Tarjányi Péter: Zelenszkij, ha jól lavírozik, maga mellé állíthatja a republikánusokat
További Külföld cikkek
- A magyar kormány reakciójában Pressman személyes, pitiáner bosszújáról beszél
- Szankciós listára tette a távozó amerikai kormány Rogán Antalt
- Bejelentette lemondását a dél-koreai közlekedési miniszter a Jeju Air katasztrófája miatt
- Újból letartóztatási parancsot adtak ki a dél-koreai elnök ellen
- Két holttestet találtak egy repülőgép futóművében az Egyesült Államokban
Vlagyimir Putyin arról beszélt nemrég, hogy ballisztikus rakétákat vethetnek be Kijev ellen, Zelenszkij egyre nyitottabb Donald Trumppal szemben, a Hezbollah fegyverszünetet kötött Izraellel, de ez még nem hozza el a tartós békét. Többek között ezekről a témákról beszélgettünk Tarjányi Péterrel az Index Frontvonal című műsorának legújabb adásában.
A szakértő szerint Putyinék az új rakétákkal valódi csapást tudnak mérni Kijevre, a helyzet azonban nem új, eddig is támadták az ukrán fővárost. A változás a konkrét rakéták esetében áll fenn, melyek a hangsebesség többszörösével képesek haladni, és van olyan, amely akár 36 robbanófejjel is fel van szerelve. Az ilyen haditechnikával igazán komoly gondot okozhanak az ukránoknak.
Lépések a háború lezárása felé?
Zelenszkij és Trump – úgy tűnik – az elmúlt időszakban egyre közelebb került egymás véleményéhez a háborút illetően. Az ukrán elnök tisztán látja, hogy rosszul állnak mind a harcszíntéren, mind a támogatások terén. Az amerikai elnök pedig folyamatosan arról beszél, hogy így vagy úgy, de le akarja zárni ezt a háborút.
„Amikor Zelenszkij kapja a háborús a politikai kommunikációs információkat, neki a realitás oldaláról azt kell néznie, hogy mit tud elérni ebben a helyzetben” – mondja Tarjányi.
Az ukrán elnök arról beszélt korábban, hogy a részéről elképzelhető a béke, akár már 2025-re is, sőt akár az elfoglalt területek egy részét is átengedik az oroszoknak, cserébe mindössze a NATO-hoz vezető úthoz kérnek segítséget. Ezzel mintegy felteszi a kezét, és azt mondja az amerikaiaknak, hogy a részéről nincs akadálya a békének.
Ez egy működőképes kommunikációs megoldás lehet Tarjányi szerint, amivel az ukránok maguk mellé állíthatják Trumpot és a republikánusokat.
Trumpnak fontos, hogy kommunikációs szinten az ő kottájából játsszanak, amire most Ukrajna hajlandó. Trump békét akar, Zelenszkij is. Arra azonban kicsi az esély, hogy Oroszország a mostani pozíciójából komolyabb feltételek nélkül lépjen a béke felé. Ez pedig ahhoz a fordulathoz vezethet, hogy Amerika mégis támogatja Ukrajnát – hiszen az teljesen új helyzet, ha arról beszél a világ, hogy Oroszország nem akarja a békét.
Az ukránok látják, hogy nem veszíthetik el Amerikát, leginkább a hírszerzési információk miatt nem, ugyanis az ukrán hadsereg csak korlátozottan látná a hadszínteret, tehát mindent meg kell tenniük azért, hogy ne veszítsék el az támogatását.
A beszélgetésben szóba kerül még:
- Bár Ukrajnát megtépázta a háború, és hosszú ideig fog tartani a rehabilitálása, nem szabad elfelejteni, hogy háború után az újjáépítés az egyik legnagyobb üzlet.
- Mindkét oldal belefáradt a háborúba, hatalmas a veszteség, a kérdés, ki bírja tovább.
- Sem Izrael, sem pedig a Hezbollah nem tartja magát a tűzszünethez, Tarjányi félt ettől.
- Izrael és Irán részéről is kétségtelen, hogy ha lehetőséget látnak a másik fél erőinek megsemmisítésére, élni fognak a lehetőséggel.
Ha tetszett az adásunk, és még nem tették volna meg, akkor mindenképpen iratkozzanak fel az Index YouTube-csatornájára, hogy ne maradjanak le a további műsorainkról, ha pedig inkább podcastként hallgatnák meg a Frontvonal legújabb részét, ide kattintsanak: