Az ország, ahol több mint száz külföldit végeztek ki az idén, jóval többet, mint az előző években
További Külföld cikkek
- Mianmarban a junta több ezer foglyot enged szabadon tömeges amnesztia keretében
- Még a beiktatása előtt ítéletet hoznak Donald Trump büntetőperes ügyében
- Katonai segítség érkezett Haitire az elharapódzó bandaháborúk miatt
- Szexuális visszaélés miatt 167 beteg perelt be egy amerikai szülész-nőgyógyászt
- Donald Trump megint beszólt a briteknek, ezúttal kényes szektort bírált
A több mint száz kivégzés csaknem a háromszorosa a 2023-as és 2022-es adatoknak. Tavaly és tavalyelőtt 34 külföldit végeztek ki – az AFP hírügynökség összesítése szerint.
Az idei kivégzések száma rekordot döntött – állapította meg a berlini székhelyű Európai-Szaúdi Emberi Jogi Szervezet, az ESOHR.
„Ez a külföldiek legtömegesebb kivégzése egyetlen év alatt” – jegyezte meg a civil szervezet jogi igazgatója. Taha al-Hajji szerint Szaúd-Arábiában még soha nem végeztek ki száz külföldit ilyen rövid idő alatt.
Rijádot folyamatosan bírálják a halálbüntetés alkalmazása végett. Az emberi jogi csoportok eltúlzottnak tartják a legsúlyosabb ítéletet, és arra emlékeztetnek: nem áll összhangban azokkal az erőfeszítésekkel, amelyekkel az ország imázsán szándékoznak javítani, és turistákat vonzani a királyságba.
Tavaly – Kína és Irán mögött – az olajban gazdag országban végezték ki a legtöbb elítéltet – legalábbis az Amnesty International jelentése szerint.
Az egyik kivégzett egy amerikai állampolgár, Bisoj Saríf Nádzsi Naszíf volt, akit apja meggyilkolásával vádoltak. Az ítélet végrehajtása előtt diplomaták is meglátogatták, és megállapították, hogy a férfi nem tartozik a jogtalanul fogva tartottak közé.
Az összesített kivégzések rekordokat döntenek
A francia hírügynökség egyébként már szeptemberben arról számolt be, hogy Szaúd-Arábia az idén összesítve az eltelt három évtized legtöbb kivégzését hajtotta végre, és ezzel megdöntötte a korábbi csúcsokat: a 196 kivégzést 2022-ben, illetve a 192 halálbüntetést 1995-ben.
A kivégzések azóta is gyors ütemben folytatódtak, és november közepéig 274-et hajtottak végre.
Az idén kivégzett külföldiek között 21 pakisztáni, 20 jemeni, 14 szíriai, 10 nigériai, 9 egyiptomi, 8 jordániai és 7 etiópiai volt. Három-három elítélt szudáni, indiai, illetve afganisztáni. Rajtuk kívül egy-egy Srí Lanka-i, eritreai és Fülöp-szigeteki állampolgárt ítéltek e legsúlyosabb büntetésre.
Szaúd-Arábia tavalyelőtt felfüggesztette a kábítószer-bűnözők kivégzésére vonatkozó hároméves moratóriumot. Elsősorban emiatt nőtt meg a végrehajtott halálbüntetések száma.
Az összesítés szerint 92 idei kivégzés droghoz köthető, hatvankilencen közülük külföldiek voltak.
A világ 55 országában kimondható a halálbüntetés
Diplomaták és aktivisták szerint a külföldi vádlottak tisztességes bírósági tárgyalásának lefolytatása megkérdőjelezhető, mert nehezen férnek hozzá a bírósági iratokhoz.
A halálbüntetés kimondásában a külföldiek vannak a „legkiszolgáltatottabb” helyzetben – állítja az ESOHR képviselője. Hajji szerint ők egyrészt a „nagy kábítószer-kereskedők áldozatai”, másfelől „letartóztatásuk pillanatától a kivégzésükig számos jogsértésnek vannak kitéve”.
Szaúd-Arábia változatlanul a lefejezésről elhíresült, bár a hivatalos közleményekben általában nem részletezik a kivégzés módját.
A kivégzések magas száma aláássa Szaúd-Arábia tényleges uralkodója, Mohamed bin Szalmán trónörökös állítását, aki tavalyelőtt azt nyilatkozta, hogy a királyság megszüntette a halálbüntetést – kivéve gyilkosságért, vagy olyan esetben, ha egy személy sok ember életét fenyegeti.
A világ 144 országában – köztük Magyarországon – eltörölték a halálbüntetést, 55 államban azonban a mai napig kimondható – írta a halálbüntetést ellenző globális civil szervezet.
2022-ben húsz országban regisztráltak kivégzést – a legtöbbet Kínában, Iránban, Szaúd-Arábiában, Egyiptomban és az Egyesült Államokban.
(Borítókép: Rijád városa 2020. február 5-én. Fotó: Stuart Franklin / Getty Images)