Georgia kormányfője szerint reális az EU-tagság, dacára a felfüggesztésnek

2024.07.14. 09:23
A georgiai miniszterelnök szombaton kijelentette, hogy reálisnak látja az ország uniós tagságát 2030-ig. Az Európai Unió tbiliszi nagykövete július 9-én jelentette be, hogy az EU felfüggesztette Georgia uniós csatlakozási folyamatát, emellett az unió és az Egyesült Államok is befagyasztotta az országnak szánt pénzügyi támogatásokat.

Teljesen reális Georgia európai uniós tagsága 2030-ig, dacára a jelenlegi problémáknak – jelentette ki szombaton Irakli Kobahidze georgiai miniszterelnök az MTI szerint.

Pawel Herczynski, az Európai Unió tbiliszi nagykövete július 9-én jelentette be, hogy az EU felfüggesztette Georgia uniós csatlakozási folyamatát, a lépést a kaukázusi ország parlamentje által elfogadott, a külföldi ügynökökről szóló törvénnyel, valamint a tbiliszi kormány „Nyugat-ellenes retorikájával” indokolva.

Ezenkívül az EU befagyasztotta a Tbiliszinek 2024-re előirányzott, 30 millió eurós (11,8 milliárd forint) pénzügyi támogatást is. Az EU tavaly adta meg a hivatalos tagjelölti státuszt Tbiliszinek.

Georgia 2030-ra a többi tagjelölt országhoz képest jobban fel lesz készülve a csatlakozásra az Európai Unióhoz. Továbbra is megtesszük a megfelelő lépéseket. Meggyőződésem, hogy 2030-ra európai uniós csatlakozásunk teljesen reális

– hangoztatta a kormányfő, hozzátéve, hogy derűlátón tekint a jövendőbeli kapcsolatokra az Európai Unióval.

A kormányfő elmondta, hogy a kapcsolatok nagymértékű javulására számít az Egyesült Államokkal 2025-től. „A lehető legjobban szeretnénk elmélyíteni kapcsolatainkat az Egyesült Államokkal, amiről már többször is szóltunk. Teljesen nyitottak vagyunk. Az a legfontosabb, hogy lássunk viszonzó lépéseket” – fogalmazott.

Az amerikai védelmi minisztérium július 5-én bejelentette, hogy határozatlan időre elhalasztják az idén nyárra tervezett közös georgiai-amerikai hadgyakorlatot a stratégiai kapcsolatok felülvizsgálata miatt. Úgy indokolta a döntést, hogy Tbiliszi azzal vádolta Washingtont és a nyugati országokat, hogy „második frontot” akarnak nyitni az Oroszország elleni nyomásgyakorlásra Ukrajna miatt, amit az amerikai fél tévesnek nevezett.

Az Egyesült Államok is befagyasztotta a támogatást

A Noble Partner 2024 hadgyakorlat határozatlan időre történt elhalasztása után az Egyesült Államok befagyasztotta a Georgiának (Grúziának) nyújtott támogatást – közölte georgiai újságírókkal Uzra Zeya, az Egyesült Államok polgári biztoságért, demokráciáért és emberi jogokért felelős külügyminisztériumi államtitkára pénteken.

„Az Egyesült Államok befagyasztotta a Georgiának szánt segélyt, ugyanúgy leállították az ország európai uniós integrációját“ – közölte az államtitkár georgiai látogatását összegezve. Hozzátette, hogy az Egyesült Államok aggódik a georgiai hatóságok antidemokratikus cselekedetei miatt, amelyek aláássák a kaukázusi köztársaság euro-atlanti integrációját.

„Az Egyesült Államokat nagyon aggasztják a georgiai kormány demokráciaellenes cselekedetei, a dezinformáció, amelyet a kormányzó (Georgia Állam-Demokratikus Georgia) párt egyes képviselői terjesztenek, ami aláássa Georgia euro-atlanti útját” – közölte az államtitkár.