A McDonald’s nem vette észre, hogy modern kori rabszolgákat dolgoztat
További Külföld cikkek
- Több tonna kokaint rejtettek egy banánszállítmány közé
- Súlyos vádak: Putyinhoz hasonlították Elon Muskot
- A vasárnapi tragédia után ismét probléma vetődött fel a Jeju Air egyik gépével kapcsolatban
- Kövér László részvétet nyilvánított a dél-koreai repülőbaleset miatt
- Életfogytiglani börtönbüntetésre ítéltek egy kínai tinédzsert osztálytársa meggyilkolása miatt
A BBC riportjából kiderül, hogy egy csehországi emberkereskedő banda 16 áldozatot kényszerített arra, hogy a gyorsétteremben vagy abban a gyárban dolgozzon – amely az Asda, a Co-op, az M&S, a Sainsbury’s, a Tesco és a Waitrose cégeknek szállított. A modern kori rabszolgaság jól felismerhető jeleit – többek között azt, hogy négy férfi bérét egy bankszámlára fizették – nem vették észre, eközben a Csehországból származó áldozatokat több mint négy éven keresztül kizsákmányolták.
Az ügyre reagálva a brit McDonald’s közölte, hogy javította a „potenciális kockázatok” kiszűrésére szolgáló rendszereit, míg a British Retail Consortium úgy nyilatkozott: tanultak az esetből.
Eddig a cseh bűnszervezet hat tagját ítélték el két büntetőperben, amelyeket a Covid-járvány miatt késleltettek, mely időszakban az ügy tudósítására vonatkozó korlátozások is életben voltak.
Mostanra azonban a BBC kiderítette, hogy összesen kilenc áldozatot kényszerítettek arra, hogy a cambridgeshire-i Caxtonban lévő McDonald’sban dolgozzon, kilencen pedig a szupermarketek saját márkás termékeit gyártó pitakenyérgyártó vállalat hertfordshire-i Hoddesdonban és az észak-londoni Tottenhamben található gyáraiban dolgoztak. Összesen 16 kizsákmányolt áldozat volt a két helyszínen összesen, de ketten átfedésben dolgoztak mindkét helyen.
Az áldozatok többsége a kizsákmányolás alatt kénytelen volt megtapasztalni a hajléktalanságot vagy valamilyen függőséget, és bár a törvények által előírt minimálbért keresték, a banda szinte az egész fizetésüket ellopta, miközben napi néhány fontból éltek egy beázó fészerben és egy fűtetlen lakókocsiban.
A fizetésükből eközben luxusautókat, arany ékszereket és egy csehországi ingatlant finanszírozott a bűnbanda. Az áldozatok többször hazaszöktek, de minden alkalommal felkutatták és visszacsempészték őket az Egyesült Királyságba.
Az ordító jelek
A kizsákmányolás 2019 októberében ért véget, miután az áldozatok kapcsolatba léptek a csehországi rendőrséggel, akik aztán fülest adtak brit kollégáiknak.
A figyelmeztető jeleket azonban legalább négy éven át nem vették észre a munkáltatók, miközben több ordító jel is volt:
- A McDonald’snál legalább négy áldozat bérét – összesen 215 ezer fontot (megközelítőleg 102 millió forintot) – egyetlen, a banda által ellenőrzött számlára utalták.
- Az áldozatok nem beszéltek angolul, az állásokhoz a pályázatokat a bűnszervezet egyik tagja töltötte ki, aki még az állásinterjúkon is ott ült tolmácsként.
- Az áldozatok rendkívül sok órát dolgoztak a McDonald’sban – hetente akár 70-100 órát is, közülük az egyik férfi 30 órás műszakban. Az ENSZ Nemzetközi Munkaügyi Szervezete szerint a túlórák magas száma is a kényszermunka jeleinek egyike.
- Több alkalmazottnak ugyanaz volt a bejelentett címe: kilenc áldozat ugyanabba az észak-londoni Enfieldben található sorházba volt bejelentve, ők mindannyian a pékségben dolgoztak.
Dame Sara Thornton, a korábbi független, úgynevezett „rabszolgaság-ellenes biztos” aggasztónak nevezte, hogy ennyi, modern kori rabszolgaságra utaló figyelmeztető jelet nem vettek észre a vállalatok, de Chris Acourt őrmester, a cambridgeshire-i rendőrség nyomozásának vezetője szerint is „hatalmas lehetőségeket” szalasztottak el, miközben többször riaszthatták volna a hatóságokat.