Kulcsfontosságú tartományban őrizhették meg bástyájukat a német szociáldemokraták

2024.09.22. 18:55
Az exit pollok alapján úgy tűnik, megőrizhette brandenburgi bástyáját a szociáldemokrata SPD, hiszen mind a ZDF, mind az ARD exit pollja alapján a párt győzedelmeskedhetett a brandenburgi tartományi választásokon, miközben az AfD hibahatáron belül lett a második. Ugyanakkor az SPD nincs könnyű helyzetben: eddigi koalíciós partnereik rosszul szerepeltek, ráadásul egyikük nem is biztos, hogy bejut a potsdami parlamentbe, így nem biztos, hogy az eddigi kormány tudja folytatni a munkáját.

Szeptember 22-én tartottak tartományi választásokat a Berlint átölelő, mintegy 2,5 milliós lélekszámú Brandenburgban, ahol a választás tétje helyi szinten az volt, hogy sikerülhet-e az utóbbi időben megerősödő szélsőjobboldali Alternative für Deutschlandnak (AfD) megtörni az SPD 1990 óta tartó győzelmi szériáját – egy AfD-győzelem ugyanis nemcsak a tartományt 2013 óta vezető Dietmar Woidke lemondását hozná magával, hanem Olaf Scholz német kancellárt is nehéz helyzetbe hozná.

A szavazóhelyek délután hat órakor zártak, ami után a ZDF és az ARD is közzétett egy-egy exit pollt, amik azt mutatják, 

ha csak kis előnnyel, de sikerülhetett győznie a tartományt már 34 éve irányító SPD-nek.

A választás tétjét jól mutatta, hogy rendkívül magas, több mint 70 százalékos volt a részvételi arány, ami több, mint az eddigi rekorder – a német egyesülés utáni első demokratikus választáson 1990-ben a brandenburgiak 67,1 százaléka ment el szavazni, most az előrejelzések szerint 73–74 között lehetett a részvételi arány.

A ZDF exit pollja szerint az alábbiak szerint szavazhattak a brandenburgiak:

  • szociáldemokrata SPD – 32 százalékpont (2019-hez képest +5,8 százalékpont)
  • szélsőjobboldali AfD – 29 százalékpont (+5,5)
  • szociálisan konzervatív, szélsőbaloldali-populista BSW – 12 százalékpont (nem létezett)
  • jobbközép-kereszténydemokrata CDU – 11,5 százalékpont (-4,1)
  • ökobaloldali Zöldek – 4,5 százalékpont (-6,3)
  • az egykori állampárt utódpártja, a szélsőbaloldali Die Linke – 4 százalékpont (-6,7)

Hasonló számokat hozott nyilvánosságra az este hatkor lévő urnazárás után az ARD is, ugyanakkor ott a sorrend és a számok kicsit eltértek. Az ARD szerint ugyanúgy az SPD győzött, azonban a választók 32 helyett 31 százaléka szavazhatott a helyi szinten Dietmar Woidke vezette pártra, miközben az AfD 30 százalékot kaphatott. Az ARD szerint harmadik helyen holtverseny alakulhatott ki a Sahra Wagenknecht fémjelezte BSW és a CDU között, míg a Zöldek megugorhatták az ötszázalékos bejutási küszöböt.

Maradhat kormányon az SPD

Azt már a választási felvezetőnkben is írtuk, hogy az SPD és az AfD között nagy verseny lesz az első helyért, hiszen az eddigi miniszterelnök, az SPD-s Dietmar Woidke hatalmas tétet adott a választásnak azzal, hogy bejelentette lemondását egy esetleges AfD-győzelem esetén, miközben az AfD listavezetője, Hans-Christoph Berndt a párt szokásos témáival, de leginkább a migrációval és az ukrajnai háborúval kampányolt, amik kapcsán több keletnémet rezonál az AfD üzeneteivel.

Ugyanakkor hiába kérdéses továbbra is, a két párt közül ki fogja megszerezni a legtöbb szavazatot, az biztos, hogy

az AfD-nek nincs koalíciós potenciálja, mivel mindegyik párt előre leszögezte: nem fognak Berndttel közösen kormányozni.

Amennyiben bejutnak a Zöldek, akkor a jelenlegi, a pártok színei miatt Kenya-koalíciónak nevezett SPD–CDU–Zöldek-kormány akár folytathatja is közösen a kormányzást, ugyanakkor mivel az ökobaloldali párt erősen lebeg az ötszázalékos küszöbnél, valamint az exit pollok szerint a CDU is veszíthett szavazókat, így a jelenlegi kormánynak valószínűleg nem lenne meg a többsége a potsdami parlamentben.

A Zöldek helyett így potenciális koalíciós partnere az SPD-nek a CDU mellett a BSW lehet, amivel már kényelmesen meglenne a többség a 88 fős törvényhozásban.

Így jelenleg a legnagyobb kérdések – amiket csak az utolsó szavazatok megszámlálása után fogunk megtudni –, hogy 

  • egyrészt marad-e Dietmar Woidke miniszterelnök – hiszen ezt pártja győzelméhez kötötte,
  • másrészt pedig hogyan jön majd ki a koalíciós matek, hiszen ha a Zöldek be is jutnak, nem biztos, hogy az eddigi Kenya-koalíciónak lenne többsége a potsdami parlamentben.

Mindenesetre az eredmény kapcsán Olaf Scholz német kancellár, ha ideiglenesen is, de fellélegezhet, hiszen úgy tűnik, a helyi SPD megőrizte a párt egyik bástyájának számító Brandenburgot. Igaz, ezt nem miatta, hanem a szövetségi kormányának ellenére, mivel a kampány során Woidkéék előre jelezték az egyébként Potsdamban élő Scholznak, hogy ne vegyen részt a kampányban, mivel népszerűtlensége csak ártana a pártnak.