Az amerikai képviselőház republikánus elnöke, Mike Johnson egy interjúban reményét fejezte ki, hogy Donald Trump megnyeri az elnökválasztást, ami „véget vet” az ukrajnai háborúnak, így nem lesz szükség az Ukrajnának nyújtott további támogatás jóváhagyására – írta meg az Ukrajinszka Pravda.
Amikor arról kérdezték, hogy a kongresszusban jóváhagyják-e Ukrajna további támogatását,
Johnson azt mondta, hogy nem kívánja tovább finanszírozni Ukrajnát, és azt reméli, hogy „erre nem is lesz szükség”.
„Ha Trump nyer, akkor szerintem valóban képes lesz véget vetni ennek a konfliktusnak. Tényleg hiszek benne. Szerintem fel fogja hívni Putyint, és azt fogja mondani neki: na hagyjuk már” – tette hozzá Mike Johnson. Azt is megjegyezte, hogy ha Kamala Harris nyer, akkor nem ér véget az ukrajnai háború, amit „kétségbeejtő és veszélyes forgatókönyvnek” nevezett.
Emlékezetes, hogy Mike Johnsonnak nagy szerepe volt abban is, hogy a tavalyi év végén, illetve az idei év elején egyszer már több hónapra elapadtak az Ukrajna támogatására szánt források (ami sokak szerint nagy hatással volt a háború alakulására is).
Martin Harris brit nagykövet elfogadhatatlannak nevezte az Odessza környéki kikötőkben lévő kereskedelmi hajókra mért orosz csapásokat, amelyekből a héten egymás után három is volt – írja az Ukrajinszka Pravda.
A nagykövet azt írta, megdöbbentette a hír, miszerint egy negyedik civil hajót, amely humanitárius segélyként gabonát szállított volna, orosz rakéta vett célba. A támadásban nyolc ember meghalt, 11 pedig megsebesült.
Oroszország megsért minden humanitárius normát
– hangsúlyozta.
David Lammy, az Egyesült Királyság külügyminisztere kijelentette, hogy a hajók elleni csapások az egész világ élelmiszerellátása elleni támadások. „Putyin illegális ukrajnai inváziója és folyamatos agressziója mindannyiunknak fáj, de leginkább a világ éhezőinek” – emelte ki.
Határozott tiltakozását fejezte ki az orosz fél a moszkvai japán nagykövetségnek Tokió azon tervei miatt, hogy november elején közös hadgyakorlatokat tart az Egyesült Államokkal, egyebek között Hokkaido szigetén, Oroszország határaihoz közeli területeken, írja az MTI az orosz külügyminisztérium közleménye alapján.
A tárca szerint a japán diplomáciai képviseletet figyelmeztették „az elkerülhetetlen megfelelő ellenintézkedésekre Oroszország védelmi képességének megerősítése és szuverenitásának védelme érdekében”, valamint arra is, hogy „nem helyénvalók a japán fél azon kísérletei, hogy »aggodalmát« fejezze ki a vonatkozó orosz intézkedéseinkkel kapcsolatban”.
A közlemény szerint a japán félnek felhívták a figyelmét arra, hogy az ilyen gyakorlatok elfogadhatatlanok, és hogy ezek évről évre egyre nagyobbak, egyebek között azért, mert a régióhoz nem tartozó NATO-tagállamokat vonnak be a manőverekbe.
Kedves olvasóink!
Indul az Index szombati élő hírfolyama az orosz–ukrán háború eseményeiről. Az előző nap legfontosabb történései a következők voltak:
Tartsanak velünk ezúttal is!