Megszólalt a bukott szíriai vezető: Egyetlen pillanatban sem gondoltam arra, hogy lemondjak vagy elmeneküljek
További Külföld cikkek
- Kétségbeesetten kéri az FBI az amerikaiakat, nehogy lelőjék a kínainak vélt drónokat
- Mészárszék várta az észak-koreai katonákat Kurszknál
- Fáról lezuhant, meglőtt medve zúzott halálra egy vadászt az Egyesült Államokban
- Őrizetbe vettek egy üzbég férfit a moszkvai merénylet után, videón a vallomása
- Szörnyű tömegsírok tanúskodnak az Aszad-rezsim rémtetteiről
Miután december 8-án bejelentették Damaszkusz elfoglalását a szíriai felkelők, megindult a találgatás: hová tűnt Bassár el-Aszad szíriai elnök. A sajtóban több feltételezés is megjelent az esettel kapcsolatban, melyek végére az orosz külügyminisztérium közleménye tett pontot: Aszad Moszkvába menekült.
Ugyan a Reuters több forrásra hivatkozva már levezette, hogyan zajlott a bukott vezető menekülése, Aszad ez idáig nem kommentálta a történteket, de most megtörte a csendet.
Nem tervezett távozni Szíriából
„Ahogy a terrorizmus elterjedt Szíriában, és végül 2024. december 7-én, szombaton este elérte Damaszkuszt, kérdések merültek fel az elnök sorsával és tartózkodási helyével kapcsolatban. Mindez félretájékoztatás és az igazságtól távol álló narratívák áradata közepette történt, amelyek célja az volt, hogy a nemzetközi terrorizmust Szíria felszabadító forradalmának állítsák be” – olvasható Bassár el-Aszad hivatalos nyilatkozatában, amelyet december 16-ai dátummal tettek közzé.
A bukott szíriai államfő úgy véli, a történelmük „egy ilyen kritikus pontján, ahol az igazságnak elsőbbséget kell élveznie, elengedhetetlen, hogy foglalkozzunk ezekkel a torzításokkal”. A közlemény szerint az akkori körülmények miatt elengedhetetlen volt a kommunikációs zárlat elrendelése.
Először is, a Szíriából való távozásomat nem terveztem, és nem is a harcok utolsó óráiban történt, ahogy azt egyesek állítják. Éppen ellenkezőleg, én Damaszkuszban maradtam, és 2024. december 8-án, vasárnap kora hajnalig végeztem a feladataimat
– állítja Aszad. Mint írta, akkor utazott az orosz támaszpontra, Latakiába, hogy az oroszokkal együttműködve felügyelje a harci műveleteket.
„Aznap reggel a légibázisra érkezésemkor kiderült, hogy erőink teljesen visszavonultak minden harcvonalból, és az utolsó hadállások is elestek.”
A lázadók átvették az irányítást
A közlemény szerint a harci helyzet a térségben tovább romlott, az orosz katonai támaszpontot is fokozott támadások érték. „Moszkva kérte, hogy a bázis parancsnoksága december 8-án, vasárnap este intézkedjen az azonnali evakuálásról Oroszországba. Erre egy nappal Damaszkusz eleste után került sor, miután az utolsó katonai állások összeomlottak, és ennek következtében az összes megmaradt állami intézmény megbénult” – részletezte a helyzetet Aszad, aki állítja, ezt megelőzően
egyetlen pillanatban sem gondoltam arra, hogy lemondjak vagy elmeneküljek. Az egyetlen lehetőség az volt, hogy folytassuk a harcot a terrorista támadás ellen.
A Szíriában történt események után a lázadók átvették az irányítást az ország fölött. Ahogy arról már beszámoltunk, több állami is diplomáciai kapcsolatot létesített Damaszkusszal.