Élet-halál harcot vívnak az ír kocsmák
További Külföld cikkek
- Meghalt John Prescott
- Szardínián köthetnek ki a Donald Trump által elüldözött amerikaiak
- Gigantikus pert akasztanak a Netflix nyakába a Jake Paul–Mike Tyson-meccs miatt
- Kiszivárgott egy titkos orosz dokumentum, így osztaná fel a Kreml Ukrajnát a háború után
- Bombaciklon sújtott le az Egyesült Államokra, többen meghaltak
Tavaly óta több mint hatszáz étterem és pub zárt be Írországban – naponta átlagosan kettő – a nemzeti étteremszövetség nyilvántartása szerint.
Ezek egyike például a 37 éve megnyílt, népszerű Blazing Salads, amely úttörőnek számított a vega és vegán éttermek között. A Lángoló saláták túlélt több gazdasági válságot és világjárványt, a pénzromlás, az áfaemelés és a home office azonban térdre kényszerítette.
Pubok tömege, egészen pontosan nagyjából kétezer kényszerült bezárásra az Egyesült Királyságban is, ott azonban a koronavírus miatti korlátozások váltották ki a sörözők tömeges csődjét. Ezek egyike volt az Oxfordi Egyetem által működtetett, alig négy és fél évszázados múltra visszatekintő Lamb & Flag.
Írországban elkeseredettség lett úrrá a vállalkozókon.
Az éttermek, kávézók és pubok csalódott tulajdonosai az ír parlament előtt tüntettek, és arra hívták fel a figyelmet, hogy a bezárások 270 ezer ember megélhetését veszélyeztetik.
Darina Allen is csatlakozott hozzájuk. A híres, corki Ballymaloe szakácsiskola alapító séfje 76 éves életkora ellenére vonatra szállt és Dublinba utazott. Másokhoz hasonlóan ő is dühös.
Egyszerűen magára hagyottnak érezzük magunkat, megbecsülés nélkül
– panaszolta a nő a The Guardiannek. Nem karibi luxusra, hanem csupán tisztességes megélhetésre vágynak, arra, hogy ki tudják fizetni a személyzetet, hogy befektethessenek a vállalkozásukba és taníthassák gyermekeiket – mondta sorstársai nevében is.
„Az éttermek csak méltányos támogatást szeretnének és annak elismerését, amit Írország Kft.-ért tesznek” – utalt hazájára Darina Allen.
Írország „remekül teljesít”
Az áfakulcs 9-ről 13,5 százalékra történő, 50 százalékos emelése a vendéglátás túlélését veszélyezteti – hívta fel a figyelmet az ír étteremszövetség, a RAI. Az áfakulcsot a járvány idején csökkentették 9 százalékra, az éttermek azonban korainak tartják visszaállítását, tekintettel a megnövekedett energia- és élelmiszerköltségekre, a megélhetési válságra, valamint az otthoni munkavégzés miatt megcsappant keresletre.
Magyarországon a vendéglátásban 27 vagy a kedvezményes 5 százalékos áfakulccsal történhet a számlázás – például a helyben készült fogások esetében.
Az ír tüntetők egyike 1982 óta dolgozik a szakmában, de „ilyen súlyos helyzettel” még soha nem szembesült. Pályafutása kezdetén az áfa még csak 6 százalékos volt.
Allen azért sem érti, hogy költségvetési hiánnyal magyarázzák az áfaemelés szükségességét, mert az európai bíróság nemrég 14 milliárd eurós adóhátralék megfizetésére kötelezte az Apple-t, amit az ír kincstárnak kell átutalnia.
Azt mondták nekünk, hogy az ország „remekül teljesít”, hogy „meglovagoltuk a hullámokat”, a pórnép azonban Allen szerint az eklézsia szintjén nem ezt tapasztalja.
Az étterem a kultúra eleme
Az éttermi válság Írországban elsősorban a független helyeket sújtja, miközben új láncok jelennek meg – például a Pret a Manger, az Evésre fel vagy az olaszos Carluccio's.
A turisták nem az időjárás, hanem a kultúra miatt látogatnak Írországba. Márpedig az éttermek és kávézók a kultúra elemei – magyarázza Stephen Buckley, akinek a családja csaknem egy évszázada működtet steakhouse-okat, sőt mára egy mészárszéket is Dublinban.
Ha az éttermek bezárnak, a kultúra összeomlik, és a látogatók elmaradnak – figyelmeztet Buckley.
Egy vidéki, fish & chips gyorsétterem tulajdonosa az áfaemelés miatt 25 ezer euró, több mint tízmillió forint adóhátralékot volt kénytelen átutalni az államháztartásnak.
Amennyiben elmulasztottam volna, megjelent volna a hatóság képviseletében a „seriff”, és bezáratta volna a helyet – mondta Barry Murphy. Minden negyedévben ezt kockáztatom – tette hozzá a kis vendéglátóhely üzemeltetője.
(Borítókép: Éjszakai élet Írországban, Galway megyében 2013. március 25-én. Fotó: Ken Welsh / UCG / Universal Images Group / Getty Images)