A kereskedelmi háborúnak csak vesztesei vannak – Kanada, Mexikó és Kína válasza a Trump-féle vámokra

AFP  20211108  9RA8N8  v3  HighRes  UsHealthVirusTravelTourism
2024.12.04. 19:17
Az Egyesült Államok vámot vet ki a Kanadából, Mexikóból és Kínából importált termékekre – fogadkozott a megválasztott amerikai elnök. A három ország arra figyelmeztette Donald Trumpot, hogy a belengetett intézkedésnek mindenki vesztese lesz.

„Az egyik sarcot a másik fogja követni, a folyamat pedig közös üzletünket veszélyezteti” – így reagált a bejelentésre Claudia Sheinbaum mexikói elnök.

A megválasztott amerikai elnök közölte: hivatalba lépése napjától, január 20-tól az Egyesült Államok 25 százalékos vámot fog kivetni a két szomszédos országból érkező árukra, további tízet pedig a kínai importra. A szándék a kábítószer és az illegális bevándorlás visszaszorítása – érvelt Trump.

A kanadai miniszterelnök a bejelentést követő órákban nyomban felhívta Trumpot, és tájékoztatta, hogy országa kész „konstruktív módon” együttműködni az Egyesült Államokkal. Justin Trudeau a többi között arra emlékeztette a megválasztott elnököt, hogy a kanadai határt átlépő migránsok száma sokkal kisebb, mint az amerikai–mexikói határon.

Trump stábja nem erősítette meg a telefonhívás tényét.

A szóvivő csak annyit mondott, hogy a világ vezetői „szorosabb kapcsolatok kialakítására” törekednek Trumppal, mert benne látják a „globális béke és stabilitás” zálogát.

Senki sem nyer meg egy kereskedelmi- vagy vámháborút – idézte a BBC Kína washingtoni nagykövetségének közleményét.

Sem a fenyegetés, sem a vámok nem oldják meg a „migrációs jelenséget”, és nem csökkentik a drogfogyasztást az Egyesült Államokban – szögezte le a mexikói elnök. A múlt hónapban hivatalba lépett Sheinbaum az amerikaihoz hasonló válaszlépéseket helyezett kilátásba, miközben megjegyezte, hogy az amerikai autógyártók egyes alkatrészeiket Mexikóban és Kanadában gyártják.

A vámok bevezetése kinek fog fájni? A General Motorsnak?

– kérdezte a mexikói elnök.

Sértő összehasonlítás

Joe Biden nem törölte el a Trump első ciklusa idején bevezetett kínai vámterheket, sőt kibővítette a listát. Jelenleg a két ország árucsere-kereskedelmének nagyobb hányada – az amerikai import kétharmada, illetve az USA-ból származó kínai import csaknem 60 százaléka vám hatálya alá esik.

A kanadai tartományok vezetői máris felvetették annak lehetőségét, hogy válaszlépésként vámmal sújtsák az amerikai importot, pedig Trudeau azt kérte a törvényhozóktól, hogy „senki ne essen pánikba”.

Kanada teljes exportjának háromnegyede az Egyesült Államokba irányul: az olaj, a villanyáram, a kritikus ásványok és fémek létfontosságúak az amerikai piacon.

Mexikóhoz hasonlítani bennünket a legmegalázóbb, amit valaha is hallottam

– kapta fel a vizet Doug Ford, Kanada legnépesebb tartományának, Ontariónak a miniszterelnöke azok után, hogy kiderült: Trump a vám tekintetében egy kalap alá veszi az északi és a déli szomszédot.

A kanadai dollár, a loonie értéke Trump fenyegetése után 2020 májusa óta a legalacsonyabb szintre esett, és már csak 71 amerikai centbe kerül. A mexikói peso idei legalacsonyabb árfolyamára 4,8 centre csökkent.

Az amerikai kiskereskedelmi árak növekedése várható

Az amerikai fogyasztókat is aggasztják a meghirdetett vámok. Trump ugyan azt mondja: a vámterheket végül a külföld fizeti meg, a számítás azonban teljesen helytelen. A vámokat az importőrök, végső soron az amerikai vásárlók fizetik ki majd saját zsebükből.

A megválasztott elnök abban bízik, hogy a vámok megerősítik az amerikai gazdaságot azáltal, hogy a gyártást nem telepítik külföldre, ezzel munkahelyeket teremtenek, és fokozzák az amerikai innovációt – írta az ABC.

Ez a szándék, de nem mindig sikerül

– jegyezte meg a hírtelevízió kommentátora.

Kanada például tavalyelőtt 160 milliárd dollár értékben exportált kőolajat, amely üzemanyag-szükségletének

60 százalékát teszi ki. Ha erre vámot vetnek ki, annak következménye drágulás lesz a kutakon.

Következésképpen emelkedik a szállítás ára is, ami a mindennapi élet sok területén okoz árnövekedést.

A kínai import az eltelt nyolc évben valamelyest csökkent, éves értéke azonban még mindig több száz milliárd dollár, a vámemelés pedig a kiskereskedelmi termékek árát fogja növelni.

(Borítókép: Az emberek várakoznak, hogy átkelhessenek egy fizetős hídon az Egyesült Államokba, a Thousand Islands határátkelőnél, Lansdowne Ontario államban 2021. november 8-án. Fotó: Andrej Ivanov / AFP)