Folytatódnak az orosz oligarchák és üzletemberek ablakból történő kiesései Oroszországban. A hétvégén megtalálták a korábbi legnagyobb orosz energiavállalat, a Jukosz alelnökének, Mihail Rogacsovnak a holttestét a háza bejárata előtt – közölte vasárnapi cikkében a The Sunday Times.
Mihail Rogacsov az épület tizedik emeletén lakott, a sérülései alapján feltételezhetően nagy magasságból zuhant le.
Az orosz sajtó szerint öngyilkosságról van szó, a hírek arról szólnak, hogy rákos volt és búcsúlevelet is hagyott maga után, amelyet a rendőrség tanulmányoz.
Júliusban Valentina Bondarenko vezető orosz közgazdász esett ki az ablakából. Június elején holtan találták a 42 éves Artyom Bartenev orosz szövetségi bírót. A férfi 12 emeletnyit zuhant a lakása ablakából. Februárban pedig az orosz belügyminisztérium egyik vezérőrnagya, Vlagyimir Makarov vetett véget az életének minden előjel nélkül.
Tavaly szeptemberben halt meg a Moszkvai Repülési Intézet volt vezetője, Anatolij Gerascsenko, miután lezuhant a lépcsőn. Ivan Pecsorin üzletember holttestét pedig szeptember közepén találták meg a Japán-tengeren lévő Russzkij-sziget partjainál.
Arról, hogy korábban mely, Putyinhoz köthető oligarchák haltak meg rejtélyes körülmények között, és ezeknél a haláleseteknél milyen szerepe lehetett a Kremlnek, ebben a cikkünkben írtunk részletesebben.
A G7-országok védelmi miniszterei megerősítették elkötelezettségüket Ukrajna NATO-integrációjának támogatása mellett – olvasható az október 19-i nápolyi találkozójukat követő közös nyilatkozatban.
Támogatjuk Ukrajnát a teljes euroatlanti integrációhoz vezető visszafordíthatatlan úton, beleértve a NATO-tagságot is
– áll a nyilatkozatban.
A miniszterek ígéretet tettek arra, hogy rövid és hosszú távon is folytatják az Ukrajnának nyújtott katonai támogatást, és hangsúlyozták az ukrán védelmi erők képzésének és oktatásának támogatását. „Üdvözöljük a NATO és az EU megfelelő erőfeszítéseit a NATO Ukrajnának szóló biztonsági segítségnyújtási és képzési programja, valamint az EU katonai segítségnyújtási missziója keretében” – áll a dokumentumban.
A tárcavezetők megerősítették továbbá, hogy céljuk egy „átfogó, igazságos és tartós béke” elérése, amely tiszteletben tartja Ukrajna szuverenitását és területi integritását, ahogyan azt a nemzetközi jog meghatározza.
A Fehér Ház álláspontja Ukrajna csatlakozásával kapcsolatban azonban az volt, hogy a NATO-felkérés rövid távon valószínűleg nem érkezik meg, hivatkozva a reformok szükségességére és a biztonsági feltételek teljesítésére.
Nem vagyunk abban a szakaszban, hogy a szövetség rövid távon tárgyalja a meghívás kiadását
– mondta Julianne Smith amerikai NATO-nagykövet október 16-án a NATO védelmi minisztereinek brüsszeli ülése előtt. „De mint mindig, továbbra is folytatjuk a tárgyalásokat ukrajnai barátainkkal arról, hogyan tudnak a Szövetség felé haladni” – tette hozzá a diplomata.
Köszöntjük olvasóinkat!
Indul az Index vasárnapi élő hírfolyama az orosz–ukrán háború eseményeiről. Az előző nap legfontosabb történései a következők voltak:
Tartsanak velünk ezúttal is!