Az Európai Unió Tanácsa jóváhagyta azt a pénzügyi támogatási csomagot, mely egy legfeljebb 35 milliárd eurós rendkívüli makroszintű kölcsönt, valamint egy olyan hitel-együttműködési mechanizmust foglal magában, amely 45 milliárd eurónyi hitel visszafizetésében segíti Ukrajnát – közölte az uniós tanács szerdán.
A tagállamok által jóváhagyott új makroszintű pénzügyi támogatás (MFA) keretében az orosz központi banknak az uniós bankokban befagyasztott pénzeszközeiből származó kamatbevételeit bocsátják majd Ukrajna rendelkezésére.
A pénzeszközök segítenek Ukrajnának az EU-kölcsön, valamint a G7-partnerek által nyújtott kölcsönök költségeinek fedezésében és a hiteltörlesztésben. Míg a mechanizmus pénzeszközei a hitelek költségeinek fedezésére és visszafizetésére használhatók fel, Kijev az MFA-ból származó összeget saját belátása szerint használhatja fel.
Az új makroszintű pénzügyi támogatásból származó összegeket 2025 végéig folyósítják. A kölcsön folyósításának feltétele, hogy Ukrajna továbbra is elkötelezze magát a hatékony demokratikus mechanizmusok fenntartása és az emberi jogok tiszteletben tartása mellett.
Az EU által Oroszországgal szemben bevezetett szankciók részeként 2022 februárja óta az orosz központi banknak a tagállamok pénzintézeteben tárolt vagyoni eszközeit, mintegy 210 milliárd euró értékben befagyasztották. A generált profitot éves szinten és a kamatszinttől függően évi mintegy 2,5-3 milliárd euróra becsülik.
Az EU szerint ezek a bevételek nem minősülnek állami eszközöknek, és azokat még a befagyasztás végét követően sem kell az orosz központi bank rendelkezésére bocsátani.
Az Európai Unió Tanácsa az európai parlamenti elfogadást követően írásbeli eljárás útján hagyta jóvá a szöveget azzal a céllal, hogy az MFA-hitel 2024-ben elérhetővé váljon, 2025-ös folyósítással, és legfeljebb 45 év alatt kerüljön visszafizetésre.
A rendelet a kihirdetését követő napon lép hatályba – írja az MTI.
Újabb kárpátaljai katona vesztette életét az ukrajnai háborúban. A 25 éves Olekszandr Martonnal történteket a férfi egykori iskolája ismertette a közösségi médiában – írja a Kárpáti Igaz Szó.
Olekszandr Marton Drágabártfalváról (Dorobratovo) származott, aki október 21-én olyan súlyos sebesüléseket szenvedett, hogy az életét már nem lehetett megmenteni. A férfi 2023-ban jelentkezett önkéntesként az ukrán hadseregbe, és a déli fronton, Zaporizzsja térségében teljesített szolgálatot, drónpilótaként. A Kárpáti Igaz Szó információi szerint több mint 50 magyar származású áldozata lehet a 2022. február 24. óta tartó orosz–ukrán háborúnak.
Oroszország nem fog meghalni, ha Zelenszkij „piszkos bombát” dob Moszkvára, de úgy fog válaszolni, hogy Ukrajna eltűnik – jelentette ki Aljakszandr Lukasenka belorusz elnök, kommentálva az Oroszországban terjedő pletykákat, miszerint Ukrajnának már van „piszkos bombája”.
Vologya Zelenszkij nem olyan bátor, mint azt néha gondoljuk. (…) Először is kell némi bátorság ahhoz, hogy megnyomja a piros gombot. Másodszor pedig arra kell gondolni, hogy mi lesz utána. Tehát megnyomta, és aztán mi lesz? Oroszország összeomlik, mert ledob egy piszkos bombát, akár Moszkvára is? Nem, Oroszország nem fog elpusztulni, de olyan választ ad, hogy Ukrajna eltűnik a föld színéről
– fogalmazott a belorusz elnök, Vlagyimir Putyin legközelebbi szövetségese.
Köszöntjük olvasóinkat!
Indul az Index csütörtöki élő hírfolyama az orosz–ukrán háború eseményeiről. Az előző nap legfontosabb történései a következők voltak:
Tartsanak velünk ezúttal is!