Tüntetések kezdődnek Georgiában, miközben Orbán Viktor odautazik, hogy tárgyaljon az oroszbarát miniszterelnökkel

2024.10.27. 19:23
A magyar miniszterelnök a szombati gratulációja után hétfőn Georgiába utazik több miniszterével együtt, hogy találkozzon az új miniszterelnökkel. A látogatást beárnyékolhatja, hogy eközben az ország elnöke tüntetésre szólított fel a voksolás eredménye ellen. A szavazáson több szabálytalanságot fedeztek fel a nemzetközi megfigyelők, akik súlyos visszaélésekről számoltak be. A szavazóhelyiségek előtt több esetben dulakodás történt.

Szalome Zurabisvili georgiai elnök vasárnap kijelentette, hogy az ország egy orosz különleges művelet áldozata lett, valamint elmondta, hogy nem ismeri el a választás eredményét, és az ellenzéket támogatja.

Ezért felszólította a lakosságot, hogy hétfőn este hét órára vonuljanak Tbiliszi főutcájára, hogy tiltakozzanak a szavazás eredménye ellen, mely szerinte „hamisítás, a szavazás elcsalása”. Ugyanakkor a Georgiai Választási Bizottság vasárnap közölte, hogy a kormánypárt, a Georgiai Álom a voksok 54,8 százalékát szerezte meg − írta meg az AP News.

Orbán Viktor már szombaton gratulált a kormánypártnak, hétfőn az országba látogat

Orbán Viktor hétfőn Georgia fővárosába, Tbiliszibe utazik Irakli Kobakidze georgiai miniszterelnök meghívására. A hivatalos látogatásra többek között Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter, Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter és Varga Mihály pénzügyminiszter is elkíséri – számolt be róla a Publika.

A magyar miniszterelnök meg sem várta a vasárnap reggeli hivatalos végeredményt, már szombaton gratulált a Georgiai Álomnak. Orbán Viktor az X-en posztolt bejegyzésében így fogalmazott:

Georgia népe tudja, mi a legjobb az országának, és ma hallatta a hangját!

A voksolás kapcsán Szijjártó Péter is megszólalt: „Hiába a beavatkozási kísérletek, a georgiai emberek világossá tették, hogy mit akarnak: a patrióta, családokat támogató kormányzópárt elsöprő fölénnyel megnyerte a választást” − írta a külgazdasági és külügyminiszter a Facebook-oldalán.

Szijjártó Péter a bejegyzésben gratulált a georgiai kormánypártnak. A miniszter hozzátette: „a hátralévő elnökségi időszakunkban s persze utána is minden támogatást megadunk georgiai barátainknak az európai integrációs törekvéseik sikeréhez”.

Az EBESZ szerint súlyos problémák merültek fel a voksolás alatt

Több civil szervezet megfigyelői szerint azonban súlyos választási visszaélések történtek − tájékoztatott az MTI.

A Fiatal Jogászok Georgiai Szövetsége (GYLA) vasárnap számos olyan esetről számolt be, amelyben magánszemélyek több szavazatot is leadtak. A GYLA szerint ezenkívül a választási megfigyelőket akadályozták a munkájukban. A szövetség követeli, hogy a választási bizottság tisztázza ezeket az eseteket.

Az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) megfigyelői a szavazók megfélemlítése, hatósági nyomásgyakorlás, a voksolás felügyelői elleni erőszak, szavazatvásárlás, többszörös szavazatleadás és egyéb jogsértések eseteire panaszkodtak, és ezek kivizsgálását, valamint további demokratikus reformokat sürgettek.

„(Jelöltek közötti) egyenlőtlenségek, tettlegesség és pszichikai nyomásgyakorlás, szavazatvásárlás és egyéb feszültségek árnyékolták be a választásokat azok előtt és közben, a szavazóhelyiségeken belül és kívül” − fogalmaztak.

Kifejtették: „attól tartunk, hogy a választások napján tapasztalt gyűlölet és a megfélemlítés légköre alááshatja a demokratikus politikai folyamatot, az európai integrációt Georgiában” − írták. Úgy vélekedtek, hogy a választásokat a média polarizálódása, az ellenzék és a civil társadalom elleni gyűlöletbeszéd jellemezte. A kormánypárt pedig orosz dezinformációt terjesztett, és a kampány során az ország nyugati partnereit vette célba – tették hozzá.

Mindazonáltal Pascal Allizard, az EBESZ megfigyelői missziójának vezetője méltatta a kaukázusi ország demokratikus vitalitását, dacára a nehézségeknek. Felhívta a figyelmet a többi között arra, hogy 18 politikai erő indult, és a voksolás folyamata összességében jól szervezett volt.

Az EBESZ emellett kifejezte aggodalmát azon törvények miatt, amelyeket az utóbbi időben fogadott el a tbiliszi parlament, és amelyek heves társadalmi vitákat, tüntetéseket és a Nyugat ellenzését váltották ki.

Az Európai Parlament megfigyelője hasonló problémákat tapasztalt

António López-Isturiz White, az Európai Parlament megfigyelőinek vezetője azt vetette a grúz hatóságok szemére, hogy nem engedték be a szavazóhelyiségekbe a sajtó képviselőit, és aláhúzta, hogy „a szavazás titkosságát nem sikerült mindig biztosítani”, valamint úgy vélte, a választókat megfélemlítették.

Mint mondta, a kormányon lévő Georgiai Álom a választások előtt „orosz dezinformációt használt, és ellenséges retorikát alkalmazott” a szavazatok manipulálása érdekében. „Továbbra is aggódunk a georgiai demokratikus folyamatok megtorpanása miatt; a tegnapi választások lebonyolítása sajnálatos módon ezt az aggodalmat erősíti” − jelentette ki.

Az EBESZ és az EP mellett az amerikai Nemzeti Demokratikus Intézet (NDI), a Nemzetközi Republikánus Intézet (IRI) és egy georgiai választási megfigyelőcsoport, az ISFED is kifejezte aggodalmát a visszaélések miatt. Utóbbi szerint több mint kétszáz panaszt terjesztettek be az ország választási hatóságaihoz. Az ISFED viszont hozzátette, hogy jelentős visszaéléseket nem tapasztalt.

Feszült légkört tapasztaltak a georgiai megfigyelők is

A georgiai megfigyelők szerint az eredmények „nem felelnek meg a grúz nép akaratának”. A Georgiai Álom Oroszországhoz hasonló külföldiügynök-törvényt fogadott el, többek között emiatt is függesztette fel Brüsszel Georgia EU-csatlakozási folyamatát.

Bidzina Ivanisvili, a Georgiai Álom tiszteletbeli elnöke szerint „ritka a világon, hogy ugyanaz a párt ilyen nehéz helyzetben érjen el ilyen sikert”. A választások előtt kijelentette, hogy győzelme esetén betiltja az ellenzéki pártokat.

Tina Bokucsava, az Egység elnöke azzal vádolta a választási bizottságot, hogy végrehajtotta Ivanisvili „piszkos parancsát”, valamint azt közölte, hogy „ellopta a győzelmet a grúz néptől, és ezzel ellopta az európai jövőt”. Jelezte, hogy az ellenzék nem ismeri el az eredményeket, és „úgy fog harcolni, mint még soha, hogy visszaszerezze európai jövőnket”.

Az Egység szerint szombaton megtámadták székhelyét, míg a grúz média arról számolt be, hogy két embert kórházba szállítottak, miután megverték őket a szavazóhelyiségek előtt. Néhányan megfélemlítésre panaszkodtak, és arra kényszerítették őket, hogy szavazzanak a kormányzópártra.