- Külföld
- nato
- startup
- robot
- hadsereg
- háború
- fegyver
- technológia
- ipar
- ai
- mesterséges intelligencia
- magyarország
Katonai robotokba fektet a NATO, Magyarország elsők között tesztelte
További Külföld cikkek
- Meghalt John Prescott
- Szardínián köthetnek ki a Donald Trump által elüldözött amerikaiak
- Gigantikus pert akasztanak a Netflix nyakába a Jake Paul–Mike Tyson-meccs miatt
- Kiszivárgott egy titkos orosz dokumentum, így osztaná fel a Kreml Ukrajnát a háború után
- Bombaciklon sújtott le az Egyesült Államokra, többen meghaltak
Az Észak-atlanti Szerződés Szervezete egy német startupcéget bízott meg a szövetség számára földi robotok fejlesztésével – írja az Interesting Engineering technológiai magazin.
Az ARX Robotics nevű vállalatnak a NATO 9 millió eurós finanszírozást nyújt ehhez az Innovációs Alapon (NATO Innovation Fund, NIF) keresztül.
A NIF 1 milliárd eurót különített el a védelmi és biztonsági alkalmazásokhoz mélyreható technológiát fejlesztő startupok támogatására. Az első, múlt héten tett bejelentés az iCOMAT nevű brit startupnak szólt, amely ultrakönnyű kompozitokat fejleszt a repülőgépipar, az autóipar és a védelmi ágazat számára.
Az ARX Roboticsot 2022-ben alapította Marc Wietfeld német katonai veteránokkal, eddig négy, kis tankokra hasonlító harci robotot fejlesztettek ki. A robotok fegyvertelenek, és arra tervezték őket, hogy különböző szerepkörökben támogassák a szárazföldi katonai erőket. Ezek közé tartozik az apportálás és hordozás, az orvosi evakuálás, a drónok szállítása és a céllövészet. Mindegyik robot lánctalpas, és felszerelhető többek között radarral és aknamentesítő eszközökkel is.
A vállalat szerint a robotok a harctéren is percek alatt könnyen konfigurálhatók, szoftveren és mesterséges intelligencián (AI) keresztül képesek kommunikálni, autonóm módon működnek, és távolról is vezérelhetők. Eddig 12 robotot fejlesztettek ki, amelyeket Ukrajna, Németország, Ausztria, Svájc és Magyarország fegyveres erői teszteltek.
A gyártó összes robotja moduláris, és kész alkatrészekből épül fel. Modelljei közül a legnagyobb, a Gereon pilóta nélküli földijármű-sorozat, amely 500 kilogrammos teherbírásra képes. „A nyugati demokráciák hadseregei nincsenek felkészülve a robotizált hadviselésre” – mondta Marc Wietfeld, az ARX vezérigazgatója és társalapítója.
Ahhoz, hogy jelentősen növeljük fegyveres erőink képességeit, az autonóm pilóta nélküli földi rendszerek összekapcsolt kritikus tömegére van szükség
– tette hozzá a gyártócég igazgatója, hozzátéve, a vállalat célja, hogy hozzájáruljon az európai technológiai szuverenitáshoz ezen rendszerek gyártásának növelésével, szoftveresen definiált rendszerek létrehozásával és adaptív hardverek fejlesztésével.
Olcsó és ígéretes robottechnológiáról van szó
Az ARX robotjai a védelmi technológiához képest viszonylag kedvező árúak, darabonként 30 000 és 150 000 euró között mozognak – írja a Techportál.
Megtiszteltetés számunkra, hogy támogathatjuk az ARX-et, és segíthetünk nekik Európa-szerte a termelés méretarányos növelésében. A pilóta nélküli hadviselés jövőjére való felkészülés szükségessége miatt a szárazföldi autonómia továbbra is nehezen megoldható probléma. A fegyveres erőknél végzett szolgálat során szerzett tapasztalatok alapján tájékozódtak a gyártási igényekről
– mondta Chris O'Connor, a NIF munkatársa, hozzátéve, hogy az ARX csapata olyan költséghatékony moduláris földi rendszert fejlesztett ki, amely könnyen méretezhető tömeggyártáshoz és telepítéshez, és alkalmazható védelmi, valamint humanitárius válsághelyzetekben is.