Vlagyimir Putyin „terrorista agresszióra” figyelmeztette Törökország elnökét

2024.12.04. 08:04
A Kreml sajtószolgálata közölte kedd este, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök a szíriai „terrorista agresszió” leállításának fontosságát hangsúlyozta Recep Tayyip Erdogan török elnöknek. A két vezető telefonon beszélt egymással, és megállapodtak abban, hogy fenntartják a kapcsolatot a feszültség csökkentése érdekében.

A szíriai helyzet eszkalálódásáról folytatott telefonos eszmecserét Recep Tayyip Erdogan török és Vlagyimir Putyin orosz elnök hétfőn – írta kedden közleményben a török elnöki hivatal (bár az orosz sajtó alig pár órával korábban még azt írta, a két vezető nem tervez telefonbeszélgetést a szíriai események miatt). 

Erdogan közölte az orosz elnökkel: Törökország támogatja Szíria területi integritását, és egy igazságos és tartós „szíriai megoldás” elérésére törekszik. A török elnök kiemelte, hogy nagyobb teret kell engedni a diplomáciának a térségben, és hangsúlyozta: a politikai megoldás folyamatában a szíriai rezsimnek is részt kell vennie. Szíria nem válhat nagyobb biztonsági veszélyforrássá – tette hozzá.

Erdogan kifejtette, hogy Törökország továbbra is kitart a Kurdisztáni Munkáspárt (PKK) terrorista szervezet és annak fegyveres szárnya elleni harcról alkotott határozott álláspontja mellett, és felhívta a figyelmet, hogy az említett csoportok megpróbálják kihasználni a közelmúltbeli fejleményeket Szíriában.

A Kreml is megszólalt a telefonbeszélgetést követően

Nem sokkal később a Kreml sajtószolgálata is közölte, Putyin a beszélgetésen hangsúlyozta, hogy mielőbb véget kell vetni a radikális csoportok által a szíriai állam ellen elkövetett „terrorista agressziónak”.

Putyin álláspontja szerint minden módon támogatni kell a törvényes szíriai hatóságok arra irányuló erőfeszítéseit, hogy helyreállítsák a stabilitást és az alkotmányos rendet az egész országban, egyebek között felhasználva Ankarának a térségben meglévő képességeit.

A két elnök egyetértett abban, hogy mind kétoldalú formában, mind az asztanai folyamat keretében erősíteni kell az együttműködést. Emellett kulcsfontosságúnak nevezték az Oroszország, Törökország és Irán által a szíriai helyzet normalizálása érdekében tett erőfeszítések további összehangolását.

Putyin és Erdogan megállapodott abban, hogy fenntartják a kapcsolatot a feszültség csökkentése érdekében. A Kreml közölte, hogy az eszmecserét a török fél kezdeményezte.

Mi történt Szíriában? 

Szíriai lázadók a múlt héten indítottak nagyszabású hadműveletet a kormányerők ellen az ország északnyugati részén levő Aleppó tartományban, és – több év után először – területeket is ellenőrzésük alá vontak. Az összecsapásokban az összesítések szerint több mint hatvanan meghaltak. Ezt követően a szíriai dzsihadista lázadók 2016 óta először betörtek az észak-szíriai Aleppóba is. 

Szíria elnöke szombaton ígéretet tett arra, hogy megvédi az ország stabilitását, hamarosan ellentámadást indíthatnak a kormányellenes erőkkel szemben. Ugyanezen a napon az orosz légierő, amely a polgárháború csúcspontján jelentős szerepet játszott Bassár el-Aszad elnök hatalmon tartásában, légicsapásokat hajtott végre Aleppóban. A támadások az első akcióknak számítanak, amelyeket Oroszország a városban hajtott végre azóta, hogy 2016-ban segített a szíriai kormányerőknek visszafoglalni azt. Szombaton kilenc további orosz csapást hajtottak végre Idlibben. 

Az ukrán védelmi minisztérium hírszerzési főigazgatósága szerint az orosz csapatok jelentős veszteségeket szenvedtek Szíriában, néhány orosz egységet bekerítettek. A hivatal megjegyezte, hogy több száz orosz katonát eltűntként tartanak nyilván. A kudarcok tükrében a Kreml lemondásra szólította fel a szíriai orosz csapatok parancsnokát, Szergej Kiszel tábornokot, akit nyugállományba küldtek. Korábban ő volt a felelős az orosz erők sikertelen ukrajnai akcióiért.

Vasárnap a szíriai kormányerők légicsapásokat mértek orosz szövetségeseikkel a dzsihadista lázadókra Szíria északnyugati részében, a támadásnak legkevesebb 25 halálos áldozata van − közölték hétfőn hajnalban a fehér sisakosokként ismert, Szíriában tevékenykedő önkéntes polgári védelmi erők. A NATO négy tagállama vasárnap este a szíriai konfliktus „azonnali deeszkalációjára” szólította fel az érintett feleket.

A szíriai kormányerők egyik parancsnoka szerint a hadsereg hétfő este nagyszabású ellentámadást indított az északi Hama város környékén, hogy visszaszerezze a lázadók által az utóbbi napokban elfoglalt területeket.