Lépett a gázai segélyek ügyében Washington, izraeli szélsőségeseket szankcionálnak

2024.06.15. 13:28
Az Amerikai Egyesült Államok szankciókat vet ki egy általuk „szélsőséges izraeli csoportnak” minősített szervezet, a Tzav 9 ellen. Az amerikai külügyminisztérium szerint a szervezet aktivistái blokád alá vették a kulcsfontosságú átkelőt, teherautókat gyújtottak fel, és megsebesítették a sofőröket, miközben a Gázai övezetben egyre nagyobb az éhínség.

Az Egyesült Államok külügyminisztériuma szankciókat rendelt el a Tzav 9, „egy erőszakos, szélsőséges izraeli csoport” ellen, amiért blokkolta a Gázába humanitárius segélyt szállító konvojokat, és teherautókat támadott meg – írja a The Guardian.

A Tzav 9 aktivistái az év elején kezdték el blokkolni az egyik kulcsfontosságú határszakaszt, a Kerem Salom átkelőt, később pedig teherautókat gyújtottak fel, valamint sofőröket és az Izraeli Védelmi Erők katonáit támadták meg az Egyesült Államok szerint, miközben a Gázai övezetben éhínség terjedt.

„Hónapok óta a Tzav 9 tagjai többször is megpróbálták meghiúsítani a humanitárius segélyek Gázába történő eljuttatását, többek között utak blokádjával, néha erőszakkal” – mondta Matthew Miller, az Egyesült Államok külügyminisztériumának szóvivője. „Emellett megrongálták a segélyszállító teherautókat, és életmentő humanitárius segélyeket dobtak ki az úttestre” – tette hozzá. A szóvivő részletezte a május közepén történt támadást, amikor a Tzav 9 tagjai „kifosztottak, majd felgyújtottak két teherautót a ciszjordániai Hebron közelében, amelyek gázai férfiaknak, nőknek és gyerekeknek szánt humanitárius segélyt szállítottak”.

A Tzav 9 szerint a szankciók „sokkolóak” és „ellentétesek minden amerikai és liberális értékkel”.

A csoport közleményében megismételték azokat a „megalapozatlan állításokat”, amelyek szerint a Hamász a Gázába szállított segélyek „nagy részét” átirányította, és azt állította, hogy a csoport a Hamász által fogva tartott izraeli túszok családjait képviseli.

A csoport fellépése nemzetközi szinten felháborodást váltott ki, de Izraelben széles körben támogatják a Gázába irányuló segélyszállítmányok ellenzését. Az év elején több közvélemény-kutatás szerint az izraeliek többsége úgy vélte, hogy le kellene állítani vagy korlátozni kellene a humanitárius szállítmányokat az övezetbe.

A felek egymástól várják a béke előmozdítását

Bár bizonyítottan azzal kezdődött a Gázai övezet bombázása, hogy a Hamász behatolt Izrael területére, megölt 1200 embert, és több száz túszt magával hurcolt, Oszama Hamdan, a terrorszervezet szóvivője továbbra is azt állítja, hogy a vérengzés oka, hogy Izrael megszállta a területet, az ő akciójuk csak egy erre adott reakció volt. A béketervet is csak akkor fogadnák el, ha Izrael teljesen elhagyná az övezetet, és felhagyna a támadásokkal.

Az Egyesült Államok úgy véli, hogy a Hamász kezében van a tárgyalások kulcsa. A csoport gázai vezetőjéről, Jahja Szinvárról úgy vélik, hogy ő a végső döntéshozó bármilyen békemegállapodással kapcsolatban. „Az alkudozásnak véget kell vetni” – mondta Antony Blinken amerikai külügyminiszter, aki a háború befejezésére szólította fel Szinvárt.

Ő viszonylag biztonságban van a föld alatt, de az emberek, akiket állítólag képvisel, nap mint nap szenvednek

– tette hozzá.

Az Egyesült Államok által támogatott tűzszüneti terv, amelyet az ENSZ Biztonsági Tanácsa hétfőn hagyott jóvá, szakaszos megközelítést határoz meg. Az első fázisban hathetes tűzszünet lenne, amelynek során néhány túszt palesztin foglyokra cserélnének, és az izraeli hadsereg kivonulna a Gázai övezet lakott területeiről. A második szakasz – a háború végleges befejezése és a teljes izraeli kivonulás a Gázai övezetből – csak a két fél közötti további tárgyalások után valósulna meg.

Az Egyesült Államok által támogatott javaslatról folytatott tárgyalások az elmúlt napokban intenzívebbé váltak, de szerdán megállni látszottak, miután a Hamász benyújtotta válaszát a dokumentumra, 12 nappal azután, hogy először megkapta azt. Blinken csalódottságának adott hangot amiatt, hogy szerinte a Hamász „számos módosítást” foganatosított, és ezek közül néhányat úgy jellemzett, mint amelyek „túlmutatnak a (Hamász) által korábban képviselt álláspontokon”.