- Külföld
- brüsszel
- belgium
- gazda
- tüntetés
- gazdatüntetés
- spanyolország
- könnygáz
- rendőrség
- vízágyú
- gyújtogatás
- európai unió
Elszabadultak az indulatok Brüsszelben, lángokban állt a város
További Külföld cikkek
- Fidesz−KDNP EP-delegációja: A fizikai bántalmazás nem fér be a véleménynyilvánítás szabadságának keretei közé
- Izland elnöke bemutatta a csak női vezetőkből álló új kormányt
- Meglátogatta a horvát egészségügyi miniszter a zágrábi késelőt, rejtély, miről beszélhettek
- Szijjártó Péter a RIA Novosztyinak: Az amerikai kormányzat politikai bosszút indított Magyarország ellen
- Politico: Robert Fico 500 millió eurós vesztegetési kísérlettel vádolja Volodimir Zelenszkijt
Hétfőn ismét Brüsszelbe vonultak a gazdák mezőgazdasági gépeikkel, hogy tiltakozzanak a szerintük megélhetésüket veszélyeztető, az agrárszektort negatívan befolyásoló környezetvédelmi szabályozások ellen. A járműveikkel több közlekedési csomópontot is lezártak, az Európai Unió székhelyén teljesen megbénult a közlekedés, a videók tanúsága szerint lángokban állt a város.
Az Euronews azt írja, a tüntetésen belga, holland, francia és olasz gazdák is részt vettek, és 1000 traktorral foglalták el a Rue de la Loi-t, vagyis az Európai Unió fő intézményeinek otthont adó brüsszeli utcát és környékét.
A demonstráción a gazdák gumiabroncsokat, szemetesek gyújtottak fel, füstbombákat dobáltak, megzavarták a közúti forgalmat, és áttörték a rendőrség által felállított barikádokat is.
A tüntetők egy csoportja a kivezényelt rohamrendőrökkel is összecsapott. Egy trágyaszállító teherautóval összepiszkították az utcákat, miközben a farmerek szénát szórtak szét.
Thousands of farmers are blockading the city of Brussels and protesting outside the EU headquarters.
— PeterSweden (@PeterSweden7) February 26, 2024
SHARE - Did you hear about this on in the media? 👇pic.twitter.com/xFiv9bdek4
A rendőrök sisakkal és pajzzsal védekezve próbálták visszaszorítani a tüntetőket,
könnygázt és vízágyút is bevetettek.
Olyan is előfordult, hogy a traktorok rendőrautókkal ütköztek. A zavargások miatt a környéken a buszokat elterelték, és sok uniós képviselő inkább be se ment dolgozni, a munkát otthonról végezték.
🇧🇪 BRUSSELS | Farmers have occupied the surroundings of the European Parliament where the Ministers of Agriculture - the people who are destroying their lives - are currently gathered.
— Eva Vlaardingerbroek (@EvaVlaar) February 26, 2024
The farmers are in the frontlines against the globalists and the NetZero scam.
Support them. pic.twitter.com/Z5vTy8WOUU
A beszámoló szerint a tüntetést szándékosan úgy időzítették, hogy az egybeessen a EU mezőgazdasági minisztereinek találkozójával. A gazdáknak az volt a céljuk, hogy akciójukkal felhívják a döntéshozók figyelmét a megélhetésüket veszélyeztető problémákra.
UNREAL SCENES
— PeterSweden (@PeterSweden7) February 26, 2024
Police tried to stop the farmers from protesting outside the EU headquarters in Brussels.
Farmers used their tractors to break through the police barriers.pic.twitter.com/IMRKYv85WJ
Madridban is tiltakoztak
Mindeközben Spanyolországban is zavargások voltak hétfőn: az Európai Bizottság madridi irodája elé vonultak hétfőn a spanyol gazdák, 180 fokos fordulatot követelve a közösségi agrárpolitikában. A három legnagyobb spanyol agrárszakszervezet, az Asaja, a COAG és az UPA által meghirdetett megmozduláson a szervezők szerint
mintegy 20 ezren gyűltek össze a fővárosban.
A vidék támogatást, tiszteletet és elismerést követel! jelmondattal beharangozott eseményre 100 traktor kapott behajtási engedélyt Madridba, a termelők és állattenyésztők különbuszokkal érkeztek az ország különböző részeiből.
SPAIN - Here come 20,000 Spanish farmers heading to the EU commission in Madrid, demanding the government listens to them.
— Persephone (@persephvoice) February 26, 2024
Perfect timing as the EU agricultural summit is under siege in Brussels.
Stand with your farmers … they feed you 🔥🔥🔥
pic.twitter.com/HnYN5j7AaT
A tüntetők az agrárminisztérium épületétől dudálva, dobolva, követeléseiket hangosbemondón ismertetve haladtak a belvárost átszelő sugárúton a mintegy három és fél kilométerre található uniós képviselethez. Rendőrök biztosították az útvonalat, amelynek környékén a forgalmat lezárták és elterelték. Spanyolországban három hete zajlanak folyamatosan kisebb-nagyobb tiltakozóakciók.
Nehéz helyzetben vannak
A farmerek azért tiltakoznak, mert az agrárszektort érintő uniós környezetvédelmi szabályozások betartása egyre nagyobb költségekkel jár, ráadásul ezt az elszabaduló energiaárak és az infláció is tetézik.
Ugyanakkor az EU-ban termelő farmereknek az utóbbi időben megnőttek az adminisztrációs terheik, ami szintén költségemelkedéssel jár, azonban ezeket a pluszköltségeket nem tudják áremeléssel kigazdálkodni, mivel abban az esetben az olcsó ukrán termékek kiszoríthatják őket a piacról. Az Ukrajnából származó élelmiszerekre ugyanis nem vonatkoznak az unió szigorú környezetvédelmi és adminisztrációs előírásai, ezért a költségeik és a termékeik árai is alacsonyabbak.
Emellett az agrárszektorra a klímaváltozás okozta extrém időjárási jelenségek is hatással vannak – tavaly rengeteg termény pusztult el az erdőtüzek, viharok és árvizek miatt, tovább nehezítve a gazdák megélhetését.
Az egyre nehezebb helyzetben lévő farmerek tiltakozása még január közepén kezdődött Németországban, amihez azóta már több uniós ország mezőgazdászai is csatlakoztak – elsősorban Franciaországban és Olaszországban. A gazdák követelései mindenhol kicsit eltérőek – Németországban például leginkább a dízeltámogatás eltörlését ellenzik –, ugyanakkor mindenhol visszatérő elem a megnövekedett adminisztrációs terhek csökkentése, a környezetvédelmi szabályok enyhítése, illetve felszólaltak az olcsó ukrán gabona importja ellen is.