A gázai háború következő szakasza jöhet
További Külföld cikkek
- Vád alá került az amerikai egészségbiztosító vezérigazgatójának meggyilkolásával vádolt férfi
- Így vadásszák le az ukránok a Putyinhoz hű embereket
- Fordulat jön Ukrajna fegyverellátásában, színre lépett a NATO
- Merényletet terveztek Ferenc pápa ellen, részleteket közölt az egyházfő
- Az egész világ Oroszországra figyel, érkezhet a megtorlás a moszkvai merényletre
Emlékezetes, hogy Izraelt október 7-én érte támadás a Hamász részéről, amelyben ezres nagyságrendben öltek meg vagy hurcoltak el embereket (zömében civileket), és amely a Gázában jelenleg is zajló háborúhoz vezetett. Az incidens után sokan értetlenül álltak az előtt, hogy a világ egyik legjobb hírszerzését ennyire felkészületlenül érte az iszlamisták támadása.
Mint arról előzőleg írtunk, Aharon Haliva már vállalta a felelősséget a történtek miatt.
A parancsnokságom alá tartozó Katonai Hírszerzési Igazgatóság nem tudott figyelmeztetni a Hamász által végrehajtott terrortámadásra. Legfontosabb küldetésünkben kudarcot vallottunk, és a Katonai Hírszerzési Igazgatóság vezetőjeként teljes felelősséget vállalok ezért a kudarcért
– mondta másfél héttel a támadás után a hírszerzés vezetője.
A posztjáról azonban nem távozott – egészen mostanáig. Az IDF ugyanis hétfőn jelentette be, hogy a Katonai Hírszerzési Igazgatóság egyeztetett a hadsereg vezérkari főnökével, és felmentését kérte az október 7-i események miatt.
A vezérkari főnök köszönetet mondott Aharon Haliva vezérőrnagynak az IDF-ben végzett 38 éves szolgálatáért, amely során mind harcoló katonaként, mind parancsnokként jelentős mértékben hozzájárult Izrael Állam biztonságához
– írta az IDF.
In coordination with the Chief of the General Staff, the Head of the Intelligence Directorate, MG Aharon Haliva, has requested to end his position, following his leadership responsibility as the Head of the Intelligence Directorate for the events of October 7.
— Israel Defense Forces (@IDF) April 22, 2024
The Chief of the…
Ezzel kapcsolatban Haliva is írt egy levelet, de egy ideig még a posztján marad várhatóan, nem azonnal váltják le.
Az első, de nem az utolsó?
Aharon Haliva mindemellett az első vezető tisztviselő, akinek bejelentették a távozását az október 7-i támadás okán, de jó esély van rá, hogy nem ő lesz az utolsó.
Mivel a támadás után Izrael gyakorlatilag háborúban találta magát, ezért a vezetői felelősség kérdése el lett odázva. De már egy októberi közvélemény-kutatáson is azt mondta az emberek többsége, hogy Benjamin Netanjahu miniszterelnöknek és Joáv Gallant védelmi miniszternek mindenképp távoznia kell a történtek miatt. Most pedig, amikor a harcok intenzitása már valamelyest csökkenni kezdett Gázában, ismét felerősödhetnek a felelősségre vonást követelő hangok.
Az NBC News szerint Haliva mellett több nemzetbiztonsági vezető is jelezte, hogy a háború után lemond, köztük a másik izraeli hírszerzés, a Sín Bét vezetője is. Hozzátették, hogy Haliva lemondása fokozhatja a Benjamin Netanjahura nehezedő nyomást is, miután a kormányfő állandóan olyan tüntetésekkel néz szembe, amelyeken előrehozott választásokat követelnek. Netanjahu eddig ellenált a követeléseknek, és bár korábban azt ígérte, hogy egy nemzeti bizottságot állít fel az október 7-i kudarcok kivizsgálására,
ez idáig nem adott ütemtervet arra vonatkozóan, hogy a vizsgálat mikor kezdődik el, és mikorra készül el a jelentés.
Az NBC szerint erről a vizsgálatról Aharon Haliva is írt a levélben, amelyben bejelentette távozását. Mint fogalmazott, a Hamász támadását „alaposan, mélyrehatóan, átfogóan és pontosan” ki kell vizsgálnia majd a bizottságnak, és azt is közölte, hogy a vizsgálat végéig, illetve az utódja kinevezéséig a posztján marad.
A gázai háború következő szakasza jöhet?
Frissítés: Aharon Haliva távozásának időzítése abból a szempontból is érdekes, hogy az izraeliek nemrég jelentették be, hogy
egy újabb szakasz jöhet a gázai műveleteknél.
Az al-Dzsazíra szerint Benjamin Netanjahu a minap, a páska ünnepe alkalmából beszélt arról, hogy fokozni fogják a katonai nyomást a Hamászon, mert ez az egyetlen lehetőségük arra, hogy a még életben lévő túszokat kiszabadíthassák. A kormányfő úgy fogalmazott, hogy „további fájdalmas csapásokat” fognak mérni a terrorszervezetre.
Daniel Hagari katonai szóvivő vasárnap egy televíziós nyilatkozatban szintén azt jelentette be, hogy a vezérkar főnöke „jóváhagyta a háború következő lépéseit”, de részleteket nem közölt ezzel kapcsolatban. Mint mondta, a túszok a páska ünnepekor már 200 napja lesznek fogságban.
Az izraeli hadsereg szerint a túszoknak legalább egy részét a Gáza déli részén lévő Rafahban tartják fogva, ahol viszont nagyjából 1,5 millió, az övezet többi részéről elmenekült palesztin is menedéket keresett.
Mindeközben Akiva Eldar izraeli író-újságírói is azt mondta az al-Dzsazírának, hogy szerinte Aharon Haliva azért most jelentette be a távozását, mert egyértelmű vált, hogy
a gázai háború nem fog egyhamar véget érni, és mert netanjahut (szerinte) nem érdekli a túszok sorsa.
Véleménye szerint a hírszerzés vezetője személyesen a kormányfőnek üzenhetett a lemondásával, amelyet követően az ellenzéki politikusok is fokozhatják a nyomást Netanjahun, akinek így előbb-utóbb nagyon nehéz lesz megmagyaráznia azt, hogy miért marad a posztján. Az ellenzék vezető politikus, Jair Lapid vette is ezt a lapot, és hétfőn délelőtt lemondásra szólította fel a kormányfőt a The Times of Israel szerint.