Januártól sokba kerülhet a szabadtéri dohányzás Milánóban
További Külföld cikkek
- Mészárszék várta az észak-koreai katonákat Kurszknál
- Fáról lezuhant, meglőtt medve zúzott halálra egy vadászt az Egyesült Államokban
- Őrizetbe vettek egy üzbég férfit a moszkvai merénylet után, videón a vallomása
- Szörnyű tömegsírok tanúskodnak az Aszad-rezsim rémtetteiről
- Zelenszkij kemény üzenetet küldött Orbán Viktornak, de szerinte eljöhet a béke 2025-ben
2024. január 1-jétől Milánó szigorítja a dohányzásra vonatkozó szabályokat: a hagyományos dohánytermékek fogyasztóinak legalább tíz méter távolságot kell tartaniuk másoktól közterületen, például utcákon, éttermek szabadtéri teraszain vagy más nyilvános helyszíneken – írja az MTI.
Az elektromos cigaretták használata továbbra is engedélyezett ezekben a helyzetekben.
Milánó célja, hogy Olaszország első, majdnem teljesen füstmentes városává váljon. A város már 2021-ben bevezette a dohányzási tilalmat játszótereken, sportlétesítményekben, közparkokban és tömegközlekedési megállókban, amennyiben tízméteres távolságon belül mások is jelen vannak. A San Siro stadionban például már négy éve tilos dohányozni.
A szigorított szabályozások értelmében a tízméteres távolság betartása sokak számára nehezen kivitelezhető lehet, különösen a zsúfolt városi környezetben.
A szabály megsértőire 40 és 240 euró közötti bírságot szabhatnak ki.
Olaszországban a dohányzás elleni szabályozás már évtizedek óta fokozatosan szigorodik: 2005-ben vezették be a közintézményekben való dohányzás tilalmát, 2012-ben pedig a dohánytermékek vásárlási korhatárát 18 évre emelték.
Brüsszelben betiltanák a szabadtéri dohányzást
Ahogy arról korábban beszámoltunk, az Európai Unió Tanácsa elfogadta a dohányfüst- és aeroszolmentes környezetről szóló ajánlásokat, tovább erősítve a nemdohányzók védelmét, illetve jelentősen hozzájárulva az Európai Unió rákellenes tervének céljaihoz. Takács Péter egészségügyi államtitkár Várhelyi Olivér egészségügyért és állatjólétért felelős biztossal közösen tartott sajtótájékoztatóján elmondta, hogy az elfogadott ajánlások tovább erősítik a nemdohányzók védelmét és jelentősen hozzájárulnak az európai rákellenes tervhez.
A döntés a nemzeti hatóságok kezében marad. Napokkal korábban az Európai Parlament törvényhozói erélyesen ellenezték a tervet, így felettébb furcsa, hogy a kormányok képviselői – két kivétellel – nem gáncsolták az elképzelést.
A baloldali képviselők a javaslatot túlságosan „felhígítottnak” találták, a jobboldaliak szerint pedig ezt a területet uniós szinten nem kellene törvényileg szabályozni.