ICC elnöke: Veszélyben a Nemzetközi Büntetőbíróság
További Külföld cikkek
- Döntés született a dohányzás visszaszorításáról, szigorítások jönnek
- Letaszították a trónról az osztrák metropoliszt, már nem Bécs a világ legélhetőbb városa
- Életfogytiglani börtönbüntetést kapott a férfi, aki több mint 70 késszúrással ölte meg barátnőjét
- Vlagyimir Putyin „terrorista agresszióra” figyelmeztette Törökország elnökét
- Irán az atomalkuból való kilépéssel fenyegetőzött
A Nemzetközi Büntetőbíróságot megalapító Római Statútum részes államainak közgyűlése huszonharmadik ülésszakán felszólaló Tomoko Akane azt mondta: a bíróságot olyan támadások érték, amelyek aláássák legitimitását, igazságszolgáltatási képességét, valamint a nemzetközi jog és az alapvető jogok érvényesülését, írja az MTI.
Az ICC-t az ENSZ Biztonsági Tanácsának egy állandó tagja „drákói” gazdasági szankciókkal fenyegeti, mintha egy terrorista szervezet lenne – mondta az elnök, majd hozzátette, hogy ezek az intézkedések aláássák a bíróság intézkedéseit, működését, sőt a létét veszélyeztetik. A bíróság határozottan elutasít minden olyan kísérletet, amely függetlenségének és pártatlanságának befolyásolására irányul – hangoztatta Akane, majd úgy fogalmazott:
határozottan elutasítjuk a munkánk átpolitizálására irányuló törekvéseket.
Kijelentette, hogy a bíróság csak a törvényt tartja és tartatja be, minden körülmények között. Szavai szerint a Római Statútum részes államainak közgyűlése szilárd elkötelezettségére van szükség a bíróság függetlenségének, valamint a nemzetközi jog és az alapvető jogok elsőbbségének védelme érdekében.
Ezek a példátlan kihívások
Paivi Kaukoranta, a részes államok közgyűlésének elnöke elengedhetetlennek nevezte a bíróság működését az igazságosság, az elszámoltathatóság és az emberi méltóság védelme szempontjából.
Közös felelősségünk, hogy támogassuk a Nemzetközi Büntetőbíróságot, biztosítsuk ellenállóképességét és sikerét, mint a globális béke és biztonság sarokkövét
– fogalmazott. Karim Khan, az ICC főügyésze a közgyűlés egyhetes ülésének megnyitóján mondott beszédében kiemelte: az együttműködés a remény és a megújulás pillanata lehet a nemzetközi igazságszolgáltatás számára. Ehhez azonban egységesnek kell maradnunk azon igazság kimondásában, amely szerint senki sem érdemli meg kevésbé a Római Statútum védelmét, mint bárki más.
Hangsúlyozta, hogy az emberiség „példátlan kihívásokkal néz szembe”, és emiatt a nemzeteknek példátlan elvárásaik vannak a Nemzetközi Büntetőbírósággal szemben.
Az Egyesült Államok Képviselőháza júniusban terjesztett elő törvényjavaslatot az ICC szankcionálásáról, válaszul arra, hogy
az előző hónapban Karim Khan elfogatóparancs kiadását kérte Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök és korábbi védelmi miniszere, Joáv Galant ellen emberiesség elleni és háborús bűncselekmények miatt.
A Nemzetközi Büntetőbíróság a kérelemnek eleget téve november 21-én adta ki határozatát az ügyben. Ezt követően a washingtoni Fehér Ház nemzetbiztonsági tanácsának szóvivője közölte: „az Egyesült Államok alapjában véve elutasítja a magas rangú izraeli tisztségviselők elfogatásáról szóló bírósági döntést”.
Mélyen aggasztónak tartjuk az ügyész sietségét, hogy letartóztatási parancsokat kezdeményezzen, továbbá az ehhez a döntéshez vezető súlyos eljárási hibákat. Ez a bíróság egy veszélyes vicc. Itt az idő, hogy az amerikai szenátus cselekedjen, és szankciókkal sújtsa ezt a felelőtlen testületet
– hangsúlyozta Lindsey Graham republikánus szenátor.