Ha az újonnan megválasztott amerikai elnök belemegy az ukrajnai háborút lezáró békemegállapodás megkötésébe, az lehetővé tenné, hogy az Orosz Föderáció győztesen kerüljön ki a helyzetből, és „aláásná” az Egyesült Államok érdekeit – jelentette ki a NATO Katonai Bizottságának elnöke, Rob Bauer holland admirális a Prágában tartott európai védelmi csúcstalálkozó margóján.
„Ha hagyjuk, hogy egy olyan ország, mint Oroszország győztesen kerüljön ki ebből a helyzetből, mit fog ez jelenteni a világ más autokratikus államai számára, ahol az Egyesült Államoknak is vannak érdekei?” – mondta a tiszt.
Szerinte a háború kérdése elég fontos ahhoz, hogy önmagában is beszéljünk az ukrán államról, „de több forog kockán, mint Ukrajna”.
Korábban már beszámoltunk arról, hogy Donald Trump a béke érdekében nem szerezné vissza az Ukrajnától elcsatolt területeket.
Vlagyimir Putyin orosz elnök aláírta az Oroszország és Észak-Korea közötti átfogó stratégiai partnerségi szerződés ratifikálásáról szóló törvényt. A szerződés előírja különösen a katonai és egyéb segítségnyújtás azonnali biztosítását, ha az ENSZ Alapokmány 51. cikkével összhangban valamelyik felet fegyveres támadás éri – írja a TASZSZ.
Emellett a megállapodás célja egy olyan átfogó partnerség kialakítása, amely az állami szuverenitás és területi integritás kölcsönös tiszteletben tartásának, az egyenlőségnek és a belügyekbe való be nem avatkozásnak az elvein alapul.
A törvény kísérő anyagai megjegyzik, hogy a dokumentum „kizárólag békés és védelmi jellegű, nem irányul harmadik országok ellen, és nem fenyegeti a békét és a stabilitást”.
A felek megállapodtak abban is, hogy együttműködnek az élelmiszer- és energiabiztonság, az információs és kommunikációs technológiák, valamint az egészségügy területén. Az együttműködést a kereskedelem, a gazdaság, a beruházások, valamint a tudomány és a technológia területén is bővíteni fogják.
A szerződés a megerősítő okiratok cseréjének napján lép hatályba, és határozatlan időre szól.
Köszöntjük olvasóinkat!
Indul az Index vasárnapi élő hírfolyama az orosz–ukrán háború eseményeiről. Az előző nap legfontosabb történései a következők voltak:
Tartsanak velünk ezúttal is!