Megijedt a román elit, a kínai TikTokot vádolják a vasárnapi vereség miatt
További Külföld cikkek
- Tiltotta a Facebookról Donald Trumpot a milliárdos, mégis együtt vacsorázott vele hálaadáskor
- Ez egy borzalmas veszély a magyar közösségünkre nézve – Kelemen Hunor a román választásokról az Indexnek!
- Libanoni források szerint Izrael folytatta támadásait a tűzszünet ellenére
- Ön felszállna egy sofőr nélküli városi buszra?
Az ultranacionalista és oroszbarát Calin Georgescu első fordulós győzelme sokkolta a romániai és a brüsszeli politikai elitet. A választás másnapján az Országos Audiovizuális Tanács felkérte az Európai Bizottságot, hogy vizsgálja ki a TikTok romániai tevékenységét, mert szerintük a platform a saját közösségi alapelveit megszegve nem állította le Calin Georgescu politikai hirdetéseit. A testület álláspontja szerint a TikTok algoritmusai egyértelműen elősegítették a jelöltnek kedvező tartalmak terjedését, ami felborította a romániai választási verseny egyensúlyát, és veszélyeztette a politikai pluralizmust.
Miközben emiatt Románia az Európai Bizottsághoz fordult, hogy az uniós digitális szolgáltatások jogszabálycsomag (DSA) alapján vizsgálja ki az esetet, az Európai Parlamentben Valérie Hayer, a liberális Renew EU képviselőcsoport francia vezetője azt követelte, hogy az EP hívja meg és hallgassa meg a TikTok vezérigazgatóját. A liberális politikus azt szeretné, hogy az EP-képviselők kérdéseket tehessenek fel a platformnak a romániai elnökválasztásban játszott szerepével kapcsolatban, mivel a választás előtt több kutató több ezer álfiókon végzett titkos tevékenységre figyelmeztetett, ami felvet kérdéseket.
Hayer – akit sokan Emmanuel Macron francia elnök egyik legfontosabb szövetségesének tartanak – a Politicónak úgy nyilatkozott:
Románia egy vészcsengő: a radikalizálódás és a félretájékoztatás egész Európában megtörténhet, káros következményekkel.
Azonban nem kizárólag uniós szinten, Romániában is áll a bál a TikTok körül, és vizsgálatokat követelnek, azt hangoztatva, hogy állami és nem állami szereplők beavatkozhattak a kibertérben az elnökválasztás első fordulójába.
A román elnök összehívja nemzetbiztonsági tanácsát
A platform romániai működésének felfüggesztését kérte a Román Távközlési Hatóság (ANCOM) alelnöke, Pavel Popescu. Az ANCOM-alelnök szerint a TikToknak nincs helye az országban addig, amíg hatóságok nem végeznek az elnökválasztási kampány esetleges manipulációjával kapcsolatos vizsgálatot, ezért
Popescu azt javasolta, már november 28-án tegyék elérhetetlenné az országban a kínai közösségi oldalt.
Az ügy kapcsán megszólalt a Nemzeti Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC) is. Megismételték egy tavalyi nyilatkozatukat, miszerint 2023-ban már a TikTok applikáció betiltását javasolták a közintézményeknek, de hozzátették: a közösségimédia-fiókok ellenőrzése és a közösségimédia-posztok algoritmusok manipulálásával történő terjesztése taktikáinak és technikáinak vizsgálata nem tartozik az intézmény hatáskörébe. Az igazgatóság úgy fogalmazott, hogy a választási időszakban együttműködött a választási hatósággal, illetve a különböző távközlési hatóságokkal a választási infrastruktúrát ért kibertámadások megelőzése érdekében.
A Krónika online emlékeztet: a TikTok ugyan tiltja a fizetett politikai kampányt, november eleje óta mégis több tucat romániai influenszer folytatott kampányt a TikTokon, amelyben arra buzdította az embereket, hogy szavazzanak az „ideális elnökjelöltre”. A jelöltet soha nem nevezték meg, de egy közös hashtaggel, a #echilibrușiverticality-vel (egyensúly és egyenesség) jellemezték. Az Expert Forum szerint Calin Georgescu támogatásáról szólt a módszer.
Közben az ügy miatt Klaus Iohannis leköszönő elnök – aki a választás első fordulója óta nem jelent meg a nyilvánosság előtt – összehívta a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) ülését,
ahol nemzetbiztonsági tanácsadóival és szakértőkkel a választási folyamatot támogató IT&C-infrastruktúrákra irányuló állami és nem állami kiberszereplők akciói által generált lehetséges nemzetbiztonsági kockázatokról tárgyalnak majd. Iohannis nem nevezte név szerint meg a TikTokot, ugyanakkor valószínűsíthető a legfőbb témát a kínai közösségi oldal szolgáltatja majd.
Marcel Ciolacu miniszterelnök – egyben a mostani elnökválasztáson a PSD elnökjelöltje – még kedden vetette fel, hogy meg kellene vizsgálni az első fordulóban győzedelmeskedő Georgescu TikTokon vezetett kampányának a pénzügyeit. Míg egy román kampánycsoport vezetője úgy véli, a kampány során a platformon több álprofil is segíthette Georgescu kampányát, a kínai közösségi oldalnak pedig ezt észlelnie kellett volna – ráadásul az uniós digitális szolgáltatások jogszabálycsomag alapján ezért felelős lehet a kínai cég.
Az ügy kapcsán a TikTok még kedden adott ki közleményt. A közösségi oldal szóvivője szerint:
A romániai választásokról szóló, rendkívül spekulatív jelentések pontatlanok és félrevezetőek, mivel a legtöbb jelölt jelen volt a TikTokon, a nyertesek pedig a miénken kívül más digitális platformokon is kampányoltak
– mondta Paolo Ganino, a TikTok szóvivője, aki emellett azt is hozzátette, hogy a cég az applikáción belül létrehozott egy választásokkal foglalkozó központot, ahol a felhasználók megbízható információkat érhetnek majd el. Ezenkívül Ganino arra is emlékeztetett, hogy a TikTok helyi civil szervezetekkel együttműködve próbálja növelni a lakosság digitális ismereteit, valamint az álhírek és dezinformációk kiszúrását.
Egyébként Georgescu első fordulóban elért váratlan győzelme nem csak a TikTok vélt vagy valós hibáinak köszönhető: a románok ugyanis a mostani szavazáson akarták jelezni a Romániát lényegében 1989 óta irányító pártoknak, a korábbi riválisokból 2023-ban koalíciós partnerekké váló PSD, valamint PNL elitjének, hogy elégedetlenek az ország jelenlegi vezetésével, valamint a politikai elittel.
A két kormánypárti elnökjelölt be se jutott a második fordulóba, miközben Georgescu mellett a szintén elitellenes üzenetekkel operáló szélsőjobboldali AUR elnökjelöltje, George Simion is 10 százalék feletti eredményt ért el, pártja pedig már két éve stabilan 13 százalék környékén van – a két elnökjelölt együtt az első fordulóban 36 százalékot szerzett.
Nem csak a román választás miatt merültek fel aggályok
Azonban a héten nem csak a román választás kapcsán merült fel a TikTok felelőssége: Írországban a november 29-i parlamenti választás előtt egy civil szervezet azt állítja,
a közösségi oldal algoritmusa nem minden esetben tudja kiszúrni az álhíreket.
A Global Witness civil szervezet tesztelés gyanánt 14-14 angol, valamint ír nyelvű dezinformációs reklámot próbált közzétenni a TikTokon, ami valótlanságokat állított a szavazásról – a 14-14 videóból 3 angol és 8 ír átment a közösségi oldal szűrőjén.
A civil szervezet digitális veszélyeket felmérő szakembere szerint a közösségi oldalaknak felelősségük van, hogy a választások biztonságosak legyenek, és mivel sok választó a közösségi médiában követi a híreket, ezért a platformoknak gondoskodniuk kellene arról, hogy az elérhető tartalmak mentesek legyenek a dezinformáció legnyilvánvalóbb formáitól. Az ír választás kapcsán például a Global Witness szerint olyan üzenetek mentek át, miszerint a szavazóhelyek bezárása után, valamint a Facebookon is lehet szavazni, illetve csak az szavazhat, aki igazolni tudja, hogy rendelkezik két koronavírus elleni oltással.
(Borítókép: Calin Georgescu 2024. november 26-án. Fotó: Andrei Pungovschi / Getty Images)