Orbán Viktor Olaszországban eldöntötte, mi lesz a Fidesz jövője
További Külföld cikkek
- Jöhet az előrehozott választás Szerbiában, ha harminc napon belül nem alakul új kormány
- Klímaaktivisták szakítottak meg egy színházi előadást Londonban
- Tűz ütött ki felszállás előtt egy dél-koreai repülőgépen
- Schiffer András: Magyar Péter a propaganda és O1G szerelemgyereke
- Változásokat ígérnek a Fehér Házból, jó híreket kaptak a sajtómunkások
Hétfőn hivatalos látogatáson járt Rómában Giorgia Meloni olasz kormányfőnél Orbán Viktor magyar miniszterelnök. A két politikus leginkább a két ország együttműködéséről, illetve a magyar kormány uniós soros elnökségéről és annak prioritásairól tárgyalt.
Annak ellenére, hogy Orbán Viktor és Giorgia Meloni is üdvözölte a két kormány közötti kapcsolatokat, a magyar kormányfő elmondása szerint arról szó sem esett, hogy a Fidesz belépne-e a Giorgia Meloni vezette jobboldali-konzervatív, az európai integrációval szemben kritikus Európai Konzervatívok és Reformerek (ECR) képviselőcsoportjába az Európai Parlamentben.
Orbán viktor a találkozó után kijelentette, a Fidesz nem fog csatlakozni Meloni pártcsaládjához.
A magyar miniszterelnök megismételte Kocsis Máté korábbi kijelentését, miszerint a Fidesz nem hajlandó egy olyan pártcsaládhoz és képviselőcsoporthoz csatlakozni, aminek tagja egy, a magyar kormány szerint magyarellenes párt, a román szélsőjobboldali AUR. Az Euronews tudósítása szerint ugyanakkor arra a magyar kormányfő már nem tért ki, hogy Meloni még korábban kizárta a Fidesz csatlakozását.
Orbán a Melonival való találkozójáról elmondta, a két pártelnök pártügyekről nem tárgyalt, mivel azt még június 17-én, az informális EU-csúcson Brüsszelben rendezték.
Világossá tettük, hogy mi a nemzeti politikát követjük, és nem lehetünk része egy olyan politikai családnak, amelynek tagja egy magyarellenes román párt
– húzta alá Orbán Viktor, aki kifejtette ellenérzéseit amiatt, hogy a jobbközép Európai Néppárt, a szocialista S&D, illetve a liberális Renew EU egymás között már megegyezett, kiket szeretnének az európai intézmények élére.
A magyar miniszterelnök ezzel kapcsolatban úgy fogalmazott: „Nem fogadhatjuk el, hogy Európában többséget és ellenzéket hozzanak létre, és egy olyan koalíciót, amely elosztja a csúcspozíciókat.” Hivatalosan a tagállamok állam- és kormányfői ezen a héten, a csütörtökön kezdődő kétnapos EU-csúcson fognak erről dönteni.
Nem hivatalos hírek szerint a tagállamok az Európai Bizottság élére Ursula von der Leyent ajánlják egy második ciklusra, az Európai Tanács elnökének António Costa korábbi portugál miniszterelnököt, míg az EU legfőbb diplomáciai posztjára Kaja Kallas észt miniszterelnököt.
Giorgia Meloni a találkozó után arról beszélt, Magyarország fontos európai partnere és egy értékes szövetségese Olaszországnak. Meloni emellett kijelentette, hogy nagyon örül a két kormány közötti párbeszéd intenzívebbé válásának, illetve az országok közötti gazdasági kapcsolatok erősödésének.
A román szélsőjobb már várná a Fideszt az ECR-be
A Fidesz még 2021-ben lépett ki a jobbközép-kereszténydemokrata Európai Néppárt (EPP) pártcsaládból és az EP-beli képviselőcsoportból, azóta pedig pártcsaládtagság nélkül a függetlenek között foglal helyet az Európai Parlamentben.
Az EP-választások előtt a Fidesz több tagja is kifejezte abbéli reményét, hogy a párt a választások után a Giorgia Meloni vezette jobboldali-konzervatív, az európai integrációval szemben kritikus Európai Konzervatívok és Reformerek (ECR) képviselőcsoportba lépne be, ugyanakkor annak több tagja, köztük a cseh kormánypárt, az ODS, a finn Finnek Pártja, illetve a már említett román AUR ellenkezett.
Azonban a román szélsőjobboldali párt most már szívesen látná a Fideszt az ECR-ben.
Mindig is egy nagy képviselőcsoportot támogattunk. Patthelyzetbe kerültünk, a párbeszédet a legmagasabb szinten kell folytatni. De szerintem továbbra is nyitva van az ajtó – fogalmazott a Politicónak az ECR-be múlt héten belépő AUR új delegációvezetője, Claudiu Tarziu.
Ugyanakkor hiába a békülékeny gesztus a román párt képviselőjétől, a Fidesz szinte biztosan nem fog csatlakozni az időközben harmadik legnagyobb képviselőcsoporttá váló ECR-hez – a csatlakozáshoz ugyanis Meloni azt várta el a pártoktól, hogy álljanak ki Ukrajna további támogatása mellett, amit a legnagyobb magyar kormánypárt elutasított, ráadásul Orbán Rómában elmondta, számára az AUR tagsága kizáró tényező.
(Borítókép: Giorgia Meloni olasz és Orbán Viktor magyar miniszterelnök kezet fog 2024. június 24-én. Fotó: Guglielmo Mangiapane / Reuters)