- Külföld
- egyesült királyság
- nigel farage
- rishi sunak
- keir starmer
- konzervatív párt
- munkáspárt
- reform uk
Mr. Brexit ütheti be az utolsó szöget a toryk koporsójába
További Külföld cikkek
- Kiderült, mennyit költött Elon Musk az amerikai elnökválasztási kampányra
- Donald Trump beváltotta fenyegetését, jelentős elbocsátások kezdődtek a kormányzatban
- Könyörtelen támadás érte Harkivot: videón a lángoló raktár, amelyet orosz dróncsapás ért
- Hogyan maradt Omán a béke szigete a zűrzavaros Közel-Keleten?
- Donald Trump azt állítja, hogy légitámadásokat rendelt el az Iszlám Állam egyik vezére ellen
Vélhetően idén, de legkésőbb jövő januárban tartanak parlamenti választásokat az Egyesült Királyságban, ahol szinte már most borítékolható, hogy 14 évnyi ellenzéki politizálás után ismét a Munkáspárt fogja megragadni a kormányrudat – a legnagyobb kérdés, hogy mindezt mekkora többséggel fogja abszolválni a Keir Starmer vezette párt.
A Konzervatív Pártnál többen is vereségre készülnek: egyre több, korábbi prominens tory képviselő jelenti be, hogy a következő választáson nem méretteti meg magát, miközben a háttérben azon szervezkednek, hogyan mozdítsák el pártelnöki és kormányfői pozíciójából Rishi Sunakot, aki a párt Boris Johnson bukásával kezdődő válságát nem hogy nem tudta megoldani, de azóta is folyamatosan csökken a párt támogatottsága.
Így egyre biztosabb, hogy az 1997-eshez hasonló történelmi vereség felé robognak a konzervatívok, de még az is elképzelhető, hogy ennél is lesújtóbb eredményeket fognak produkálni,
mivel egyre több korábbi tory-szavazó fordul a Nigel Farage alapította Reform UK felé.
A legtöbb közvélemény-kutatás már régóta tartósan 10 százalék fölé méri a jelenleg Richard Tice vezette pártot, miközben a toryk támogatottsága folyamatosan csökken – a neves YouGov közvélemény-kutató cég egy több mint 18 ezres mintavétellel elkészített kutatása szerint míg a Munkáspárt 41 százalékponton áll, addig a toryk csak 24-en, akiket a Liberális Demokraták és a Reform UK követ 12-12 százalékponttal.
A YouGov egyébként mandátumbecslésbe is bocsátkozott. E szerint Starmerék több mint 400 mandátumot szerezhetnek a 650 fős alsóházban, míg a Konzervatív Párt csak 155-öt, de egy másik kutatás azt vetíti előre, hogy akár száz mandátum alatt is maradhatnak a konzervatívok. Ez pedig jóval kevesebb lenne, mint az 1997-es történelmi vereség után, amikor John Majorrel az élen a toryknak 165 képviselője volt.
Hogy szemléltessük, ez mekkora visszaesés: 2019-ben még 365 mandátummal mértek történelminek tartott kiütéses győzelmet a 202 mandátumot szerző Munkáspártra – ehhez képest ha most lennének a választástok, Keir Starmerék 403, Sunakék pedig 155 mandátumot szereznének.
Átrendeződés a jobboldalon
A Nigel Farage által alapított párt annak ellenére jelent komoly veszélyt a torykra, hogy jelenleg mindössze egy képviselőjük van, de Lee Anderson is a Konzervatív Pártból ült át a Reform UK-be, még márciusban.
De Farage-nEk egyszer sem sikerült mandátumot szereznie a Westminsterbe.
És ugyanez mondható el a mindössze egy üggyel, az EU-ból való kilépéssel kampányoló single issue pártjairól is: a UKIP mindössze egyszer, 2015-ben juttatott be egy képviselőt a brit parlamentbe, de ezt a még korábban Brexit Partyként induló Reform UK nem mondhatja el magáról. Igaz, a 2019-es választáson eleve sok helyen el se indultak, mivel megállapodtak Boris Johnsonnal és a Konzervatív Párttal, hogy ne osszák meg a brexitpárti szavazatokat, ezzel segítsék a brexit végrehajtását.
Ugyanakkor ez nem jelenti azt, hogy ne lenne veszélyes a torykra a párt: a UKIP a 2014-es, a Brexit Party a 2019-es EP-választásokon győzte le a pártot, ráadásul mindkét alkalommal a legtöbb szavazatot és mandátumot szerezve, azaz Farage projektjei mögött van választói támogatás.
A Farage-pártok sikertelensége a brit választási rendszerben keresendő.
Az Egyesült Királyságban ugyanis úgynevezett FPTP választási rendszer van érvényben, azaz a mandátumokat az alapján osztják ki, hogy az adott körzetben ki szerezte a legtöbb szavazatot, míg a többi szavazat elveszik, mivel nincs listás szavazás és kompenzáció, mint például a magyar választási rendszerben.
A meggyökeresedett pártrendszernek köszönhetően pedig az új pártoknak nincs túl sok esélyük megvetni a lábukat, mivel a választók nem akarják olyan jelöltre adni a szavazatukat, akikről tudják, hogy nem fog bejutni a parlamentbe – még abban az esetben is többségében így döntenek, ha egyébként az adott jelölt közelebb áll a világnézetükhöz.
Erre jó példa a UKIP esete. A pártot csúcspontján folyamatosan 10 százalék fölé mérték. A 2014-es EP-választásokat a szavazatok 26,6 százalékpontjával még meg is nyerték, azonban a 2015-ös parlamenti választáson hiába szavazott jelöltjeikre a britek 12,6 százaléka, ez mindössze egy mandátumot ért, mert a választókörzetekben leginkább harmadik helyezést értek el, kompenzáció pedig nem jár.
Azonban mandátumszerzés nélkül is tud problémát okozni egy párt, ugyanis megoszthatja a szavazótábort – már pedig a Konzervatív Pártban attól tartanak, HOGY a belőlük kiábránduló jobboldali, konzervatív szavazók a Reform UK-t ikszelik majd be.
Emiatt sajtóhírek szerint a háttérben több tory képviselő is azt szeretné elérni, hogy a párt elnöksége állapodjon meg a Reform UK-t vezető Richard Tice-szal, illetve a jelenleg politikai kommentátorként a GB Newsnál dolgozó Farage-zsal, hogy a szavazatok elaprózódása helyett a jobboldali szavazók rájuk voksoljanak, de erre a pártelnökség nem hajlandó.
Minden Farage-on múlik
Jelenleg nem tudni, hogy pontosan mit is szeretne Mr. Brexit, azaz Nigel Farage, hiszen nem pártpolitizál, mivel a GB Newson saját műsort vezet Farage at Large címmel, a párt vezetését pedig átadta Ticenak.
Azonban a toryk tartanak attól, hogyha visszatérne a politikába és jelöltként indulna, akkor a Reform UK még nagyobb gondot jelentene a konzervatívoknak.
Egy kutatás szerint ugyanis akár 50 körzetet is elveszíthetnek a Reform UK miatt a toryk, ráadásul Farage jelenleg még nem is tért vissza, ami tovább zárhatja az ollót a jelenleg 21 százalékpontra mért toryk és a néha már 15 százalékponton álló Reform UK között. Farage-t ezért többen le szeretnék kenyerezni, hogy ne is tervezze politikai visszatérését.
Ráadásul – Farage-zsal vagy nélküle – most valószínűtlen, hogy a két párt meg tud egyezni a választás előtt, mint tették azt 2019-ben. Ezt pedig jól mutatja az, hogy az elmúlt hetekben többször is beszólogattak egymásnak konzervatív politikusok és a Reform UK-vezető Richard Tice.
(Borítókép: Nigel Farage, a brit reformszervezet tiszteletbeli elnöke felszólal a párt sajtótájékoztatóján Londonban, Angliában 2023. március 20-án. Fotó: Carl Court / Getty Images)