Több mint száz ember halhatott meg Gázában, miközben a humanitárius segélyre vártak
További Külföld cikkek
- Elon Musk véleménycikkben kampányolt az AfD mellett, lemondott a mérvadó lap rovatvezetője
- Meg kell műteni Benjamin Netanjahut
- A felrobbant gép egyik utasa utolsó üzenetében utalt arra, mi okozhatta a balesetet
- Csúnya kézírása miatt távozott üres kézzel egy bankrabló az Egyesült Államokban
- Meghalt Charles Dolan, az HBO alapítója
Legalább 104 ember veszítette életét Gázaváros északi részén, amikor a humanitárius segélyre váró tömegre az izraeli hadsereg tüzet nyitott – számol be róla a pánarab al-Dzsazíra mellett több nyugati hírügynökség, köztük a Reuters.
Az emberek az al-Rashid utcában gyűltek össze, ahol sajtóhírek szerint lisztet szállító segélyszállító teherautókra vártak, azonban váratlanul tüzet nyitottak a tömegre, aminek következtében már 104 ember vesztette életét, és több mint 280-an megsebesültek.
Az al-Dzsazíra ellenőrizte a palesztin külügyminisztérium által az esetről feltöltött videót, és megerősítette az azon látottakat. A külügyminisztérium a bejegyezésben mészárlásnak nevezte az esetet, és azonnali tűzszünetet követelt.
The Ministry of Foreign Affairs and Expatriates// Condemns the massacre in the Nablsi Square in Gaza and calls for an immediate ceasefire as the sole means to protect civilians.#Gaza_under_attack#CeasefireNow#Palestine#Israeliwarcrimes pic.twitter.com/AaoEtAofMC
— State of Palestine - MFA 🇵🇸🇵🇸 (@pmofa) February 29, 2024
Az esemény kapcsán az izraeli hadsereg jelenleg csak annyit nyilatkozott, vizsgálják az esetet. Közleményük szerint több tucat ember megsérült, miközben az emberek megpróbálták a humanitárius csomagokat levenni a teherautóról. A sérülések olvasatuk szerint a lökdösődések és a taposások miatt következtek be, majd pedig a teherautók belehajtottak a tömegbe.
Ugyanakkor a Reutersnek egy névtelenül nyilatkozó izraeli forrás elismerte, hogy az izraeliek tüzet nyitottak
– szerintük kizárólag azokra lőttek, akik közvetlen veszélyt jelentettek az izraeli katonákra.
Az al-Dzsazíra helyszínen tartózkodó riportere szerint a lövöldözés után izraeli tankok érkeztek, amelyek több halott és sérült testen egyszerűen csak áthajtottak – ezt más forrás jelenleg nem erősítette meg.
A Hamász az al-Rashid utcában történtek miatt közleményben kijelentette, hogy
az eset veszélyezteti a tűzszünetről és foglyok elengedéséről szóló tárgyalások sikerességét,
amihez hozzátették: amennyiben a tárgyalások megrekednének, azért álláspontjuk szerint Izrael a felelős.
Az eset után az Egyesült Államok bejelentette, a jövőben repülőgépről ledobva juttat humanitárius segélyt a háború óta nélkülözőknek, illetve „komoly incidensnek” nevezte a történteket, az eset kapcsán pedig vizsgálatot vár. Ezenkívül hozzátették, tisztában vannak a „szörnyű humanitárius helyzettel”, ami Gázában van, és megjegyezték, hogy a Gázába irányuló humanitárius segélyek eljuttatása miatt a felek akár ideiglenes tűzszünetet is köthetnének.
Október 7-e óta már 30 ezren vesztették életüket Gázában
A Gázai övezetet irányító Hamász terrorszervezet még október 7-én támadta meg Izraelt, a műveletben 1500 embert, köztük civileket gyilkoltak meg, illetve több száz embert túszul ejtettek, akik közül sokakat még mostanáig sem engedtek szabadon.
Izrael válaszul teljes offenzívát indított a Gázai övezetben, amelynek során már több mint 30 ezer, többségében civil palesztin vesztette életét a Hamász egészségügyi minisztériumának közleménye alapján, és további 70 ezer ember pedig megsebesült. Ugyanakkor a Reuters szerint több ezren rekedhettek a szétrombolt épületek romjai alatt.
A háború azóta sem enyhül, és egyre nagyobb a rombolás Gázában, ami mostanra humanitárius katasztrófával fenyeget.
Az épületek lerombolása mellett a kórházak sem tudnak teljes kapacitással működni üzemanyaghiány miatt, ráadásul előfordul, hogy a kórházakat is találat éri. Az élelem és a víz fogytán, a mostani esetről szóló helyszíni beszámolók is említést tesznek róla, hogy a tömeg régóta éhezik.
Ráadásul a háború időközben egy regionális háborúvá nőtte ki magát, hiszen a Vörös-tenger környékén a jemeni hútik azért támadnak meg izraeli, illetve más, nyugati zászló alatt hajózó teherhajókat, hogy ezzel harcolják ki az azonnali tűzszünetet Izraeltől – a hútik ezenkívül több ízben Izraelre, amerikai és brit hadihajókra is tüzet nyitottak.
(Borítókép: Emberek üres edényekkel várják a jótékonysági szervezetek által kiosztott élelmiszert Gázában 2024. február 29-én. Fotó: Ali Jadallah / Anadolu / Getty Images)