – mint emlékezetes – a spanyolok diadalával véget ért női világbajnokság döntőjét követően az éremátadón csókolta szájon a csapat egyik kiválóságát, Jenni Hermosót – állítása szerint közös akaratból.
A megalázott nő ezt cáfolta, és szexuális zaklatás címén jogi eljárást indított az akkori elnök ellen.
A FIFA előzetesen kilencvennapos felfüggesztésről döntött, Rubiales ekkor még nem mondott le, viszont szeptemberben már a nyomás elsöpörte a szövetség éléről.
Aztán kiderült, hogy Julio Iglesias, a legendás énekes ugyanazt tette, mint Rubiales, csak éppen egyenes adásban egy argentin műsorvezetőnővel, Susana Giménezzel.
Akkoriban még úgy gondolták, hogy engedély nélkül csókot lopni egy nőtől kimondottan férfias dolog. A 18 évvel ezelőtti esetet a spanyol média ásta elő Rubiales botránya után.
(Borítókép: Gordan Grlic Radman arcon csókolja Annalena Baerbockot 2023. november 2-án. Fotó: Joerg Carstensen / Picture Alliance / Getty Images)