Több százezren követelik a távozását, de nem hajlandó lemondani a tragédia után Valencia elnöke
További Külföld cikkek
- H6, a kínai kém, aki megkörnyékezte András herceget, és behálózta a brit politikusokat
- Túlfutott a Norwegian járata, vészcsúszdákon hagyták el az utasok a fedélzetet
- Újraindul a rejtélyesen eltűnt maláj utasszállító keresése
- „Örök vegyi anyagok” szivároghattak ki egy Tokióban található amerikai légibázisról
- Szijjártó Péter: A Közel-Kelet biztonsági kihívásai újabb migrációs hullámhoz vezethetnek
Valencia tartomány regionális elnöke, akire egyre nagyobb nyomás nehezedik a térségben 216 ember halálát okozó katasztrofális árvíz kezelése miatt, elismerte, hogy hibákat követett el, de nem hajlandó lemondani. Azt állítja, hogy a katasztrófa példátlan és „apokaliptikus” mértéke egyszerűen túlterhelte a rendszert − írja a The Guardian.
Összesen 224 ember vesztette életét − nyolc kivételével mindannyian Valenciában −, amikor október 29-én, kedden Spanyolország keleti, középső és déli részén özönvízszerű esőzések és áradások pusztítottak. Sokan megfulladtak otthonaikban és autóikban, amikor az árvíz végigsöpört a városokon, településeken és falvakon.
Carlos Mazónt, a spanyol konzervatív Néppárt (PP) tagját lemondásra szólították fel az ország közelmúltbeli történetének legsúlyosabb természeti katasztrófájára adott válasza miatt.
A közvélemény haragja egyre nőtt, miután kiderült, hogy Mazón az árvíz napján csak este 7 óra után érkezett meg a vészhelyzeti koordinációs központba, mert három órán keresztül ebédelt egy újságíróval.
Kormányát azért is bírálták, mert órákig késett a polgári vészhelyzetre vonatkozó riasztás kiküldése az emberek telefonjára. Múlt szombaton 130 ezer ember vonult az utcára Valenciában, hogy lemondását követelje.
Péntek reggel a regionális parlamentben felszólalva Mazón részvétét fejezte ki a halottak és eltűntek családjainak, és azt mondta, hogy a régiót ért pusztítás egy „konfliktus forgatókönyvéhez” hasonlítható.
Megígérte, hogy levonják a tanulságokat, és javasolta egy parlamenti vizsgálóbizottság felállítását annak megállapítására, hogy mi okozta pontosan a tragédiát.
„Nem lehet tanulni a múltból anélkül, hogy tudnánk, mi történt valójában. Valencia népének joga van tudni, hogy mi történt... Tudnunk kell, hogy az elmúlt negyedszázadban finomított és tökéletesített protokollok, amelyek október 29-ig működtek − miért nem voltak elegendőek a károk elkerülésére
– jegyezte meg Carlos Mazón.