Az osztrák kancellár szerint hosszú és rázós út vezet a koalíciós megállapodáshoz

2024.10.26. 09:09
Hosszú és „időnként eléggé rázós” út fog elvezetni az osztrák koalíciós megállapodáshoz − vélekedett Karl Nehammer osztrák kancellár a konzervatív Osztrák Néppárt (ÖVP) és az Osztrák Szociáldemokrata Párt (SPÖ) pénteken indult egyeztetéseiről szólva. A szövetségi elnök, Alexander Van der Bellen nem volt hajlandó Herbert Kicklt kancellárnak kinevezni.

Ausztriában szeptember 29-én tartottak parlamenti választást, ahol első alkalommal került ki győztesként az Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) a voksok 29 százalékával. A szociáldemokraták a harmadik helyre csúsztak vissza, az ÖVP pedig egyik leggyengébb választási szereplését nyújtotta. Ennek ellenére Alexander van der Bellen osztrák államfő a néppárti Karl Nehammert bízta meg kormányalakítással.

Hosszú és feltehetően gyakran nagyon is rázós út áll előttünk

− jelentette ki a hivatalban lévő kancellár újságíróknak nyilatkozva, miután az ÖVP és az SPÖ tárgyalódelegációja megkezdte az egyeztetéseket.

Karl Nehammer ismételten arról beszélt, hogy a gazdasági és bevándorlási kérdésekre akarja majd helyezni a hangsúlyt. Mindazonáltal ha a két pártnak sikerül is áthidalnia jelentős nézeteltéréseit olyan kérdésekben, mint például a tehetősek megadóztatása, akkor is csak mindössze egy mandátumnyi többségük lesz a parlamentben.

A kancellár ezért közölte, hogy egy harmadik párt bevonását is fontolgatják a leendő koalícióba, ami azonban csak tovább fogja bonyolítani a várhatóan akár két-három hónapig is elhúzódó egyeztetéseket.

Egy korábbi sajtótájékoztatón Andreas Babler, a szociáldemokraták vezetője jóval derűlátóbb képet festett. „A mai megbeszélések nagyon pozitív benyomást keltettek arról, hogy e tárgyalások, amennyiben ugyanolyan bizalomteljes módon zajlanak, igen is kormányalakításhoz vezethetnek” − mondta.

A választásokon győztes Osztrák Szabadságpárt nem lesz kormányzó erő

Ezzel szemben egyik párt sem hajlandó koalícióra lépni a radikális jobboldali Osztrák Szabadságpárttal, melynek vezetője, Herbert Kickl ragaszkodott a kancellári poszthoz, mint a választásokon győztes párt elnöke, de eredménye nem volt elegendő ahhoz, hogy önállóan alakítson kormányt.

Alexander Van der Bellen szövetségi elnök elmondta, hogy az FPÖ elnöke „nem talált olyan koalíciós partnert, aki szövetségi kancellárrá teszi őt”, valamint világossá vált, „hogy a jövő szempontjából kulcsfontosságú kérdésekben az érdemi álláspontok messze állnak egymástól”, ezért „egymáshoz kell közelednie és kölcsönös megértésre kell jutnia” a pártok képviselőinek.