- Külföld
- joe biden
- amerikai egyesült államok
- szuverenitás
- palesztina
- ciszjordánia
- antony blinken
- ensz
- antonio guterres
- külügyminiszter
- hamász
Netanjahu hallani sem akar a kétállami szuverenitásról
További Külföld cikkek
- Továbbra sincs nyugalom Georgiában, elutasították az elnök keresetét a választással kapcsolatban
- Alig értek véget a választások, Trump miatt már a kormányalakítással foglalkoznának Írországban
- NATO-főtitkár: A NATO-nak Ukrajna támogatására kell összpontosítania, nem a béketárgyalásokra
- Joe Biden kegyelme Donald Trumpot segítheti
- Puccskísérlet Dél-Koreában: betiltották a pártokat, de a parlament ellenáll
„Nem kötök kompromisszumot a Jordán folyótól nyugatra fekvő terület teljes izraeli biztonsági ellenőrzéséről, ez pedig nem egyeztethető össze a palesztin államisággal” – írta rövid, héber, egysoros bejegyzésében Netanjahu az X közösségi oldalán, utalva Ciszjordániára és a Gázai övezetre, ahol Izrael az október 7-i terrortámadás óta harcol a Hamász ellen.
Biden és vezető tisztségviselői – köztük Antony Blinken külügyminiszter, aki a múlt héten Izraelbe és a térségbe látogatott – azt hangsúlyozták a találkozón, hogy egy palesztin állam létrehozása Izrael biztonságának garantálásával az egyetlen módja annak, hogy végre béke és stabilitás álljon be a Közel-Keleten – írja a CNN.
Antonió Guterres, az ENSZ főtitkára vasárnap „elfogadhatatlannak” nevezte a kétállami megoldás elutasítását.
Amíg az Egyesült Államok, Egyiptom és Katar azt szorgalmazza, hogy Izrael csatlakozzon a Hamásszal folytatott tárgyalások következő szakaszához, addig Netanjahu a hétvégén nyilvánosan is elutasította a Hamász által a Gázai övezetből való további izraeli túszok szabadon bocsátásának feltételeit, vagyis: a háború befejezését, az izraeli erők kivonását a palesztin enklávéból és még több palesztin szabadon bocsátását az izraeli börtönökből.
Ha ebbe belemegyünk, katonáink hiába estek el. Ha ebbe belemegyünk, nem leszünk képesek garantálni polgáraink biztonságát
– jelentette ki az izraeli miniszterelnök.
Most akkor mondta, vagy nem mondta?
Nagy a nyomás Netanjahun, hiszen legfőbb szövetségese, az Egyesült Államok, de a nemzetközi közösség is azt kéri, hogy tegye lehetővé egy életképes palesztin állam létrehozását, és garantálja Izrael biztonságát. Ezt a nyomást csak fokozzák az előrehozott választások és az, hogy szombaton ezrek vonultak Tel-Aviv utcáira. A miniszterelnök kritikusai szerint Netanjahu szándékosan meghosszabbítja a háborút, hogy hatalmon maradhasson.
A CNN információi szerint Netanjahu palesztin szuverenitásról szóló nyilatkozata ellentétes az egy nappal korábbi telefonbeszélgetésben közöltekkel, amikor azt mondta Bidennek: nem zárja ki a palesztin állam lehetőségét. Ekkor Biden is úgy látta, hogy Netanjahut meg lehet győzni a kétállami megoldásokról. Az izraeli miniszterelnök hivatala azonban egyértelműen fogalmazott közleményében, amikor tudatta, hogy Netanjahu álláspontja változatlan, nem tudja elfogadni a palesztin szuverenitási követeléseket.
Így továbbra is nyitott a kérdés, hogy a háború utáni Gázát hogyan fogják kormányozni, de Netanjahu egyértelműen és régóta ellenzi a kétállami megoldást.