Miroszlav Bileckij, a régió katonai közigazgatásának vezetője szerint két rakétát is lelőtt Kárpátalja felett az ukrán légvédelem, továbbá egy drón is lezuhant.
Bileckij nemrég egy újabb közleményt tett közzé, amelyben pontosította a korábban megjelent információkat. Mint írta:
A tisztviselő megismételte a közlést, hogy az eszközök nem okoztak károkat, sem a lakott területeken, sem az infrastruktúrában.
Mindeközben Vitalij Hlahola kárpátaljai újságíró azt az információt osztotta meg közösségi oldalán, hogy Pósaházánál már megtalálták a rakéta maradványait. Ezzel kapcsolatban azt is közölte, hogy ezt a beérkező rakétát korábban egy H–101-es típusú eszközként azonosították (azonban ezt még meg kell erősítenie a helyszíni vizsgálatnak is).
Oroszország erői az Ukrajna elleni nagyszabású dróntámadásokban termobárikus robbanófejjel ellátott drónok bevetésébe kezdtek, vegyítve az eszközöket fel nem fegyverzett „csalidrónokkal” – közölte szombati cikkében az Associated Press.
Információk szerint előbbieket egy orosz gyár állítja elő az Alabuga különleges gazdasági övezetben. A robbanófejek a környező levegő oxigénjét használják fel magas hőmérsékletű robbanás létrehozásához, súlyos sérüléseket – például tüdőkárosodást, szem- és agysérülést – okozva.
Az orosz dróngyártást ismerő forrás felfedte, hogy 2022 végén Oroszország kidolgozott egy csalistratégiát, Operation False Target néven.
A terv abból áll, hogy a fegyveres drónok mellett több tucat hamis eszközt indítanak, amik a radaron látványra megegyeznek a valós fenyegetésekkel.
Ez a taktika arra kényszeríti az ukrán erőket, hogy gyors döntéseket hozzanak arról, hogyan allokálják korlátozott erőforrásaikat az életek és a kritikus infrastruktúrák védelmére.
A lap forrására, az ukrán elektronikai szakértő Szerhij Beszkresztnovra hivatkozik, aki kijelentette, hogy az Ukrajnát célzó drónok több mint felét a csalidrónok teszik ki. A szakértő elmondta, hogy a termobárikus drónokat először nyáron telepítették. Becslései szerint jelenleg az Ukrajna elleni támadásokhoz használt összes drón 3-5 százalékát teszik ki. „Az ilyen típusú robbanófejek egy hatalmas épületet is lerombolhatnak, és nagyon hatásosak, ha Oroszország megtámadja az erőműveinket” – fogalmazott.
Az optikai trükkök miatt a radar nem tud különbséget tenni a szokásos támadódrónok, a termobárikus robbanófejeket szállító eszközök és a robbanófej nélküli, vagy csak térfigyelő kamerákkal felszerelt eszközök között.
Ennek eredményeként – bár ma már a csalieszközök teszik ki a drónraj többségét – Ukrajna nem engedheti meg magának, hogy bármit is átengedjen a légterén.
„Számunkra ez csak egy pont a radaron… Megvan a sebessége, az iránya és a magassága. Repülés közben nincs módunk a célpont egzakt azonosítására, ezért vagy elektronikus hadviseléssel kell megzavarnunk ezeket, vagy tűzerővel semlegesítjük őket. Az ellenség az ilyen eszközöket arra használja, hogy elterelje figyelmünket” – jegyezete meg Jurij Ihnat ezredes, az ukrán légierő szóvivője.
Köszöntjük olvasóinkat!
Indul az Index vasárnapi élő hírfolyama az orosz–ukrán háború eseményeiről. Az előző nap legfontosabb eseményei a következők voltak:
Tartsanak velünk ezúttal is!