Tűz ütött ki Európa legnagyobb atomerőművében, egymást vádolják az oroszok és az ukránok

2024.08.12. 07:36
Vasárnap este tűz ütött ki a kelet-ukrajnai zaporizzsjai atomerőműben, amelyről videó is készült. A két fél egymást vádolta az esettel kapcsolatban. A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) és több külföldi politikus is megszólalt az esetről.

zaporizzsjai atomerőmű még a háború kezdeti szakaszában került orosz kézre. A legutóbbi hírek szerint jelenleg hideg leállásban van mind a hat reaktora, nem termel áramot, de kisebb-nagyobb problémák már így is adódtak abból, hogy a létesítmény a frontvonalba került, és rengeteg alkalommal észleltek robbanásokat a környékén.

Ennél az erőműnél történt valami vasárnap este, de hogy mi, azt egyelőre nem lehet egyértelműen tudni. Összeszedtük, ki mit mondott.

Ukrajna szerint az oroszok gyújtották fel

Az oroszok a zaporizzsjai atomerőmű hűtőtornyában nagy mennyiségű autógumit gyújtottak fel. Erről, mint írtuk, Jevgenyij Jevtusenko, a nikopoli területi katonai közigazgatás vezetője számolt be vasárnap este a közösségi médiában.

Az oroszok nagy mennyiségű autógumit gyújtottak fel a hűtőtoronyban. Talán ez provokáció, vagy kísérlet arra, hogy pánikot keltsenek a közeli településeken. Most az erőmű normál üzemmódban működik, már amennyire ez a megszállás körülményei között lehetséges. Nyugodjanak meg, kérem

– írta Jevtusenko.

Nem sokkal később Volodimir Zelenszkij ukrán elnök is bejegyzést tett közzé a közösségi médiában, amelyben azt írta, hogy Nikopolból le is videózták a tüzet. Megjegyezte, hogy „a sugárzási mutatók »a normán belüli« szinten vannak, „de az általános helyzet, amelyben orosz terroristák tartják ellenőrzésük alatt az atomerőművet, nem lehet normális”. 

„Oroszország a zaporizzsjai atomerőművet az elfoglalás első napja óta pusztán arra használja, hogy zsarolja mind Ukrajnát, mind egész Európát és a világot. Várjuk a világ reakcióját, várjuk a NAÜ [Nemzetközi Atomenergia-ügynökség – a szerk.] reakcióját. Oroszországnak kell ezért felelősséget vállalnia. Csak a zaporizzsjai erőmű feletti ukrán ellenőrzés garantálhatja a teljes biztonságot” – idézte az elnököt az Unian hírügynökség. 

Később, az éjjeli órákban az ukrán Állami Katasztrófavédelmi Szolgálat is kiadott egy közleményt, amelyben megerősítették Zelenszkij szavait. „Augusztus 12-én 00.00 órakor a zaporizzsjai atomerőmű területén nem észleltek változást a sugárzási helyzetben. Emberi tevékenységgel összefüggő radionuklidokat, amelyek az ukrajnai atomerőművek biztonságos működésének megsértésére vagy határon túli átvitelére utalnak, nem regisztráltak” – írták a közleményben, amelyben azt is jelezték, hogy állandóan figyelik a helyzetet. 

Oroszország szerint ukrán dróntámadás történt 

Mindeközben Oroszország egy teljesen más narratívát közölt a történtekről. Az orosz állami sajtó szerint

egy ukrán csapás okozott tüzet az atomerőmű hűtőtornyában – bár ennek módjáról eltérő narratívák láttak napvilágot az első órákban.  

Jevgenyij Balickij, a zaporizzsjai régió oroszok által kinevezett kormányzója először még azt közölte, hogy Enerhodar városát egy ukrán tüzérségi csapás érte, és ennek következtében ütött ki a tűz. Később viszont az erőmű orosz fenntartójának kommunikációs igazgatója, Jevgenyija Jasina már azt mondta, hogy egy kamikaze drón csapódott be az erőműben. Utóbb pedig a Roszatom orosz nukleáris vállalat pedig már azt írta, hogy két különálló, közvetlen dróncsapás is volt az erőműnél (a jelek szerint ez utóbbi lett a hivatalos narratíva). 

Később az oroszok azt is közölték, hogy a tüzet eloltották. Egy ponton egyezett a narratívájuk az ukránokéval: azt az orosz fél is megerősítette, hogy nukleáris veszély nincs az erőműnél. „A tűz semmilyen módon nem befolyásolta az állomás működését. A zaporizzsjai atomerőmű normálisan működik. Mind a hat blokk, mint korábban, most sem üzemel, a hideg leállás állapotban vannak” – közölték az erőmű orosz üzemeltetői. 

A Roszatom szerint a károkat még a későbbiekben fogják felmérni részletesen. Azt viszont már most közölték, hogy „az ukrán fegyveres erők támadása következtében súlyosan megrongálódott a zaporizzsjai atomerőmű hűtőtornya”. Az ő beszámolójukban az áll: „Augusztus 11-én 20.20-kor és 20.32-kor a zaporizzsjai atomerőmű két hűtőtornyának egyikét kétszer közvetlenül eltalálták ukrán támadó drónok, aminek következtében tűz keletkezett, és a belső szerkezetek égtek. A rendkívüli helyzetek minisztériuma 23.30-ra a fő tüzet eloltotta.”

A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség szerint nincs veszély, de könnyen lehetett volna 

A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség a közösségi médiában azt írta az esetről: „A NAÜ szakértői az este hallott több robbanást követően erős sötét füstöt láttak a ZNPP [vagyis a zaporizzsjai atomerőmű – a szerk.] északi területéről. Csoportjukat a ZNPP tájékoztatta arról, hogy ma állítólag dróntámadás érte a telephelyen található egyik hűtőtornyot. A nukleáris biztonságra nézve nem jelentettek semmilyen hatást.”

Az ügynökség egy részletesebb beszámolót is közzétett a honlapján, amelyben idézték Rafael Grossit, a NAÜ elnökét is. Ott azt írták: „A NAÜ csoportja ma robbanást hallott, azzal egy időben, hogy a ZNPP arról tájékoztatta őket, hogy állítólag egy drón csapódott be az erőmű két hűtőtornyának egyikébe. Az esemény mértékének és lehetséges okának megállapítása érdekében a NAÜ zaporizzsjai támogató és segítségnyújtó missziója (ISAMZ) azonnali hozzáférést kér a hűtőtoronyhoz, hogy felmérje a károkat” – írták. 

Megjegyezték továbbá azt is, hogy az erőmű mindkét hűtőtornya az északi oldalon, a ZNPP területén kívül helyezkedik el. „A hűtőtornyokat az erőmű energiaellátása során használják. Károsodásuk nem befolyásolja közvetlenül a leállított hat blokk biztonságát.” Ugyanakkor leszögezték:

A telephelyen vagy annak közelében keletkező bármilyen tűz azonban azzal a kockázattal jár, hogy a tűz a biztonság szempontjából lényeges létesítményekre is átterjed.

A közlemény szerint a NAÜ szakértői mérésekkel ellenőrizték a sugárzási szintet, és megerősítették, hogy az változatlan maradt. Rafael Grossi pedig leszögezte, hogy az erőmű elleni bármilyen katonai akció egyértelműen sérti a létesítmény védelmére vonatkozó öt konkrét alapelvet, amelyet az ENSZ Biztonsági Tanácsa tavaly májusban állapított meg. „Ezek a meggondolatlan támadások veszélyeztetik az erőmű nukleáris biztonságát és növelik a nukleáris baleset kockázatát. Azonnal véget kell vetni nekik” – mondta.

Vezető nemzetközi politikusok közül csak kevesen szólaltak meg eddig

A történtek margóján Karl Nehammer osztrák kancellár azt írta: „A nukleáris infrastruktúra elleni támadások rendkívül veszélyesek és eszkalálják a helyzetet. A zaporizzsjai atomerőműben történt mai incidens kiemeli a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség fontos szerepét, valamint a bürgenstocki békecsúcson megkezdett párbeszéd folytatásának szükségességét.

Deeszkalációra és tárgyalásokra van szükség! 

szögezte le a kancellár.

A vezető nemzetközi politikusok közül eddig Nehammer volt az egyetlen, aki hozzászólt az esethez. Néhány, az oroszokkal szimpatizáló és kisebb fajsúlyú európai politikus viszont szintén kommentálta a támadást.

Így tett Florian Philippot, a francia Patrióták párt elnöke is, aki egy az egyben átvette az orosz narratívát a támadással kapcsolatban, és közben még a NATO felelősségét is felvetette. „Amiatt, hogy az ukrán csapatok Enerhodar városát bombázták ma este, tűz ütött ki a zaporizzsjai atomerőmű hűtőrendszerében. Zelenszkij bármire kész! Ez nem lesz katasztrofális, legalábbis remélhetőleg, de tett egy lépést a horror felé! A NATO bármire kész, hogy általános tűzvészt idézzen elő! Állítsuk meg a NATO-t, éljen a béke!” – írta a francia politikus. 

Az ukrajnai háború fejleményeit hétfőn is percről percre követjük ebben a cikkünkben.