A moldovai hatóságok „jelentős” orosz beavatkozást tapasztalnak az elnökválasztás vasárnapi második fordulójában – közölte Stanislav Secrieru, a hivatalban lévő államfő nemzetbiztonsági tanácsadója az MTI szerint.
„Ez nagymértékben torzíthatja az eredményt” – írta a tanácsadó a gyanított beavatkozásról az X közösségi portálon. Moszkva korábban tagadta, hogy beavatkozna a moldovai választásokba.
Moldova vasárnap bejelentette azt is, hogy vizsgálatot indít a moldovai állampolgárságú szavazók Oroszországból történő szervezett szállítása ügyében. „Vannak arra utaló jelek, hogy választók szervezett szállítása készül külföldről és az országon belül” – írta közleményében a rendőrség.
A hatóságok több ízben is figyelmeztettek szavazók szervezett szállítására a szakadár oroszbarát Dnyeszter melléki területen, ami Stanislav Secrieru szerint törvénytelen.
A nemzetbiztonsági tanácsadó arra is rámutatott, hogy autóbusszal és charterjáratokkal szállítják a szavazókat Bakuba, Isztambulba és Minszkbe. Megosztott egy videót is, amely a közösségi médiában terjed, és amelyen gyaníthatóan moldovai útlevéllel rendelkezők utaznak egy Minszkbe tartó repülőgépen.
Korábban panaszok hangzottak el azzal kapcsolatban, hogy az Oroszországban élő moldovaiaknak korlátozott szavazási lehetőségük van, Moszkvában például csak két szavazókör működik. A tanácsadó szerint a járatok egyértelműen bizonyítják, hogy minél nagyobb tömeget akarnak megmozgatni szavazatuk leadása érdekében.
Az elnökválasztáson az ország Moszkvától való eltávolodását és Európai Unióhoz való csatlakozását pártoló jelenlegi elnök, Maia Sandu és az ország volt főügyésze, az Oroszországgal szorosabb kapcsolatra törekvő Alexandr Stoianoglo verseng egymással.
A választás második fordulóját azért kellett megtartani, mert a két héttel ezelőtti első fordulóban a jelöltek egyike sem szerezte meg a voksok legalább felét. Az első fordulóban Sandu végzett az élen, Stoianglo a második lett.
A rendőrség ezúttal határozottan lépett fel a szavazatvásárlásokkal szemben, miután kiderült, hogy Ilan Shor, emigrációban élő oroszbarát üzletember 39 millió dollárt adott szavazatvásárlásra. Shor egyúttal a közösségi médiában felszólította a választókat, hogy szavazzanak Sandu ellen, és pénzt ígért azoknak, akik hallgatnak rá.
Sandu szerint Shor mintegy 300 ezer választónak, a lakosság több mint tíz százalékának a szavazatát akarta megvásárolni, és ez a beavatkozás hatással volt az október 20-i első forduló eredményére.
Az elnökválasztás első fordulójával párhuzamosan megtartott népszavazáson a szavazók 50,08 százaléka mondott igent arra a kérdésre, hogy rögzítsék-e az alkotmányban Moldova európai uniós csatlakozási szándékát, 49,92 százalékuk nemmel voksolt.
Megsebesült egy vasúti dolgozó Ukrajnában, amikor orosz hadsereg célba vett egy vasútállomást a Dnyipropetrovszki területen – írja az Ukrajinszka Pravda.
A Dnyipropetrovszki területen egy vasútállomás ellenséges tüzérségi támadása következtében megsebesült egy vasúti dolgozó, megrongálódott az állomás ablaküvegezése és a műszaki helyiségek tetőszerkezete
– közölte az Ukrajinszka Zaliznicja (Ukrjzaliznicja) nemzeti vasúttársaság. Tájékoztatójuk szerint az áldozatot a támadás után ellátták, élete nincs veszélyben.
Az Ukrzaliznicja arról is beszámolt, hogy a vasúti infrastruktúra részleges károsodása miatt az elővárosi vonat 40 percet késett. A vonat jelenleg menetrend szerint közlekedik. A támadás következményeit megszüntették.