Hamász-vezetőket célzott Izrael, túlterheltség miatt bezárták a helyi kórházat

2024.07.13. 19:28 Módosítva: 2024.07.13. 20:09
Több tucat palesztin halálát okozta a Hán Júnisz-i menekülttábort ért szombati izraeli légicsapás. Az izraeli hadsereg megerősítette, hogy a Hamász két vezetőjét tervezték likvidálni, köztük Izrael egyik legkeresettebb emberét. Szombat délután a helyi kórház közölte, hogy nem tudnak több beteget fogadni a kórházba érkező sérültek magas száma miatt.

A Hamász által ellenőrzött gázai egészségügyi minisztérium szerint legalább 71 palesztin halt meg egy kijelölt humanitárius területet, a Hán Júnisz-i menekülttábort ért szombati izraeli légicsapásban, amely Izrael szerint a Hamász magas rangú vezetőit célozta – írja a BBC. A tárca által kiadott közlemény szerint 289 ember sebesült meg a támadásban.

A szombati csapás az al-Mawasi területet érte, amelyet az izraeli hadsereg humanitárius zónának jelölt ki, arra buzdítva a palesztinokat, hogy ott keressenek menedéket. Izrael szerint a támadás a Hamász katonai szárnyának vezetőjét, az izraeli hadsereg egyik fő célszemélyét, Mohammed Deifet célozta, és egy nyílt területen történt, ahol nem voltak civilek. A BBC elemezte a támadásról készült felvételeket, és megerősítette, hogy a légicsapás valóban egy, az Izraeli Védelmi Erők (IDF) honlapján humanitárius zónaként megjelölt helyszínt ért.

Szombat kora délután az izraeli hadsereg is megerősítette, hogy a támadás célpontja Mohammed Deif volt, aki az október 7-i támadássorozat kitervelésében is részt vett. Azt, hogy a támadás a kijelölt biztonsági zónán belül történt-e, és hogy az október 7-i izraeli támadáskor ejtett túszok a területen voltak-e, nem erősítették meg.

Egy izraeli katonai tisztviselő szerint Rafa Salama, a Hamász Hán Júnisz-i parancsnoka is célpontja volt a csapásnak, hozzátette, hogy a „precíziós csapás” előtt „pontos hírszerzési információkat” gyűjtöttek össze.

A Hamász szerint hamis az az állítás, hogy a célpontok a vezetőik voltak.

„Nem ez az első eset, hogy Izrael azt állítja, hogy palesztin vezetőket vesz célba, csak hogy később bebizonyosodjon, hogy az állítás hamis” – áll a szervezet közleményében.

Szerdán az izraeli hadsereg felszólította Gáza város minden lakóját, hogy evakuáljanak a Gázai övezet déli részére, az északi részen fokozódó hadműveletek közepette. Egy szemtanú szerint a csapás helyszíne úgy nézett ki, mintha földrengés érte volna. A támadás utóhatásaival foglalkozó kórház egyik orvosa, Mohammed Abu Rayya azt mondta a BBC-nek, hogy ez „egy fekete nap”, a beérkező sérültek többsége életét vesztette, mások súlyos sérüléseket szenvedtek. Szombat délután a Hán Júnisz-i Nasszer kórház közölte, hogy nem tudnak több beteget fogadni a kórházba érkező sérültek magas száma miatt. 

Izrael egyik legkeresettebb személyét célozták

Mohammed Deif, a Hamász katonai szárnyának, az al-Kasszam Brigádoknak a vezetője Izrael egyik legkeresettebb embere. Gázában akkor vált igazán népszerűvé, miután sikerült megszöknie a letartóztatása elől, és túlélt több ellene tervezett merényletet is, például egy 2002-es, ellene irányuló támadásban az egyik szemét is elveszítette.

Izrael azzal vádolja, hogy 1996-ban izraeliek halálát okozó buszos merényleteket tervezett és felügyelt, valamint hogy részt vett három izraeli katona elfogásában és megölésében az 1990-es évek közepén.

A feltételezések szerint ő volt az egyik ötletgazdája a 2023. október 7-i Hamász-támadásnak, amikor mintegy 1200 izraeli és külföldi – többnyire civil – halt meg, és 251 embert túszként vittek vissza Gázába.

Nincs információ arról, hogy a két célszemély az áldozatok között van-e, Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök várhatóan tájékoztatót tart a támadás részleteiről.