Új típusú drónelhárító lézerfegyvert tesztelt a brit hadsereg

2024.12.11. 10:11
Új típusú drónelhárító lézerfegyvert tesztelt sikerrel a brit hadsereg. A londoni védelmi minisztérium szerdai tájékoztatása szerint a nagy energiájú fegyvert egy páncélozott járműről irányították a teszt céljából útnak indított drónok felé, és a fegyver mindegyik drónt megsemmisítette.

Az ismertetés szerint az új fegyver intenzív infravörös sugarat irányít a kijelölt célpontokra, amelyeket magasan fejlett érzékelő és követőrendszerekkel azonosít.

A védelmi tárca szerint a lézerfegyver a hagyományos lőszereket alkalmazó eszközöktől eltérően gyakorlatilag korlátlanul bevethető, így költséghatékony alternatívát jelent egyes jelenleg hadrendben álló fegyverek helyett.

A drónelhárító lézerfegyvert a brit védelmi minisztérium tudományos és technológiai kutatóműhelye és a Raytheon UK hadiipari konglomerátum által vezetett konzorcium közösen fejlesztette ki.

A londoni védelmi minisztérium az utóbbi hetekben több más új, szintén lézertechnológiával működő támadó és védelmi fegyverrendszer kifejlesztéséről is beszámolt.

A tárca október végén bejelentette, hogy a brit légierő lézertechnológián alapuló, repülőgépekre felszerelhető rakétaelhárító rendszert tesztelt százszázalékos találati pontossággal. A minisztérium nem sokkal korábban azt közölte, hogy

még ebben az évtizedben légi támadó eszközök, mindenekelőtt drónok és rakéták elhárítására alkalmas lézerfegyverekkel szerelik fel a brit hadihajókat is.

Fejlesztés alatt áll mindemellett egy rádiófrekvenciás irányított energiafegyver (Radio Frequency Directed Energy Weapon, RFDEW) nevű rendszer is, amely képes lesz számos ellenséges fegyvertípus felderítésére, nyomon követésére és támadására szárazföldön, tengeren és a levegőben egyaránt.

Hamarosan hadrendbe állíthatják a Lándzsát is

A múlt hónapban új típusú, brit gyártmányú miniatűr manőverező robotrepülőgépet is sikerrel tesztelt a brit királyi légierő. A Spear (Lándzsa) nevű új generációs fegyvert egy Typhoon típusú harci repülőgépről indították kijelölt célpontra irányítva a svédországi Vidsel katonai tesztlétesítmény légterében.

Az új fegyvertípus hatótávolsága meghaladja a 100 kilométert, és számos célpont, köztük légvédelmi rendszerek, hajók, harckocsik, védett katonai létesítmények és nagy sebességgel mozgó járművek ellen is bevethető.

Hadrendbe állításuk után a Spear robotrepülőgépekkel a brit légierő F–35B harci repülőgépeit szerelik fel, és ezzel lehetővé válik bevetésük a szárazföldről, valamint a brit királyi haditengerészet Queen Elizabeth-osztályú repülőgép-hordozóiról egyaránt.

Az F–35B repülőgépekre egyenként nyolc Spear robotrepülőgép szerelhető fel.