Kiszámíthatatlan tél vár Európára, példátlan lépés készül
További Külföld cikkek
- Meghalt John Prescott
- Szardínián köthetnek ki a Donald Trump által elüldözött amerikaiak
- Gigantikus pert akasztanak a Netflix nyakába a Jake Paul–Mike Tyson-meccs miatt
- Kiszivárgott egy titkos orosz dokumentum, így osztaná fel a Kreml Ukrajnát a háború után
- Bombaciklon sújtott le az Egyesült Államokra, többen meghaltak
A hűtőszekrények és fagyasztók megjelenése előtt az emberek Finnország-szerte a tavaszi olvadás előtt a befagyott vizekből jégtömböket fűrészeltek, majd azokat vastagon befedték fűrészporral, és pajtákban, gödrökben vagy jégpincékben halmozták fel, hogy megvédjék a nyári hónapok meleg levegőjétől – írja a The Guardian.
A globális felmelegedés és az egyre kiszámíthatatlanabbá váló rövidebb telek közepette a hagyományos jään säilöminen (jégtartó) technika modern változatát most úgy hirdetik,
mint az európai alacsony és közepes magasságú síparadicsomok megmentésének módját.
A múlt hónapban egy nagy francia alpesi síközpont, az Alpe du Grand Serre bejelentette, hogy kénytelen bezárni, mert nem engedheti meg magának, hogy egész évben elérhetővé váljon a rövidebb téli szezon ellensúlyozására.
Évtizedek óta alkalmazott technika
A finnek évtizedek óta használnak fűrészport a hó tartósítására, többek között a téli sportok számára. Újabban extrudált polisztirolból készült szőnyegeket használnak, ugyanabból az anyagból, amelyet a skandináv országokban a házak szigetelésére használnak, és amely a gyártók szerint több mint 20 évig tart.
A szőnyegeket már évek óta használják a finnországi síközpontokban, de ez az első szezon, amikor fejlesztői, a finn Snow Secure vállalat Finnországon kívülre is szállított hótárolót.
A rendszert a norvégiai Krokelvdalenben található Tromsø Alpinparkban és a svájci Sastalban található Saas-Fee-ben használják, a jövő évtől pedig a spanyolországi Andalúziában található Sierra Nevadában, Európa legdélebbi síközpontjában, a wisconsini Tyrol Basinben és az amerikai Ski Apache-ban, Új-Mexikóban.
Az efféle hógazdálkodás elve az, hogy a szezon végén összegyűjtik a havat, hogy a következő szezon elején azt felhasználhassák. Marko Mustonen, a kittilai Levi síközpont vezetője elmondta, hogy 2016-ban kezdték el tárolni a havat, annak érdekében, hogy garantáltan megnyithassanak az éves szlalomvilágkupa novemberi megnyitójára.
Finnországban is kiszámíthatatlan a tél kezdete
A tél kezdete szerinte egyre kevésbé kiszámítható – még Észak-Finnországban is. „Az az időkeret, amikor igazi tél van, ami azt jelenti, hogy a hőmérséklet folyamatosan nulla fok alá megy, október elejétől november közepéig tarthat.”
A hó tárolása azt is jelenti, hogy az üdülőközpontoknak nem kell az energiaigényesebb mesterséges havazásra támaszkodnia, amikor a hőmérséklet melegebb – tette hozzá.
Elmondta, hogy a síközpont fő pályáin a hószint ezen a héten ugyanannyi volt, mint tavaly ugyanekkor, annak ellenére, hogy szeptember és október kivételesen meleg volt, és a levegő hőmérséklete csak az elmúlt napokban csökkent nulla fok alá. A hó „újrahasznosításával” azonban a síszezon kezdetére pontosan ugyanannyi hó fedi a pályákat, mint tavaly.
Mustonen szerint a Levi Európa-szerte kap megkereséseket síközpontoktól a hógazdálkodással kapcsolatban. „Egyre nagyobb érdeklődés mutatkozik iránta, és sok alpesi és más európai síterep érdeklődnek utánunk” – mondta. „Kíváncsiak az eredményekre és arra, hogyan csináljuk.”
Antti Lauslahti, a Snow Secure vezérigazgatója elmondta, hogy azáltal, hogy garantálni tudják az üdülőközpont nyitási időpontját, a vállalkozások megbízhatóan foglalhatnak személyzetet, a turisták pedig tudták, hogy nem kell az utolsó pillanatban csalódniuk. „A szezon kezdete az éghajlatváltozás miatt nagyon kiszámíthatatlanná vált.”
Észak-Finnországban várhatóan több hó fog esni, mivel a melegebb éghajlat több nedvességet juttat a levegőbe, de a nagyobb változékonyság, a szezon változó hossza és a hó minősége jelentős akadályokat gördít a téli sportok elé.
Ősszel tovább tart a szezonális hótakaró, és az eddigieknél korábban olvadhat el. Előfordulhat, hogy ősszel jön a hó, de aztán részben vagy teljesen elolvad, és újra és újra, többször is
– mondta Sirpa Rasmus geofizikus, a Lappföldi Egyetem Sarkvidéki Központjának kutatója.
Kati Anttila, a Finn Környezetvédelmi Intézet geofizikusa szerint a hóváltozások már most is hatással vannak a téli sportokra Finnország déli részén, és a téli időszakok között nagy eltérések vannak.
Helsinkiben a hószezon átlagos hossza 1991 és 2020 között 97 nap volt. De 2019-ben a hószezon mindössze négy nap volt. „Finnország déli részén már most is nagyon bizonytalan a síversenyek szervezése, mert a hóviszonyok annyira kiszámíthatatlanok, és voltak már olyan telek délen, amikor alig volt hó” – tette hozzá.