- Külföld
- svédország
- nato
- nato-csatlakozás
- parlament
- országgyűlés
- kövér lászló
- házelnök
- tobias billström
- külügyminiszter
Újabb fejlemények: „Nincs miről tárgyalnunk” – mondta a svéd miniszterelnök Kövér László szavai után
További Külföld cikkek
Kövér Lászlót kollégánk telefonon kérdezte azzal kapcsolatban, hogy a magyar parlament miért nem hagyta még jóvá Svédország NATO-csatlakozását. A kérdésre, hogy a Fideszben kik nem támogatják a svédek csatlakozását, azt mondta a házelnök:
Most éppen az egyik ilyen taggal beszél. De pontosítanék: én is örülnék, ha reménybeli szövetségeseink mielőbb megadnák nekem az esélyt, hogy jó lelkiismerettel megváltoztathassam az álláspontomat.
Beszélt továbbá arról is, hogy szerinte a svédek nem veszik komolyan Magyarországot, és hogy „olyan messzire mentek Magyarország pocskondiázásában, a demokratikusan megválasztott kormány gyalázásában és a mozgásterének szűkítésében, amit nem lehet meg nem történtté vagy mellékes körülménnyé tenni”. A teljes interjú itt olvasható.
Tobias Billström azóta egy svéd lap, az Aftonbladet beszámolója szerint reagált az elhangzottakra. Arról, hogy pocskondiázták, megsértették volna Magyarországot, a svéd külügyminiszter azt mondta:
Nem, én úgy látom, hogy nem tettünk ilyet. Én külügyminiszterként nem sértegettem Magyarországot.
A külügyminiszter azt is hozzátette: „Ez az ő [Kövér László] véleménye, és ő a parlamentet képviseli, de feltételezem, hogy a magyar fél tisztában van azokkal az ígéretekkel is, amelyeket a külvilágnak tettek. Vagyis azzal, hogy nem ők fogják utolsóként ratifikálni Svédország csatlakozását” (ezzel a külügyminiszter arra utalt, hogy Orbán Viktor és a kormány tagjai korábban többször is beszéltek arról, hogy nem Magyarország fogja utolsóként jóváhagyni a döntést).
A svéd kormányfő szerint a NATO-csatlakozásról már nincs mit beszélni
Az Aftonbladet szerint Kövér László kijelentésére reagált Ulf Kristersson svéd miniszterelnök is, aki szintén úgy vélte, hogy a svéd kormány nem sértette meg Magyarországot. „Az, hogy egyes országok eltérő álláspontot képviselnek, nem újdonság. Ettől még mindketten lehetnek a NATO tagjai, csak tudomásul kell venni azt, hogy a NATO-n belül együtt kell működni” – idézték Kristerssont, akit Orbán Viktor nemrég meghívott Budapestre.
A lap szerint a svéd miniszterelnök azt is hozzátette: ha találkoznak is a magyar miniszterelnökkel, annak a találkozónak nem lehet témája a NATO-csatlakozás, mert azzal kapcsolatban szerinte nincs mit megbeszélniük. A svéd kormányfő egész konkrétan úgy fogalmazott:
Nincs miről tárgyalnunk. Mi készen állunk a NATO-ra.
Ulf Kristersson mindemellett elismerte, hogy sok mindent meg kell beszélnie majd Orbán Viktorral, ha találkoznak.
Azt viszont nem árulta el, hogy mikor kerülhet sor a találkozóra. Még arra a kérdésre sem válaszolt, hogy hajlandó-e Budapestre menni azelőtt, hogy a magyar parlament ratifikálná a svéd csatlakozást. Azt viszont (az Orbánnak írt levelére visszautalva) megjegyezte, hogy jövő héten Brüsszelben találkoznak a magyar kormányfővel az Európai Tanács csúcstalálkozóján.
A Fidesz-frakció azt közölte: megvárják a miniszterelnöki találkozót
Egyébként jelen állás szerint az Országgyűlés február 26-ig nem ülésezik. Vagyis azt megelőzően legfeljebb csak akkor hagyhatja jóvá a parlament Svédország csatlakozását, ha rendkívüli ülést hívnak össze (ezzel kapcsolatban nemrég még Novák Katalin köztársasági elnök is – aki adott esetben összehívhat egy ilyen ülést – levelet kapott).
Eközben a Fidesz frakciója közölte: csak akkor kerülhet sor a ratifikációra, ha a két miniszterelnök találkozik.
(Borítókép: Ulf Kristerrson 2022. május 16-án. Fotó: Nils Petter Nilsson / Getty Images)