A Mount Everest egy nagy, nyitott WC lett, ami bűzlik – kiakadtak a serpák
További Külföld cikkek
- Izrael újra lecsapott Bejrút belvárosában, videón a pusztítás
- Angela Merkel szerint ezért jelent Elon Musk nagy veszélyt a Trump-kormányban
- Moszkva üzent, az ukránok egész 2025-ös hadjáratát meghiúsították
- Minden, amit Vlagyimir Putyin új „csodafegyveréről” eddig tudni lehet
- Pont egy kínai teherhajó alatt sérültek meg a távközlési kábelek a Balti-tengeren
A Mount Everestet megmászó embereknek mostantól maguknak kell eltakarítaniuk az ürüléküket és visszavinniük az alaptáborba, hogy ott ártalmatlanítsák – közölték a nepáli hatóságok.
A hegyeink elkezdtek bűzleni
– mondta Mingma serpa, Pasang Lhamu vidéki önkormányzatának elnöke a BBC-nek.
Az Everest régió nagy részét lefedő önkormányzat az új szabályt szélesebb körű intézkedések részeként vezette be, ugyanis a szélsőséges hőmérséklet miatt az Everesten hagyott ürülék nem bomlik le teljesen.
Panaszokat kapunk, hogy emberi széklet látható a sziklákon, és néhány hegymászó megbetegszik. Ez elfogadhatatlan, és rontja az imázsunkat
– tette hozzá Mingma úr.
A világ legmagasabb hegycsúcsát, a Mount Everestet és a közeli Lhoce hegyet megmászóknak az alaptáborban úgynevezett székletzacskókat kell vásárolniuk, amelyeket „visszatérésükkor ellenőrizni fognak”.
A hegymászó szezonban a mászók idejük nagy részét az alaptáborban töltik, hogy akklimatizálódjanak a magassághoz, ahol WC-ként külön sátrakat állítanak fel, amelyek alatt hordók gyűjtik az ürüléket. Amint azonban megkezdik az utat a csúcs felé, a dolgok nehezebbé válnak.
A legtöbb hegymászó és a kísérőszemélyzet általában ás egy gödröt, de ahogy feljebb megyünk a hegyen, egyes helyeken kevesebb a hó, így a szabadban kell WC-re menni.
A Mount Everest csúcsának megmászásakor nagyon kevesen viszik vissza az ürüléküket biológiailag lebomló zsákban, így a szemét továbbra is óriási probléma a hegyeken. Egyre több takarítási akciót szerveznek, többek között a nepáli hadsereg által vezetett éves kampányt.
Nyitott WC
„A hulladék továbbra is nagy probléma, különösen a magasabban fekvő táborokban, ahová nem lehet eljutni” – mondta Chhiring serpa, a Sagarmatha Pollution Control Committee (SPCC) nevű szervezet vezérigazgatója. Bár hivatalos számadat nem létezik, szervezete becslése szerint az Everest alján lévő egyes tábor és a csúcs felé eső négyes tábor között körülbelül három tonna emberi ürülék keletkezik.
Ennek a felét a South Colban, a négyes tábornak is nevezett helyen tartják, amely »nyitott WC« néven szerzett hírnevet
– mondta Chhiring.
Stephan Keck, egy nemzetközi hegyi vezető, aki szintén szervez expedíciókat az Everestre, szintén azt mondta, hogy a South Col „nyitott WC-ként” működik.
A 7906 méter magasan fekvő South Col az utolsó bázis, mielőtt a hegymászók megpróbálnák elérni az Everest és a Lhoce csúcsát. Itt a terep nagyon szeles,
alig van jég és hó, így mindenfelé emberi székletet látni
– mondta Stephan Keck, nemzetközi hegyi vezető.
A megoldás
A Pasang Lhamu vidéki önkormányzat engedélyével az SPCC most mintegy 8000 székletzacskót szerez be az Egyesült Államokból a márciusban kezdődő hegymászó szezonra, a becslések szerinti 400 külföldi hegymászó és 800 fő segítőszemélyzet számára.
Ezek a székletzacskók olyan vegyi anyagokat és porokat tartalmaznak, amelyek megszilárdítják az emberi ürüléket, és nagyrészt szagtalanná teszik azt. Egy hegymászó átlagosan 250 gramm ürüléket termel naponta. Általában körülbelül két hetet töltenek a magasabb táborokban a csúcskísérlethez.
Ennek alapján azt tervezzük, hogy két zsákot adunk nekik, amelyek mindegyikét öt-hat alkalommal használhatják
– magyarázta Chhiring úr.
„Ez mindenképpen pozitív dolog, és örömmel vesszük ki a részünket belőle” – mondta Dambar Parajuli, a nepáli expedíciószervezők szövetségének elnöke. Elmondta, hogy szervezete azt javasolta, hogy ezt először kísérleti projektként vezessék be az Everesten, majd más hegyeken is alkalmazzák.
Mingma serpa, az első nepáli, aki mind a tizennégy 8000 méter feletti hegyet megmászta már, elmondta, hogy az emberi hulladék kezelésére szolgáló zsákok használatát más hegyeken már kipróbálták és tesztelték. „A hegymászók már a Mount Denaliban (Észak-Amerika legmagasabb csúcsa) és az Antarktiszon is használtak ilyen zsákokat, ezért is szorgalmaztuk ezt” – mondta Mingma, aki egyben a Nepáli Hegymászó Szövetség tanácsadója is.
Keck ugyanezt az üzenetet visszhangozta, mondván, hogy az ötlet segíteni fogja a hegy megtisztítását.