18

Csak felnőtteknek

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet. Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését a gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartozik.

Kivégeznek egy férfit Oklahomában, aki megerőszakolta, majd meggyilkolta a mostohalányát

2024.06.27. 17:30
Három injekcióval végzik ki csütörtökön Oklahomában Richard Rojemet, aki 1984-ben elrabolta, megerőszakolta, majd halálra késelte a mostohalányát, mert az jelezte az anyjának, hogy Rajem szexuálisan zaklatja őt. A 66 éves elítélt az egyértelmű bizonyítékok és a korábbi, hasonló bűncselekmények elkövetése ellenére a mai napig tagadja, hogy megölte volna a 7 éves Layla Cummings-ot.

Csütörtökön kivégezik Oklahomában azt a férfit, akit 1984-ben egy 7 éves kislány elrablásáért, megerőszakolásáért és megöléséért ítéltek el. A Layla Cummings nevű gyerek a saját mostohalánya volt. 

Az NBC News azt írja, hogy a 66 éves Richard Rojem kimerítette a fellebbezési lehetőségeit, és a tervek szerint a McAlesterben lévő Oklahoma Állami Büntetés-végrehajtási Intézetben háromféle halálos injekcióval oltják ki az életét. 

A hónap elején tartott kegyelmi meghallgatáson Rojem tagadta a felelősségét mostohalánya, Layla Cummings meggyilkolásában. A gyermek megcsonkított és részben felöltözött holttestét egy mezőn találták meg Oklahoma nyugati részén, Burns Flat város közelében. A lányt halálra szurkálták.

Életem első felében nem voltam jó ember, és ezt nem is tagadom. De börtönbe kerültem. Megtanultam a leckét, és mindezt magam mögött hagytam

– mondta Rojem megbilincselve, narancssárga rabruhában, amikor videokapcsolaton keresztül megjelent az állami kegyelmi és feltételes szabadlábra helyezési bizottság előtt. 

A testület egyhangúlag elutasította Rojem kegyelmi kérvényét. A rab ügyvédje, Jack Fisher elmondta, hogy nincs olyan folyamatban lévő fellebbezés, amely megállítaná a férfi kivégzését.

Bosszúból ölte meg a kislányt, mert az jelezte, hogy zaklatja őt

Rojemet a kis Cummings meggyilkolása előtt korábban már elítélték két tizenéves lány megerőszakolásáért Michiganben, és az ügyészek azt állítják, hogy mostohalányának azért kellett meghalnia, mert Rojem dühös volt, amiért az jelentette, hogy szexuálisan zaklatta őt. A kislány anyja ugyanis rögtön elvált a férfitól a vádak hallatán, ráadásul Rojemnek így a börtönbe is vissza kellett térnie a feltételes szabadság megszegése miatt. 

Sok éven át a lányom elvesztése okozta sokk és a terror, fájdalom és szenvedés tudata, amit ennek a lelketlen szörnyetegnek a kezei között kellett elviselnie, több volt, mint amit fel tudtam volna fogni, nem tudtam hogyan éljem túl a mindennapokat

– írta a meggyilkolt kislány édesanyja, Mindy Lynn Cummings a feltételes szabadlábra helyezési bizottságnak.

 Rojem ügyvédei azzal érveltek, hogy a lány körméről vett DNS-bizonyíték nem köti a férfit a bűncselekményhez, és arra kérték a kegyelmi bizottságot, hogy javasolja az életének megkímélését és feltételes szabadlábra helyezés nélküli életfogytiglani börtönbüntetésre való átváltoztatását.

Ha ügyfelem DNS-e nincs jelen, akkor nem szabad elítélni

– mondta Fisher, hozzátéve, hogy ügyfele 1985-ben nem részesült tisztességes eljárásban, és most „zen buddhista, aki nem jelentene veszélyt senkire sem”. 

Oklahomában végzik ki a legtöbb embert az Egyesült Államokban

Az ügyészek szerint azonban a DNS-en kívül számos bizonyítékot felmutattak: többek között egy a kislány holtteste közelében talált óvszer csomagolását, amely megegyezett a férfi lakásán találttal, továbbá egy a kislány otthona előtt találtak egy poharat, amelyet Rojem egy bárból hozott el, ahol az elrablás előtt ivott, és amelyen rajta volt az ujjlenyomata. 

A Washita megyei esküdtszék 1985-ben mindössze 45 perces tanácskozás után ítélte el Rojemet. Korábbi halálos ítéleteit a fellebbviteli bíróságok kétszer is hatályon kívül helyezték tárgyalási hibák miatt. Egy Custer megyei esküdtszék végül 2007-ben harmadszor is halálra ítélte.

Oklahoma, ahol a halálbüntetés 1976-os visszaállítása óta több elítéltet végeztek ki egy főre vetítve, mint bármely más államban az országban, 12 kivégzést hajtott végre azóta, hogy a 2014-es és 2015-ös kivégzésekkel kapcsolatos problémák miatt csaknem hatéves szünetet követően 2021 októberében újraindították a halálos injekciókat.

A halálbüntetés ellenzői csütörtökre virrasztást terveznek a helyi kormányzói kúria és a McAlesterben található Oklahoma állami büntetés-végrehajtási intézet előtt.

A NANE Egyesület bántalmazott nőknek és gyermekeknek szóló segélyvonala szerda kivételével minden hétköznap 18 és 22 óra között ingyenesen hívható a 06-80-505-101-es telefonszámon.

Ha ön is úgy érzi, segítségre lenne szüksége, hívja a krízishelyzetben lévőknek rendszeresített, ingyenesen hívható 116-123-as telefonszámot!

Kérjük, olvassa el ezt az oldalt! Amennyiben másért aggódik, ezt az oldalt ajánljuk figyelmébe.